Dodany: 10.01.2018 07:56|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Marcin Wicha laureatem Paszportów „Polityki” 2017

Marcin Wicha laureatem Paszportów Polityki 2017Za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu. Tak uzasadniano przyznanie Paszportu „Polityki” w kategorii literatura, który zdobył Marcin Wicha za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem.

To osobisty esej opowiadający o matce, śmierci, porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. Ale przede wszystkim o słowach i milczeniu.

W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Karakter.

Marcin Wicha urodził się w Warszawie w 1972 r. Jest grafikiem i współwłaścicielem firmy projektowej Frycz i Wicha. Zajmuje się projektowaniem okładek książek i czasopism, ale również plakatów i znaków graficznych. Autor komentarzy rysunkowych, artykułów prasowych i książek dla dzieci.

Jego pierwszą książką eseistyczną była opowieść Jak przestałem kochać design (Karakter 2015 r.), w której połączył opowieść autobiograficzną o dorastaniu w domu architekta, w którym toczy się wojna z peerelowską brzydotą, z opowieścią o estetycznych przemianach w Polsce ostatnich 40 lat.

Wśród nominowanych do nagrody znaleźli się również Anna Cieplak i Paweł Sołtys.

Zarówno laureatowi, jak i nominowanym do nagrody serdecznie gratulujemy.

Laureatami nagrody w ubiegłych latach zostali: