Dodany: 01.02.2018 12:01|Autor: heroina_

Książki i okolice> Pisarze> Lem Stanisław

Dzienniki gwiazdowe - jak czytać ?

Chcę zacząć swoją przygodę z Lemem i tu pojawia się problem, otóż, w jakiej kolejności czytać "Dzienniki gwiazdowe" ? Zauważyłam, że żaden tom nie zaczyna się od podróży 1 (dziwne), nie są też numerowane, więc proszę o pomoc, w jakiej kolejności się za nie zabrać. Kolejno po roku wydania ? Czy też treść w kolejnych wydaniach się powiela (połowa części w cyklu posiada te same nr podróży)?
Dotychczas nie czytałam żadnej książki autora, dlatego proszę również o polecenie dobrych pozycji na początek bądź też kolejności w jakiej czytać poszczególne utwory. Na liście mam już "Bajki robotów", "Cyberiadę", "Solaris", "Kongres futurologiczny", "Pamiętnik znaleziony w wannie".

Użytkownik: timajos 02.02.2018 09:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Chcę zacząć swoją przygod... | heroina_
"Dzienniki gwiazdowe" nie są podzielone na tomy. Poszczególne wydania różnią się od siebie ilością opowiadań, np. podróż dwudziestą szóstą można znaleźć w książkach z lat pięćdziesiątych (1957 i 1958). Zdecydowaną większość podróży - 7, 8, 11, 12, 13, 14, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 28 - można jednak znaleźć niemal w każdym wydaniu, więc nie trzeba się tym jakoś strasznie przejmować, lecz po prostu chwytać i czytać.
Na ogół "Dzienniki gwiazdowe" zaczynają się od podróży siódmej (poprzedzonej notą informacyjną, przedmową, wstępem). W zależności od wydania mogą być dołączone jeszcze inne opowiadania, np. "Ze wspomnień Ijona Tichego".

Jeśli chodzi o powieści na początek, to uzależnione jest to od tego, co lubisz czytać. Jeżeli o kosmosie, obcych planetach i rakietach - "Opowieści o pilocie Pirxie", "Solaris", "Niezwyciężony", "Eden", "Fiasko". Kryminalne zagadki - "Śledztwo", "Katar", "Sknocony kryminał". Połączenie języka humorystycznych baśni filozoficznych z kosmiczno-cybernetycznym klimatem: "Bajki robotów", "Cyberiada". Dalsze przygody Ijona Tichego: "Kongres futurologiczny", "Pokój na Ziemi", "Wizja lokalna". Dorzucę jeszcze "Powrót z gwiazd", "Głos Pana" oraz świetny "Szpital Przemienienia" i myślę, że na początek wystarczy.
A potem, jeśli się złapie bakcyla, warto oczywiście zabrać się za całą resztę - "Maska", "Golem XIV" itd. - włącznie z książkami dyskursywnymi.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 02.02.2018 11:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Chcę zacząć swoją przygod... | heroina_
Lem napisał różne opowiadania, ale nie numerował ich wszystkich po kolei, więc nie wszystkie numerki występują. :-)

Może to trochę pomoże:
Wydawnicze zamieszanie

Ja proponowałbym zdobyć albo wydanie z Interartu z 1994, albo Dzienniki gwiazdowe [2001] (Lem Stanisław), albo wersję z Agory: Dzienniki gwiazdowe [Biblioteka "Gazety Wyborczej"], albo Dzienniki gwiazdowe [Wydawnictwo Literackie] z nowymi okładkami, czyli to:
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2298/​Dzienniki-gwiazdowe---Stanislaw-Lem i https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4349/​Dzienniki-gwiazdowe-II---Stanislaw-Lem

A jeśli preferujesz ebooki to: Dzienniki gwiazdowe [Cyfrant]

W naszym katalogu pod każdym zbiorem z tej serii jest dostępna jego zawartość, więc jak się przekonasz różnice między zbiorami mogą być znaczące, ale mogą też być niewielkie.

Co do pozostałych książek - te które wymieniłeś jak najbardziej (choć "Pamiętnika..." nie lubię), do tego polecam:
- Powrót z gwiazd (Lem Stanisław)
- Opowieści o pilocie Pirxie (Lem Stanisław)
- Niezwyciężony (Lem Stanisław)