Malutka kontrwystawa obrazów dla Olimpii :-)

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Data dodania: 2018-01-13 16:46

Cóż to byłby za konkurs bez kontrkonkursu! Co prawda ten pierwszy już na finiszu, ale nie szkodzi - tylko trzy obrazy wystawiam.

Jego córka M.utrzymuje, że zobaczyła kiedyś w kącie na strychu w domu którejś z ciotek portret prababci. „Cały był w tonach popielatych, jak gdyby zasnuty pajęczyną, tak jak obrazy Olgi Boznańskiej. W tych szarościach błyszczały jak dwa rude pajączki jej stare oczka”. Portret tak jej się wydał interesujący i inny niż obrazy ojca, że koniecznie chciała go zabrać do siebie, ale ciotki nie wyraziły zgody i mówiły nie bez powodu: „Jeszcze byś go sprzedała, moje dziecko, a dla nas to przecież rodzinna pamiątka!”.

-Jakie to smutne - szepnął X, ciągle jeszcze mając oczy utkwione we własny portret. - Jakie smutne! ja się zestarzeję i będę brzydki i odpychający. Ale portret ten na zawsze pozostanie młody. Nigdy nie będzie starszy niż w dzisiejszym czerwcowym dniu. Gdybyż mogło być przeciwnie! Gdybym ja pozostał wiecznie młody, a obraz się starzał! Wszystko bym za to oddał, wszystko! Tak, nie ma nic na świecie, czego bym za to nie oddał. Oddałbym duszę własną!

Nachyliła się i obróciła jeden z obrazów opartych o ścianę.
Wydałem okrzyk zdumienia. Był to portret olejny. ale ktoś tak pokiereszował twarz, że nie sposób było rozróżnić, kogo ten portret przedstawiał. Ponadto cięcia były zupełnie świeże.
— Przedziwna sprawa — powiedziałem.
— Prawda? Niech mi ksiądz powie, czym to można wytłumaczyć?
Potrząsnąłem głową, zdezorientowany.
— Wyczuwa się w tym jakieś zacietrzewienie — rzekłem — i bardzo mi się to nie podoba. Jak gdyby ktoś zniszczył obraz w przystępie furii.
— Tak, ja to samo sobie pomyślałam.
— Czyj to portret?
— Nie mam pojęcia. Nigdy go dotychczas nie widziałam. Kiedy wyszłam za Lucjusza i przyjechałam tutaj, wszystkie te rzeczy były już na strychu. Nigdy ich nie oglądałam ani nie myślałam o nich.
— Dziwne — powtórzyłem.
Nachyliłem się i obejrzałem pozostałe obrazy. Były to tego rodzaju rzeczy, jakich można się było spodziewać na strychu — kilka bardzo przeciętnych pejzaży, kilka oleodruków i parę reprodukcji w tanich ramach.

Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 2018-01-13 20:51 napisał(a):

Odpowiedź na: Cóż to byłby za konkurs b... | dot59Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

3 to Christie.

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2018-01-14 14:15 napisał(a):

Odpowiedź na: 3 to Christie. | OlimpiaOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Słusznie, a która?

Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 2018-01-14 18:49 napisał(a):

Odpowiedź na: Słusznie, a która? | dot59Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Skoro ksiądz, to może Morderstwo na plebanii.

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2018-01-14 20:06 napisał(a):

Odpowiedź na: Skoro ksiądz, to może Mor... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Dokładnie tak!

Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 2018-01-14 18:52 napisał(a):

1 kojarzy mi się z Samozwaniec: Z pamiętnika niemłodej już mężatki.

A dwójka to jeszcze dla mnie tajemnica, ale będę szukać :)

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2018-01-14 20:06 napisał(a):

Odpowiedź na: 1 kojarzy mi się z Samozw... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Blisko, nawet bardzo blisko, bo tam też mógł być ten fakt wspomniany. Ale tu opowiada kto inny.

Dwójkę pewnie czytałaś dość dawno, tak jak i ja.

Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 2018-01-15 09:01 napisał(a):

Odpowiedź na: Blisko, nawet bardzo blis... | dot59Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

To w takim razie 1 to: Kobiety Kossaków (Jurgała-Jureczka Joanna)

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2018-01-15 09:41 napisał(a):

Odpowiedź na: To w takim razie 1 to: Ko... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Doskonale!

Użytkownik: janmamut 2018-01-15 07:23 napisał(a):

A przeczytaj sobie wszystkie rzeczowniki z cytatu.

Użytkownik: Stephanie 2018-01-14 22:46 napisał(a):

Tylko Olimpia może zgadywać? Bo ja w kwestii dwójki...

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2018-01-15 07:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Tylko Olimpia może zgadyw... | Stephanie Pokaż rodzica

Zgadywać możesz, ale nie upubliczniaj odpowiedzi, zanim Olimpia się nie podda - jako organizatorka ma bezwzględne pierwszeństwo :-)

Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 2018-01-15 09:03 napisał(a):

Nad 2 myślałam długo, ta dusza z ostatniego zdania nie dawała mi spokoju, czy to jest: Portret Doriana Graya (Wilde Oscar)

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2018-01-15 09:41 napisał(a):

Odpowiedź na: Nad 2 myślałam długo, ta ... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

I to także bezbłędnie!

I to także bezbłędnie!