R. W. Emerson - twórczość metafizyczna, pisma filozoficzno-antropologiczne i filozoficzno-polityczne

Autor: Pingwinek

Czytatnik: Pingu-pingu-ping! ;)

Data dodania: 2018-01-13 17:53

(Czytatka zdradza co nieco.)

Przegląd myśli Ralpha Waldo Emersona, którego blado kojarzę chyba z zajęć z literatury amerykańskiej na studiach, dała mi dość cienka w sumie, przystępna w lekturze choć pełna błędów interpunkcyjnych, książeczka "Wybór pism filozoficznych" w tłumaczeniu Zofii Koenig. Znalazły się w niej eseje "Przyroda" (przekładana również jako "Natura") i "Brahma", pisma "Poleganie na sobie" (obszerne fragmenty), "Amerykański Uczony" i "Młody Amerykanin", a także "List do prezydenta Martina van Burena", "Oda zadedykowana W. H. Channingowi", fragmenty "Ustawy o zbiegłych niewolnikach", "John Brown, przemówienie w Bostonie" i "Hymn Bostoński". Moja ocena: 4.

Podkreśliłam:

"Dla uważnego oka, każda chwila roku ma swe własne piękno (...)."
-> Z "Nature". To dostrzegłam już dawno :-)

"Kto chciałby być człowiekiem, musi być nonkonformistą. Temu, kto chce zdobyć palmę nieśmiertelności, nie wolno dać się powstrzymać przez samo imię dobroci, musi on zbadać, czy rzeczywiście jest to dobroć. W ostateczności nie ma nic świętego prócz integralności twojej własnej duszy. Udziel samemu sobie rozgrzeszenia, a uzyskasz aprobatę świata. Pamiętam odpowiedź, którą dałem - jako całkiem mały chłopiec pewnemu cenionemu człowiekowi zanudzającemu mnie starymi, poczciwymi doktrynami kościoła. Gdy powiedziałem: «Cóż mam wspólnego ze świętością tradycji, jeśli ja żyję całkowicie z wnętrza», mój przyjaciel zauważył: «Lecz te impulsy mogą pochodzić z dołu, a nie z góry». Odpowiedziałem wtedy: «Nie wydaje mi się, żeby takimi były; lecz jeśli jestem dzieckiem Szatana, będę żył z Szatana». Żadne prawo, prócz prawa mojej natury, nie może być dla mnie święte. Dobro i zło to tylko nazwy, które łatwo przenieść na to lub owo; dobre jest jedynie to, co zgadza się z moją naturą, a złe jedynie to, co jest z nią sprzeczne."
-> Z "Self-Reliance". Podzielam opinię Emersona.

"Tyle tylko wiem, ile przeżyłem."
-> Z "The American Scholar". Rację ma.

Wybór pism filozoficznych (Emerson Ralph Waldo)
Natura; Amerykański uczony (Emerson Ralph Waldo)