Dodany: 19.01.2018 09:27|Autor:

nota wydawcy


24 września 1951. Amerykańska strefa okupacyjna, Monachium, świeżo odbudowany ze zniszczeń wojennych Hotel Regina. Doradca polityczny Radia Wolna Europa William Griffith składa Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu propozycję objęcia kierownictwa polskiej sekcji Radia Wolna Europa z siedzibą w Monachium. Nowak ma skompletować zespół i opracować program. Całodzienne audycje ruszają już po kilku miesiącach.

3 maja 1952 roku Jan Nowak łamiącym się ze wzruszenia głosem mówi do rodaków w kraju: Będziemy mówili wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed wami ukryć, by zabić w was resztki nadziei. Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie wypowiedzieć głośno nie może, bo ma knebel na ustach.

Przez ćwierć wieku prowadził walkę o wypełnienie tej misji. Z peerelowską propagandą, dla której RWE było tylko "szczekaczką zachodnich imperialistów", ze Służbą Bezpieczeństwa oskarżającą go o współpracę z Niemcami w okresie okupacji, z częścią polskiej emigracji, przeciwną linii radia, i z amerykańskimi mocodawcami RWE, którzy próbowali wprowadzić w stacji cenzurę prewencyjną.


Mariusz Urbanek (1960) - pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Kieruje Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Autor biografii m.in. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego ("Szwoleżer na Pegazie", 1991), Leopolda Tyrmanda ("Zły Tyrmand", 1992), Stefana Kisielewskiego ("Kisiel", 1997) i rodziny Kisielewskich ("Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek", 2006), Jerzego Waldorffa ("Ostatni baron Peerelu", 2008), Władysława Broniewskiego ("Miłość, wódka, polityka", 2011), Jana Brzechwy ("Nie dla dzieci", 2013) i Juliana Tuwima ("Wylękniony bluźnierca", 2013), a ostatnio reportażu historycznego "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" (2014). Redaktor i felietonista miesięcznika "Odra".

Mateusz Palka (1985) - autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce, fotograf, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii i estetyki współczesnej ("Koncepcja alegorii Waltera Benjamina"). Przygotował szereg wystaw poświęconych Władysławowi Bartoszewskiemu i Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Współautor wystawy stałej "Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza", komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim ("Kurier z Warszawy") oraz biografii ("Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana"). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor zrealizowanej w konwencji dokumentu i poświęconej zmianom, jakie zaszły w estetyce wrocławskich ulic po wybudowaniu wieżowca Sky Tower, wystawy "Obsesja". Stale współpracuje z pismem "Format". Pracuje w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO. Zajmuje się archiwami Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Paweł Janczarek - niedoszły architekt, który już na studiach, zamiast projektować domy, zajmował się tworzeniem okładek, plakatów i magazynów. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Szkocji i Austrii. Współtwórca wrocławskiego studia Juice, obecnie dyrektor artystyczny w laboratoriach Mirumee. Publikował ilustracje na łamach "WAD Magazine" czy "CODE Magazine", a także prezentował prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prywatnie z Marcinem Kuligowskim współtworzy kolektyw FromTheTrunk. W czasie wolnym tata, modelarz i kolekcjoner.


[Wydawnictwo Ossolineum, 2018]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 144
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: