Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Najciekawsze literackie debiuty 2017 roku

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2018-01-08 17:35

5 osób poleca ten tekst.

Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych debiutów minionego roku. Znalazły się w nim książki polskich i zagranicznych autorów.

Niedawno zwierzaliśmy się Wam z redakcyjnych poszukiwań najciekawszych polskich książek wydanych w 2017 roku. Natomiast dziś bierzemy na warsztat publikacje zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Przygotowaliśmy dla was zestawienie najciekawszych debiutów, które ukazały się w minionym roku. Debiutowanie nie jest sprawą łatwą, lecz każdy pisarz, pragnący podzielić się ze światem swoją twórczością, musi go doświadczyć. Już dawno przekonaliśmy się, że z debiutami bywa różnie – niektóre przechodzą bez echa i znikają na zawsze w przepastnych otchłaniach historii literatury, inne znów wypływają po latach na powierzchnię  i zostają docenione, a jeszcze inne zaś od razu zdobywają uznanie czytelników i krytyki. Niektóre z pewnością siebie wyznaczają przyszłą drogę literacką, a inne z kolei debiuty stanowią dopiero początek artystycznych poszukiwań i eksperymentów. Zdarza się również, że głośny debiut pozostaje jedyną książką w dorobku pisarza. Historia stale dostarcza nam przykładów tych różnorodnych i niezwykłych debiutanckich losów. Przyznajemy, że jesteśmy bardzo ciekawi, jak rozwiną się literackie ścieżki wyróżnionych w artykule autorów. Tradycyjnie zachęcamy do dzielenia się własnymi propozycjami w komentarzach. :)

Paweł Sołtys, Mikrotyki

W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki. Sołtys proponuje nam niezwykłą refleksję o czasie, który ulega zawieszeniu, a historie zdarzają się jakby na przekór niemu. Opowiadania powstawały na przestrzeni lat, lecz dopiero teraz Paweł Sołtys zdecydował się je wydać. Zbiór opowiadań został nominowany do Paszportów „Polityki”, a Paweł Sołtys jest pierwszym laureatem w historii nagrody, który został ponownie nominowany w innej kategorii niż „zwycięska”.

Nathan Hill, Niksy

Samuel ze wszystkimi szczegółami zapamiętał dzień, w którym opuściła go matka. Podobnie jak noc, kiedy pocałował ukochaną, i popołudnie nad stawem w lesie, gdzie ostatni raz widział najlepszego przyjaciela. Wszyscy oni nagle zniknęli z jego życia. Bohater zaszywa się w wirtualnym świecie Elflandi, by tam walczyć z potworami. Jego realne życie nie dostarcza mu szczęścia. Boryka się z wieloma problemami oraz ani na chwilę nie zapomina o bliskich, których utracił. Po latach postanawia wyruszyć w podróż, aby odkryć tajemnice swojej rodziny i poznać prawdę. Okazuje się, że jego dotychczasowe życie było grą pozorów. Teraz nadszedł czas zmierzenia się z niksami, które do tej pory Samuel znał z opowiadań matki. Niksy to demony, które oszałamiają i uwodzą, wciągają do swojego świata i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Niksa to ktoś, kogo kochałeś, ale nie potrafiłeś przy sobie zatrzymać, albo coś nieuchwytnego, czego szukasz przez całe życie, o czym marzysz, choć jest nieosiągalne. Każdy ma swoją niksę. Niksy to także opowieść o Ameryce, życiu w małych miasteczkach i złudzeniach. Powieść zwraca uwagę swoją strukturą – przypomina ona grę. Powieść zadebiutowała na polskim rynku w 2017 roku.

Martyna Bunda, Nieczułość

Akcja powieści rozgrywa się w Dziewczej Górze, niewielkiej wsi na Kaszubach. To właśnie tutaj mieszka Rozela wraz z trzema córkami. Najstarsza Gerta przypomina matkę, jest rzetelna i aż do przesady odpowiedzialna, średnia Truda, odwrotnie, umie korzystać z życia i łatwo daje się ponieść porywom serca, z kolei najmłodsza Ilda sporo myśli o śmierci i uwielbia prowokować wszystkich wokół. W rozpisanej na wiele lat i głosów opowieści poznajemy losy kobiet – najpierw tragiczne wydarzenia wojenne, a potem czasy, gdy nastała nowa władza. Bohaterki, aby przetrwać, muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i sposobem obrony. Powieść Martyny Bundy to nie tylko opowieść o tragicznych doświadczeniach bohaterek i kobiecej solidarności, lecz także zapis skomplikowanych ostatnich kilkudziesięciu latach polskiej historii. Losy kobiet rozgrywają się na tle wielkich wydarzeń – II wojna świata, czasy stalinizmu i PRL-u.

Weronika Gogola, Po trochu

Najlepsze historie z życia zawsze opowiada się po trochu, po kawałku. Ktoś coś zapamiętał i z tej pamięci rodzą się najpiękniejsze opowieści. Zupełnie tak, jakby siąść z przyjacielem i zacząć rozmowę: o sobie, o dzieciństwie na wsi, o Mamie, a jeszcze bardziej o Tacie, o wujkach, ciotkach, kuzynach. W takich chwilach chodzi o to, by mówić najprościej – bez zadęcia, bez patosu, bez wstydu: o pierwszych widzianych pożarach, o stratach, które przygotowują nas na kolejne odejścia, o czarach, o sikaniu na stojąco, o wsi, o „fuszkach życia”, o tym, że Mama mogłaby być Stingiem, ale jej się nie chce.  I właśnie tak, jak w zwykłym życiu, o najważniejszych sprawach, i o tych całkiem zwyczajnych, które zna każdy – Weronika Gogola opowiada w Po trochu. Pisarka, opowiadając o doświadczeniach dorastającej dziewczynki, buduje swoją Córowiznę. Wszakże nie jest łatwo być dziewczynką. "Po trochu" opowiada nie tylko o dorastaniu, lecz także o życiu i śmierci, dwóch potęgach rządzących światem.

Zdjęcie: Fotolia

Podziel się:

komentarzy: 22

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: Meszuge 2018-01-09 11:47 napisał(a):

Odpowiedź na: Dziś przygotowaliśmy d... | Wiadomości Pokaż rodzica

Najciekawsze - w jaki sensie? Pod jakim względem? Spomiędzy ilu i jakich wybieraliście?

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Derp_Vader 2018-01-11 11:17 napisał(a):

Odpowiedź na: Najciekawsze - w jaki sen... | Meszuge Pokaż rodzica

Jezu, co za grad pytań, przesłuchujesz ludzi zawodowo? Nie podoba Ci się, napisz własne podsumowanie, chętnie się wypowiem ;)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Meszuge 2018-01-11 15:37 napisał(a):

Odpowiedź na: Jezu, co za grad pytań, p... | Derp_Vader Pokaż rodzica

Przekazano mi bardzo niekompletną informację, która w tej wersji sprawia wrażenie prymitywnej reklamy, a nie rzetelnej oceny, a więc próbuję dopytać, skąd się wzięło to przekonanie (i komu?), że są to debiuty najciekawsze.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Derp_Vader 2018-01-11 16:30 napisał(a):

Odpowiedź na: Przekazano mi bardzo niek... | Meszuge Pokaż rodzica

Bardzo niesprawiedliwa ocena moim zdaniem, zawsze tak strzykasz jadem? Artykuł, jak rozumiem, popełniła redakcja, która, może kierować się dowolnością w kreowaniu treści i żadne prawo tego nie zabrania. Czy może powinna pytać każdego użytkownika z osobna o zgodę i akceptację treści? Patrząc po miłości bliźniego, jaką tutaj się praktykuje, chyba żadna treść by nie powstała. Proponuję ten post potraktować jako inspirację i stworzyć własną treść, poddać ją dyskusji, rozluźnić się i nie wzmagać w dość nieeleganckim stylu. Adieu.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Vemona 2018-01-11 20:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Bardzo niesprawiedliwa oc... | Derp_Vader Pokaż rodzica

Może byłoby miło, gdyby zostało powiedziane, jakimi kryteriami kierowała się redakcja? Nawet jeśli wprost zostanie napisane, że wyłącznie własnymi upodobaniami, to jest to jakiś trop. A tak na marginesie - zapisałeś się/zapisałaś się - do biblioNetki tylko po to, żeby dodać te dwa komentarze?

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Derp_Vader 2018-01-11 20:32 napisał(a):

Odpowiedź na: Może byłoby miło, gdyby z... | Vemona Pokaż rodzica

Ale brak kryteriów sprawia w jakikolwiek sposób, że jest niemiło? Obraża to kogoś, że ich nie podano? Zamiast się zgodzić lub nie z wyborem redakcji i merytorycznie dyskutować, po prostu uprawiacie czepialstwo dla sportu. Jestem tu nowa, ale póki co to widzę po raz pierwszy chyba taką społeczność, która jest wroga wobec gospodarzy portalu oraz najwyraźniej, wobec innych użytkowników też. Fascynujące dla socjologa! Oraz jest to mój trzeci komentarz, zamierzam dodać ich jeszcze trochę, przyda się trochę rozruszać to kwaśne towarzystwo xD

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Vemona 2018-01-11 21:26 napisał(a):

Odpowiedź na: Ale brak kryteriów sprawi... | Derp_Vader Pokaż rodzica

Nikt nie twierdzi, że obraża. Natomiast mogłyby być, a skoro ich nie ma, to można zapytać. Co my tu uprawiamy, to po jednym dniu raczej trudno stwierdzić, ale oczywiście nie ma zakazu oceniania po uważaniu, tego też nikt nie broni.
Rozruszać? Jesteśmy doskonale rozruszani, ale w innych tematach niż ten, może warto się zainteresować, skoro już się zdecydowałaś zarejestrować? Bo tak się składa, że to forum nie służy wzajemnym uszczypliwościom, a dyskusjom o książkach i jest ich tu bardzo dużo.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2018-01-12 09:32 napisał(a):

Odpowiedź na: Ale brak kryteriów sprawi... | Derp_Vader Pokaż rodzica

Prosiłbym, żeby nie utożsamiać całej społeczności z Meszuge. :-)
Bardzo mnie cieszy, że chce Ci się zwracać na to uwagę - mnie już się odechciało, bo z takimi trollowymi postami ciężko się dyskutuje.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Marylek 2018-01-12 10:29 napisał(a):

Odpowiedź na: Prosiłbym, żeby nie utożs... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

:)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Wiadomości 2018-01-11 22:34 napisał(a):

Odpowiedź na: Może byłoby miło, gdyby z... | Vemona Pokaż rodzica

Kwestia kryteriów została poruszona wcześniej - przy poprzednim zestawieniu tego typu w odpowiedzi na komentarz Meszuge (notabene utrzymanym w podobnym tonie). Także przypominaliśmy, że każde takie zestawienie ma charakter subiektywny. Nasze zestawienia są jedynie propozycjami oraz zaczątkiem do dyskusji - dlatego w tekstach zachęcamy do dzielenia się własnymi propozycjami i wymiany spostrzeżeń. Przy wyborze książek do przeróżnych zestawień kierujemy się ich walorami artystyczno-edytorskimi, przyjemnością z lektury, a także zwracamy uwagę na to, czy dana książka została w jakiś sposób wyróżniona czy nagrodzona. Nikt pytać ani komentować nie zabrania, jedynie warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób to robimy i pamiętać o wzajemnym szacunku.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Meszuge 2018-01-12 04:30 napisał(a):

Odpowiedź na: Kwestia kryteriów została... | Wiadomości Pokaż rodzica

Ciekawie się w BiblioNETce robi... Ja się odnoszę do wartości merytorycznych tekstu, a w zamian dostaję osobistą agresję i napastliwość. Może ten komunikat "Treści napastliwe i obraźliwe, skierowane pod adresem rozmówców..." czas zmienić na bardziej aktualny?

Linka Odpowiedz

Użytkownik: cordelia 2018-01-12 20:16 napisał(a):

Odpowiedź na: Ciekawie się w BiblioNETc... | Meszuge Pokaż rodzica

Drogi Meszuge, pierwszy napastliwy post w tej dyskusji jest Twojego autorstwa. Przyjmując postawę agresywną, musisz liczyć się z możliwością agresywnej reakcji.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Meszuge 2018-01-13 09:41 napisał(a):

Odpowiedź na: Drogi Meszuge, pierwszy n... | cordelia Pokaż rodzica

W poście, który przywołujesz, są trzy proste pytania, nic więcej.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: cordelia 2018-01-13 11:35 napisał(a):

Odpowiedź na: W poście, który przywołuj... | Meszuge Pokaż rodzica

W udzielonych Ci odpowiedziach też jest tylko kilka prostych zdań.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Vemona 2018-01-12 08:20 napisał(a):

Odpowiedź na: Kwestia kryteriów została... | Wiadomości Pokaż rodzica

Akurat nie miałam okazji czytać dyskusji przy poprzednim zestawieniu tego typu, stąd nie dziwiło mnie pytanie, natomiast dziwi, że to ja widzę odpowiedź o formie i wzajemnym szacunku, a nie ktoś, kto zarejestrował się wczoraj tylko po to, żeby dodać kilka napastliwych komentarzy.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2018-01-12 09:40 napisał(a):

Odpowiedź na: Akurat nie miałam okazji ... | Vemona Pokaż rodzica

Co do poprzedniej dyskusji - służę uprzejmie: Najciekawsze polskie książki 2017 roku

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Vemona 2018-01-13 14:57 napisał(a):

Odpowiedź na: Co do poprzedniej dyskusj... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Bardzo dziękuję, zapoznałam się. Co nie zmienia faktu, że nie rozumiem, dlaczego to do mnie się mówi o wzajemnym szacunku, skoro to nie ja się wykazuję agresją. Nie ukrywam, że jest to mocno zniechęcające do serwisu jako takiego.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2018-01-13 15:30 napisał(a):

Odpowiedź na: Bardzo dziękuję, zapoznał... | Vemona Pokaż rodzica

To chyba nie było tylko do Ciebie w sensie, że akurat Ty nie wypowiadasz się z szacunkiem, a przynajmniej ja tego tak nie widzę. Ja to odbieram tak, że chodzi ogólnie o to, że nie ma potrzeby (ani ochoty) odpowiadać na zaczepne pytania, a taki jest ten pierwszy post w wątku. Zwłaszcza, że już wcześniej dokładnie ten sam użytkownik dostał odpowiedź.

Nie uważam, żeby takie zestawiania wymagały większej dokładności, co do opisów metod wybierania poszczególnych książek. Mogłaby się znaleźć jakaś krótka wzmianka, czemu akurat te i pewnie wiadomość byłaby jakościowo lepsza, ale nie jest to dla mnie konieczność. Zresztą sam na część tych książek zwróciłem uwagę, więc wybór nie jest dla mnie jakoś kontrowersyjny, ani podejrzany. :-)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Vemona 2018-01-13 15:52 napisał(a):

Odpowiedź na: To chyba nie było tylko d... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Widzisz, jeśli ktoś swoją wypowiedź kieruje jako odpowiedź na moją, to odbieram to osobiście, jako skierowane do mnie. Wydaje mi się to dość logiczne. I nie ukrywam, że mocno mnie zniesmaczyło użycie pewnych sformułowań, bo kompletnie się nie poczuwam do niestosownego odzywania.
Jeśli autor miał ochotę zwrócić komuś uwagę, to albo osobie, która zadała pytania, albo osobie, która zarejestrowała się tylko po to, żeby umieścić w wątku trzy dość agresywne komentarze, sposób dodawania postów na to pozwala.
I dla mnie tyle w temacie, fakt, czy zgadzam się z autorem, czy z pytającym, to zupełnie inna kwestia, której tu poruszać nie zamierzam.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: verdiana 2018-01-20 14:23 napisał(a):

Odpowiedź na: To chyba nie było tylko d... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Specyfika forum jest taka, że jeśli komentujesz czyjś post, to jest to jednoznaczne z odpowiedzią tej właśnie osobie, a nie innej. Dlatego odpowiadając Tobie, umieszczam post pod Twoją wypowiedzią, a nie pod inną. Vemona nie zasłużyła na pouczanie, to nie ona zarejestrowała się tylko po to, żeby trollować.

Dla mnie akurat ma znaczenie, według kogo jest ten ranking, i widzę, że dla innych też. Przy czym nie przeszkadza mi, że jest to ranking wg redakcji. Po prostu chcę mieć tę wiedzę, jest to dla mnie dość istotne. Nie rozumiem, czego się redakcja wstydzi, że tak ukrywa ten fakt. Przecież fakt zrobienia rankingu jest raczej pozytywny, nie wstydliwy.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Klosterkeller 2018-01-12 15:44 napisał(a):

Odpowiedź na: Najciekawsze - w jaki sen... | Meszuge Pokaż rodzica

Popieram. W tej wersji tekst o wątpliwej wiarygodności.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Que_Sabe 2018-01-12 12:13 napisał(a):

Odpowiedź na: Dziś przygotowaliśmy d... | Wiadomości Pokaż rodzica

"Po trochu" Gogoli też zwróciło moją uwagę :) Trzeba przyznać, że jak tłumacze biorą się za pisanie własnych tekstów, to bardzo dobrze im to wychodzi. W 2016 był Maciej Płaza, teraz Weronika Gogola - dobrze się dzieje w naszej literaturze.
"Mikrotyki" i "Nieczułość" jeszcze przede mną, jestem pełna nadziei :)

Linka Odpowiedz