Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Prus też człowiek

Autor: Davor07

Książka: Prus: Śledztwo biograficzne (Piątkowska Monika)

Data dodania: 2018-01-13 14:58

1 osoba poleca ten tekst.

Literatura biograficzna cieszy się ostatnio wyjątkowym zainteresowaniem. Wydawcy nie mogli przegapić takiej okazji, dlatego też biografie pojawiły się w ofercie oficyn, które w przeszłości z tego typu literaturą miały niewiele wspólnego. Podobnie z autorami książek biograficznych. Ujmując rzecz delikatnie – niektóre nazwiska są wyjątkowo zaskakujące... W tym coraz większym gąszczu coraz trudniej trafić na rzecz godną uwagi. Determinacja, by zdążyć przed innymi nierzadko powoduje, że proponowane pozycje są narracyjnie poszarpane, bez pomysłu na całość. Ponadto nierzadko pisane językiem, którego zrozumienie wymaga dużego wysiłku i dobrej woli.

Książka Moniki Piątkowskiej od razu po ukazaniu się wywołała dość duże poruszenie. Szczególnie wśród specjalistów-literaturoznawców. Stawiają oni dość mocne zarzuty. Najpoważniejszy dotyczy tytułu, który rzekomo nie odpowiada zawartości. Nie chciałbym analizować tego zagadnienia dokładnie, gdyż mógłbym pozbawić innych radości czytania. Dlatego też ograniczę się do opisu nieporozumienia, które moim zdaniem leży u podstaw konfliktu między fachowcami od literatury a Piątkowską. Mianowicie chodzi o to, co rozumiemy pod słowami "śledztwo biograficzne". Autorka nie miała zamiaru przeprowadzać kwerend archiwalnych czy też grzebać w mrokach prywatnych archiwów. Nie chodziło jej o prostowanie jakichś biograficznych niejasności czy nieporozumień, które zagnieździły się przed laty w literaturze przedmiotu. Jej metoda zasadza się na zestawianiu biografii pisarza z tym, co znajdziemy w jego dziełach i próbie odnajdywania wzajemnych powiązań – okazuje się bowiem, że Prus umieścił w utworach bardzo wiele wątków ze swego prywatnego życia. Dość sprawnie przeprowadza nas przez kolejne dziesięciolecia, odsłaniając przed nami obraz Prusa-człowieka. Dzięki temu zabiegowi sprawiła, że w moich oczach pisarz zmienił się z martwego pomnika w żywą postać, obdarzoną konkretnymi cechami charakteru. Z wadami, zaletami oraz różnego typu dziwactwami (któż z nas ich nie ma?).

Wszystko to nie znaczy, że nie ma tu kiksów. Uważam, iż ta biografia byłaby o wiele bardziej wiarygodna, gdyby autorka poddała analizie więcej utworów. Niestety materiał badawczy dość mocno ograniczyła. Momentami nazbyt uległa metodzie, którą przyjęła i popadła w odmęty psychologizowania, z których trudno wyjść obronną ręką.

Jednak, co najważniejsze: jest to Prus Piątkowskiej. Miała ona prawo do zbudowania takiego, a nie innego obrazu i nikt nie powinien mieć jej tego za złe.

Fachowcy od literatury – więcej luzu.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Podziel się:

komentarzy: 6 | wyświetleń: 633

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: Que_SabeOpiekun BiblioNETki 2018-01-18 16:32 napisał(a):

Odpowiedź na: Literatura biograficzna c... | Davor07 Pokaż rodzica

Myślę, że kontrowersje wokół książki Piątkowskiej biorą się stąd, że przyjęta przez nią "metoda" - a więc opisywanie życia autora na podstawie treści jego utworów - jest zaprzeczeniem wszelkich metod stosowanych w nauce o literaturze. Gdyby autorka na podstawie swoich dyskusyjnych dociekań stworzyła powieść biograficzną, to nikt by nie miał pretensji. Ot, kolejna fikcja, której bohaterem jest sławny człowiek. A tak mamy fikcję, która pretenduje do bycia literaturą faktu i zwodzi czytelnika.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Davor07 2018-01-19 03:23 napisał(a):

Odpowiedź na: Myślę, że kontrowersje wo... | Que_SabeOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Wydaje mi się, że owa metoda jest dokładnie odwrotna. Nie opisuje ona życia treścią książek autora, tylko weryfikuje, co z życia trafiło do utworów. Fakt, momentami dość mocno psychologizuje, ale to nie jest książka naukowa, a popularyzatorska. W moim przekonaniu w pełni z tego zadania się wywiązuje.

PS Nie czuję się zwiedziony.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: misiak297 2018-01-18 18:42 napisał(a):

Odpowiedź na: Literatura biograficzna c... | Davor07 Pokaż rodzica

Słyszałem też, że w tej książce pojawiają się zwyczajne błędy rzeczowe.

Nie sądzę, aby "luz" był potrzebny literaturoznawcom.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Davor07 2018-01-19 03:14 napisał(a):

Odpowiedź na: Słyszałem też, że w tej k... | misiak297 Pokaż rodzica

Owszem, potknięć nie udało się uniknąć, ale to nie zmienia faktu, że jazgot wywołany przez literaturoznawców nie odpowiada zastanemu stanowi rzeczy. Jeśli przed drugim wydaniem książka trafi w ręce dobrego redaktora, to niewątpliwie bardzo na tym zyska.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Anna125 2018-01-18 18:57 napisał(a):

Odpowiedź na: Literatura biograficzna c... | Davor07 Pokaż rodzica

Czyli autorka to wszystko wymyśliła i nie sprawdziła, chociaż to jest biografia? To dlaczego napisała biografię, przecież mogła spozycjonować książkę jako swoje odczytanie życia znanej postaci.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Davor07 2018-01-19 03:07 napisał(a):

Odpowiedź na: Czyli autorka to wszystko... | Anna125 Pokaż rodzica

To mogłoby być nawet ciekawe, ale nie. Znane nam fakty z życia Prusa autorka zestawiła z tym, co jest w jego książkach losami bohaterów etc. Okazuje się, że znalazła zadziwiająco wiele powiązań i - że tak to ujmę - adekwatności.

Linka Odpowiedz

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku