Dodany: 21.01.2018 09:51|Autor: Napex

Czytatnik: Napex

2018

Światu nie mamy czego zazdrościć: Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej (Demick Barbara) zbiór reportaży o Korei Północnej widzianej oczami ludzi, którzy uciekli (głównie przez Chiny) do K.Południowej. Chociaż książka została wydana 10 lat temu, prawdopodobnie niewiele się tam zmieniło.

Już mnie nie oszukasz (Coben Harlan) - historia pani kapitan, która w czasie misji w Iraku zabiła cywili a w USA zginął jej mąż a wcześniej siostra. Bardzo sprawnie napisane, tajemnica wyjaśnia się na końcu ale już wcześniej uważny czytelnik znajdzie rozwiązanie

Czwarty K (Puzo Mario) - Mario Puzo w historii wymyślonej prezydentury kolejnego Kennedyego. Książka sprawia wrażenie trochę chaotycznej. Motywacje poszczególnych postaci są nie do końca jasne a wizja mechanizmów napędzających USA wydaje się być trochę naciągana. W sumie spodziewałem się więcej

Opowieści galicyjskie (Stasiuk Andrzej) - zbiór opowiadań, które niepostrzeżenie zamieniają się w powieść. Pierwsze opowiadania wyglądają jak reportaże z GW z połowy lat 90-tych opisujące ogólny upadek i pojawiające się iskierki sukcesu. Dalej robi się bardziej magicznie a mniej realistycznie jednak opowieść na tym nie traci a nawet zyskuje

Nocna runda (Child Lee (właśc. Grant Jim)) historia poszukiwań właścicielki sygnetu z West Point to najlepsza od dłuższego czasu powieść z serii o Reacherze. W swojej kategorii mistrzostwo

Międzymorze: Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową (Szczerek Ziemowit) ciekawie opisane wrażenia z podróży po Europie mniej lub bardziej wschodniej.

Czarna Madonna (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) no niestety ale nie moje klimaty. Czary-mary, egzorcyzmy, przywoływanie duchów. Od dawna nie podjąłem decyzji żeby porzucić książkę po przeczytaniu 1/3 i nie wracaniu do niej

Jak zawsze (Miłoszewski Zygmunt) ciekawa wizja alternatywnej historii ogólnej i osobistej małżonków przeniesionych do Polski w rok 1963. Historia potoczyła się inaczej niż znamy a również ich osobista historia potoczyła się inaczej. Wniosek: nic nie zdarza się 2 razy ale też nie można uniknąć błędów nawet jak sie zna ich konsekwencje

Oskarżenie (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) - słabsza od poprzednich, niezbyt dobrze umotywowane działanie zwłaszcza drugoplanowych postaci, fabuła jakaś nijaka

Niepokorni (Severski Vincent V. (właśc. Sokołowski Włodzimierz)) - zamknięcie wątków z poprzednich tomów cyklu oraz historia wywiezienia szefa wydziału polskiego SWZ. Zakończenie trochę pompatyczne ale czyta się dobrze

Dziewięć twarzy Nowego Orleanu (Baum Dan) - ciekawie opowiedziane historie, dodatkowa wartość że są oparte na rzrczywistych życiorysach. Spięta klamrą dwóch huraganów (ale nie schematycznie) historia 9 głównych i jeszcze kilkunastu pobocznych bohaterów - mieszkańców Nowego Orleanu

Bar pod Kogutem (Grisham John) - po prostu kolejna świetna historia. Tym razem bohaterami są studenci uczelni prawniczej. Kiepskiej uczelni. A że czytałem w czasie wakacji to "połknąłem" w kilka godzin

Behawiorysta (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) całkiem sprawnie napisana historia, łatwo się czyta i jeszcze łatwiej zapomina. Były prokurator zwany "profilerem", jego dawna podwładna i morderca (terrorysta), który wymyśla zupełnie nieprawdopodobny sposób wciągnięcia "profilera" w swoją rozgrywkę. A wszystko to w Opolu

Czerwony Pająk (Bonda Katarzyna) - ostatnia część, chyba najsłabsza jako element tetralogii, bo sama w sobie całkiem niezła historia tyle że bez odniesienia do wcześniejszej fabuły. Cały zwrot akcji niczym nie zapowiadany, trochę jakby pod bieżące potrzeby, pod bieżącą paranoję suflowaną przez polityków. Nic nie zapowiadało a przynajmniej ja nie zauważyłem w poprzednich tomach żadnej aluzji do tego kim Sasza Załuska naprawdę jest. A taki "deus ex machina" to trochę słaba zagrywka. Może kiedyś przeczytam wszystkie 4 tomy w jednym ciągu i może to się ułoży. Może, a może nie...

Hashtag (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) nawet wakacje nie dały mi wystarczającej cierpliwości do tej niestworzonej historii. Porażka

Samotna (Gardner Lisa (pseud. Scott Alicia)) pierwszy tom cyklu z D.D.Warren. Chociaż samej D.D. niewiele. Policyjny snajper w czasie interwencji zabija męża kobiety.ytuacja wydaje się jasna ale tylko przez chwilę. Potem zaczynają się problemy... Fascynująca lektura, mocny thiller

Prokurator (Świst Paulina (pseud.)) pani adwokat i brat kryminalista, do tego przystojny prokurator. Trochę kryminał, odrobina romansu, mocny język i opisy seksu. Fajnie się czyta

Początek (Brown Dan) - książka dokłądnie taka jak poprzednie. Dopiero od połowy czyta się trochę lepiej

Wotum nieufności (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) - polityczny thiller, z nagłymi zwrotami akcji i ciekawą fabułą. Najlepsza książka Mroza jaką do tej pory czytałem

Większość bezwzględna (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) - trudno uwierzyć, ale tom drugi jeszcze lepszy od pierwszego. Zakończenie jak zakończenie sezonu w dobrym serialu - po raz pierwszy w przypadku Mroza czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg serii

Od zwierząt do bogów: Krótka historia ludzkości (Harari Noah Yuval) - interesujące przedstawienie rozwoju ludzkości, w tym kilka naprawdę trudnych do udowodnienia tez. Na przykład że społeczeństwom rolniczym gorzej się żyło niż łowcom - zbieraczom. Ale ciąg rewolucja poznawcza/agrarna/technologiczna bardzo ciekawy. No i teza że to pszenica podporządkowała sobie ludzi bardzo udana. Długa i dość trudna ale warto było

Dom dla lalek (Gardner Lisa (pseud. Scott Alicia)) - historia prawie jak w powieściach Cobena, oczywiście molestowanie w tle. Nikt nie jest tym za kogo jest uważany. Dobrze skonstruowana intryga, chociaż kilka momentów mało wiarygodnych. Ogólnie nie odbiega od pozostałych książek autorki

Arena szczurów (Krajewski Marek (ur. 1966)) - tym razem Popielski nad Bałtykiem. Coraz dziwniej, coraz okrutniej i coraz mniej realistycznie