Dodany: 06.02.2018 15:11|Autor: Dobra

2018.02

1. Wyrzutek (Paver Michelle)
2. Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa (Doyle Arthur Conan (Doyle Conan))
3. Pielgrzym (Hayes Terry)

1. Paver, Michelle - Wyrzutek

Dziwne, że książka jest skategoryzowana tutaj na biblionetce jako fantasy a nie jako literatura dziecięca/młodzieżowa. Moim zdaniem to zdecydowanie książka dla młodzieży, początkującej z fantasy. Rzecz się dzieje zaraz po epoce lodowcowej, co jest dość ciekawym zabiegiem, jako że większość znanych mi fantasy to raczej klimaty około-średniowieczne.

Jeden wątek, kilku narratorów, niewielu bohaterów. Nie oznacza to, że książka jest słaba, przeciwnie - jest naprawdę dobra. Jednak poleciłabym ją raczej 10/11-latkowi, który ma ochotę na fantasy.

Około dwa lata temu przeczytałam poprzednie trzy części. Pewnie kolejne też przeczytam, może z czystej ciekawości.

Ode mnie: 4/6

2. Doyle, Arthur Conan - Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa

Wielka księga, której nie polecam czytać "na raz", bo można troszkę się znużyć - około 30h czytania na Kindle. A właśnie - wersja w e-booku na pewno jest bardziej ergonomiczna i poręczna.

Niesamowite było przeniesienie się do rzeczywistości, w której przestępcy nie byli zwyrodnialcami, a przestępcami. Przyznawali się do winy, gdy była im przedstawiona przez Sherlocka, a nawet (!) uzupełniali brakujące elementy "układanki".

Opowiadania były lepsze i gorsze. Najlepsze w moim odczuciu było Studium w szkarłacie i Dolina Strachu. Do tego na pewno kilka krótszych opowieści, których niestety tytułów nie zapamiętałam. Najgorsze, ze 100% pewnością, Znak Czterech. Kompletnie nie rozumiem fenomenu tego opowiadania. A już wspomnienie o dzikusach, niskich na cztery stopy o zarośniętych twarzach... - nie, nie, nie.

Ogólnie rzecz ujmując, dużo bardziej podobały mi się śledztwa Sherlocka Holmesa niż Herculesa Poirot'a. Dlaczego? Ciężko określić, ale chyba jego dynamika, poczucie humoru i drwiny bardziej mi odpowiada. Plus to, że zajmuje się faktycznie "prawdziwymi przestępstwami" a nie np. "zagubionym pieskiem" ;-)

Moja ocena: 5/6

3. Hayes, Terry - Pielgrzym

Wow! Wydawałoby się, że takie zamachy jak na WTC, czy w Paryżu, a także metro w Londynie czy Madrycie są postrachem XXI w. Ale czy na pewno? Jak wyglądałby zamach na miarę współczesności? A gdyby to była czarna ospa?

Niesamowita książka napisana w sposób, który aż prosi się o filmową adaptację. Pierwszoosobowa narracja powoduje, że podążamy za bohaterem, któremu na imię Scott (a może Brodie?). Tajny agent, który pisze książkę o wykrywaniu przestępstw stającej się podręcznikiem do morderstwa idealnego. I wykształcony fundamentalista, Arab, zradykalizowany po dekapitacji ojca. Mocna książka, którą przyjemnie się czyta. Polecam!

Moja ocena: 6/6