Dodany: 30.01.2018 11:35|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książka dla seniora

Lada dzień ruszy niezwykła inicjatywa poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, dzięki której seniorzy będą mogli zamówić książki do domu.

Niedawno pisaliśmy o niecodziennej inicjatywie ankarskich służb sprzątania miasta, dzięki której uratowano kilka tysięcy książek – w ten sposób powstała wyjątkowa biblioteka. Natomiast dziś chcielibyśmy przedstawić Wam akcję poznańskiej Biblioteki Raczyńskich. Projekt o nazwie „Książka dla seniora” ma za zadanie ułatwić dostęp do księgozbiorów biblioteki osobom powyżej 60. roku życia, które z powodu problemów związanych ze zdrowiem i ograniczonymi możliwościami poruszania się nie mogą korzystać ze zbioru biblioteki. Dzięki temu projektowi seniorzy mieszkający w Poznaniu będą mogli telefonicznie złożyć zamówienie na książki – a także audiobooki i filmy – które następnie zostaną im dostarczone. Regulamin biblioteki przewiduje możliwość wypożyczenia jednorazowo maksymalnie 6 książek i 2 audiobooków na 30 dni oraz 2 filmów na 14 dni.

Na potrzeby seniorów uruchomiono specjalną linię telefoniczną, która jest obsługiwana przez Biuro Poznań Kontakt. Osoby chcące skorzystać z usługi „Książka dla seniora” będą mogły zadzwonić na infolinię i zamówić książki od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-20.00. Po otrzymaniu zgłoszenia pracownicy Biura zapiszą je w odpowiednim formularzu, zawierającym zarówno niezbędne dane czytelnika, jak i informacje o jego preferencjach czytelniczych i zamówionych książkach. Aby proces wypożyczenia i dowozu książki przebiegał szybko, Biuro przydziela zgłoszenie placówce położonej najbliżej miejsca zamieszkania osoby zamawiającej. W akcji uczestniczą cztery filie Biblioteki Raczyńskich. Pracownicy biblioteki będą odwiedzać seniorów raz w tygodniu – w poniedziałki w godzinach od 11.30 do 14.30. Zwrot książek będzie odbywał się w ten sam sposób. Usługa stanie się dostępna już niedługo – 1 lutego tego roku.

„Książka dla seniora” jest częścią pakietu „Poznań VIVA senior”, który ma na celu poprawę jakości życia seniorów oraz zapewnienie im odpowiedniej pomocy. W ramach akcji przygotowano bezpłatny transport dla seniorów do urzędu czy lekarza oraz pomoc przy drobnych naprawach. Pakiet „Poznań VIVA senior” jest wdrażany w życie miasta od ubiegłego roku. My zaś zachęcamy do obejrzenia spotu prezentującego usługę „Książka dla seniora”.

Zdjęcie: Fotolia

Użytkownik: Que_Sabe 30.01.2018 11:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Lada dzień ruszy niezw... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Iii tam, wielkie mi mecyje, takie rzeczy robi się w bibliotekach od dziesięcioleci. Sama biegam po mieście z książkami dla starszych i niepełnosprawnych czytelników biblioteki, w której pracuję. I nie jest nam do tego potrzebna specjalna infolinia ;)
Użytkownik: Virvien 07.02.2018 22:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Iii tam, wielkie mi mecyj... | Que_Sabe
Ja tez wychodzilam i to tego samego dnia gdy o to poproszono :)
Użytkownik: Anna125 30.01.2018 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Lada dzień ruszy niezw... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Z kolei w moim mieście nie ma takiej usługi, a myślę, że bardzo przydałaby się. Bardzo fajna inicjatywa i standard, zarówno dla seniorów jak i osób, które z trudnością się poruszają z różnych względów.
Użytkownik: sowa 30.01.2018 23:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Lada dzień ruszy niezw... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
U nas od lat jest akcja "Książka do domu", dostarczanie książek z biblioteki ludziom, którzy nie mogą przyjść sami (choroba, niepełnosprawność), ale na zasadzie wolontariatu i chyba tylko w części filii MBP.
Użytkownik: Sluchainaya 01.02.2018 15:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Lada dzień ruszy niezw... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo mi się podoba ta inicjatywa. Lubię, gdy biblioteki wychodzą (dosłownie w tym przypadku) do ludzi.