Dodany: 24.01.2018 14:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Powstanie Muzeum Norwida


Na Mazowszu powstanie Muzeum Norwida – pierwsze miejsce, w którym zostaną zgromadzone pamiątki po wybitnym poecie.

Muzeum Norwida powstanie dzięki porozumieniu Fundacji Museion Norwid z Gminą Zabrodzie, położoną w województwie mazowieckim. W tym celu zostanie wykorzystany pałac w Dębinkach, który należał do dziadka poety ze strony matki. Sam Norwid po śmierci matki mieszkał przez pewien czas w tym miejscu. Historia pałacu sięga pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to został zbudowany przez Jana Renarda, który za wierną służbę otrzymał od króla Augusta II wieś Dębinki. Cyprian Kamil Norwid nie jest jedynym artystą, który przekroczył progi pałacu.  Był on często odwiedzany przez twórców związanych z Cyganerią Warszawską, m.in. Oskara Kolberga, Teofila Lenartowicza i Romana Zmorskiego. Przebywał w nim sam Jarosław Iwaszkiewicz, kiedy pracował jako korepetytor w okresie międzywojennym.

Obecnie pałac jest opuszczony i wymaga remontu. Po podpisaniu umowy z Gminą Zabrodzie na stronie fundacji pojawił się następujący wpis: W dniu dzisiejszym zakończyliśmy pierwszy etap starań o Muzeum Norwida. (…) Przed nami kolejny etap. Remont całego pałacu, oficyn oraz rewitalizacja parku. Zapraszamy do włączenia się w dzieło wszystkich chętnych, chcących służyć nam radą, pomocą jak i wsparciem finansowym. Mamy na to 40 miesięcy. Aby Cyprian Norwid otrzymał od nas, od polskiego społeczeństwa, na 200. rocznicę urodzin swoje muzeum.

W Polsce istnieje już jedno muzeum poświęcone C.K. Norwidowi. Jest nim dwór w Głowach, gdzie się urodził. Niestety, instytucja nie posiada żadnych obiektów związanych z jego osobą i życiem. Wynika to z samej biografii Norwida, który zmarł w zapomnieniu w paryskim przytułku. Podobno siostry prowadzące przytułek spaliły należące do niego przedmioty, w tym osobiste papiery. Fundacja Museion Norwid postawiła sobie za cel odszukiwanie materialnych pamiątek po poecie, by utworzyć prawdziwe muzeum. Do dzisiejszych czasów zachowały się m.in. jego prace plastyczne oraz pierwodruki, które ukazywały się w małym nakładzie.

Zdjęcie: Cyprian Kamil Norwid in 1861, Public Domain, via Wikimedia Commons

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.01.2018 14:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Na Mazowszu powstanie ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jakieś pomieszanie - na Mazowszu jest już duży zbiór norwidianów w pałacu w Chrzęsnem pod Tłuszczem:

http://www.palacwchrzesnem.pl/aktualnosc-32-czas_na_norwida_w_palacu_w_chrzesnem
Użytkownik: janmamut 24.01.2018 14:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakieś pomieszanie - na M... | LouriOpiekun BiblioNETki
A, bo przy współczesnej modzie na Lewandowskie i Chodakowskie, jeśli coś jest pod TŁUSZCZEM, to się tego nie zauważa.
Użytkownik: sowa 25.01.2018 02:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakieś pomieszanie - na M... | LouriOpiekun BiblioNETki
Czemu pomieszanie? W linkowanym artykule piszą, że na wystawie „W Chrzęsnem zaprezentowane zostały zbiory Fundacji Museion Norwid przeznaczone do stworzenia w przyszłości muzeum Norwida”. Które to muzeum powstaje właśnie w pałacu w Dębinkach, więc tam się w końcu znajdą.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 26.01.2018 11:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Czemu pomieszanie? W link... | sowa
No cóż, w nagłówku stoi:

"pierwsze miejsce, w którym zostaną zgromadzone pamiątki po wybitnym poecie."

tymczasem tak jak napisałem (i przeczytać też można w zalinkowanym materiale):

na Mazowszu jest już duży zbiór norwidianów w pałacu w Chrzęsnem pod Tłuszczem.

Owszem, jako muzeum ten zbiór nie funkcjonuje (choć byłem tam i jest tam nie tylko interesująca ekspozycja, ale nawet intrygujące prezentacje multimedialne związane z Norwidem) - no a poza tym "W Chrzęsnem zaprezentowane zostały zbiory Fundacji Museion Norwid przeznaczone do stworzenia w przyszłości muzeum Norwida." Czyżby miano je przenieść właśnie do Dębinek? Czy może jednak w Chrzęsnem powstanie ze zgromadzonych tam zbiorów muzeum drugie (pierwsze?) na Mazowszu?
Użytkownik: sowa 26.01.2018 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: No cóż, w nagłówku stoi: ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jeśli dobrze zrozumiałam, zbiór należy do Museionu i w Chrzęstnem jest gościnnie, a docelowo ma być w Muzeum Norwida, w Dębinkach.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: