Dodany: 11.01.2018 17:16|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Słowo Roku 2017


Znamy Słowo Roku 2017! Według kapituły konkursu został nim wyraz „puszcza”. Natomiast internauci wybrali słowo „rezydent”.

Słowo Roku to ogólnopolski plebiscyt organizowany przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego celem jest wyłonienie słowa najważniejszego w danym roku. Wybierają je kapituła złożona z językoznawców oraz  internauci, którzy oddają głos za pośrednictwem strony internetowej. Słowem Roku może zostać rzeczownik pospolity, czasownik, inna część mowy, krótkie wyrażenie. Nie musi to być wyraz, którego najczęściej używano w danym roku ani który dopiero w nim się pojawił. Zazwyczaj wybór Słowa Roku dokonany przez językoznawców pokrywa się z wyborem internautów, lecz tym razem było inaczej. 

Językoznawcy uznali za Słowo Roku 2017 wyraz „puszcza”. Jak przyznaje prof. Marek Łaziński (sekretarz kapituły konkursu), w minionych edycjach plebiscytu wiele słów wiązało się z aktualną sytuacją polityczną. Słowo „puszcza” pozornie nie kojarzy się z polityką, lecz było używane w połączeniu z bieżącymi sprawami politycznymi. Natomiast prof. Jerzego Bralczyka, członka kapituły, bardzo cieszy ta wygrana: Cieszy, że to polskie słowo – puszcza – chociaż wiąże się z tymi nie najlepszymi zjawiskami, czyli z wycinką, z kornikiem drukarzem i innymi jeszcze elementami, to jest to słowo piękne i może po latach się okaże, że w historii tych słów to będzie taki ślad powrotu do natury.

Natomiast w głosowaniu internautów zwyciężyło słowo „rezydent”, które podobnie jak „puszcza” zyskało popularność dopiero pod koniec roku (głosować można było do północy 1 stycznia 2018).  Na kolejnych miejscach znalazły się „smog” i „puszcza”. Internauci mogli oddać głos na wyrazy, które najczęściej pojawiały się w mediach, oraz dodawać własne propozycje.

W poprzedniej edycji plebiscytu również wybrane zostały dwa wyrazy – internauci głosowali na liczebnik „pięćset”, natomiast kapituła uznała rzeczownik „trybunał” za najważniejsze słowo 2016 roku.

Zdjęcie: Fotolia

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: logi 12.01.2018 20:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Znamy Słowo Ro... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nie wiedziałem, że na tym portalu panuje cenzura. Gdzie mój wczorajszy komentarz? Czyżbym kogoś obraził? Użył "nieparlamentarnych" słów? Napisał coś nie na temat? Pytania retoryczne, ale mam jeszcze jedno: słyszeliście tu kiedyś o wolności słowa?
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 12.01.2018 21:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiedziałem, że na tym... | logi
Rzeczywiście ciekawe. A jesteś pewien, że pojawił się na stronie?
W razie czego chyba zawsze można spróbować go z grubsza odtworzyć?
Użytkownik: logi 13.01.2018 00:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiście ciekawe. A j... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Napisałem kilka słów i kliknąłem w dodaj komentarz, tak jak zawsze. Nie pamiętam teraz czy sprawdzałem czy pojawił się na stronie, ale niemal zawsze to robię. Komentarz był lekko polityczny, do czego sprowokowała mnie treść artykułu. Może się komuś nie spodobał...
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 13.01.2018 14:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Napisałem kilka słów i kl... | logi
W regulaminie jest zapis:
Zakazuje się także:
(...)
Rozpoczynania i/lub kierowania dyskusji na tematy stricte religijne i polityczne. BiblioNETka nie jest miejscem do rozpowszechniania prywatnego światopoglądu użytkowników. W dyskusjach należy pamiętać o tym, by forsowaniem prywatnych przekonań nie urazić uczuć religijnych ani nie deprecjonować odmiennych przekonań politycznych współużytkowników.


Pytanie, co to znaczy "lekko". :-)
Dla każdego może to być coś innego. Jednak nie wydaje mi się, żeby każda polityczna wzmianka miała być od razu usuwana (bo tak nie jest).
Użytkownik: logi 13.01.2018 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: W regulaminie jest zapis:... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
OK, nie ma o czym mówić.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: