Dodany: 21.07.2010 20:26|Autor: Niesiebudka

Cień kata

Gene Rodman Wolfe jest amerykańskim pisarzem fantasy i science fiction. Z wykształcenia inżynier mechanik. Czterokrotnie otrzymał nagrody Nebula i Locus, trzykrotnie World Fantasy, zyskał też 17 nominacji do nagrody Hugo i wiele innych wyróżnień.

"Cień kata" to pierwsza z pięciu części "Księgi Nowego Słońca", napisanej przez Wolfe’a jako całość, a podzielonej na polecenie wydawcy. W tym tomie poznajemy Severiana, uczącego się katowskiej Sztuki w ponurej Cytadeli w jednym z większych miast ginącej planety. Spokojne dotychczas życie młodzieńca ulega gwałtownej zmianie w wyniku nocnych wydarzeń na cmentarzu i pojawienia się pięknej więźniarki.

Powieść urzeka klimatem - autor bardzo plastycznie opisuje mroczną siedzibę konfraterni katów i odczucia towarzyszące Severianowi podczas jego pierwszej dalekiej wędrówki. Powołuje też do życia niezwykłe stworzenia zamieszkujące Urth. Należy pochwalić Arkadiusza Nakoniecznika za zgrabne tłumaczenie. Choć to dopiero początek opowieści Severiana, jego przygody są bardzo ciekawe i książkę odkłada się z żalem.

Czytelnik nie znajdzie tu jednak akcji typowej dla heroic fantasy, bowiem młody kat jest dość spokojnym osobnikiem. Chodzi sobie to tu, to tam, prowadzi błyskotliwe rozmowy, bywa zakochany, w różne groźnie sytuacje wplątuje się przypadkiem i walczy w obronie własnej lub czyjejś, nie zaś dla przyjemności czy zysku.

Severian ma za to pewną niezwykłą cechę umysłu, uznaną przez niego za przekleństwo, która powieść czyni jeszcze bardziej oryginalną. W dodatku, jak na wrażliwego i bystrego młodzieńca przystało, bohater często rozmyśla, a swymi interesującymi rozważaniami dzieli się z czytelnikiem. "Cień kata" ukazuje człowieka skrywającego się za maską i owiniętego fuliginowym płaszczem oprawcy w odmiennym świetle.

Fabuła jest więc niezwykła i choć akcja rozwija się nieśpiesznie, książka nie nudzi. Polecam ją tym, którzy szukają oryginalnej historii opowiedzianej pięknym językiem, miłośnikom zarówno fantasy, jak i science fiction.

[Recenzję zamieściłam wcześniej na mojej stronie]