Dodany: 04.01.2018 14:04|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Powstał wirtualny klub książki Davida Bowiego

Duncan Jones, reżyser filmowy i syn wybitnego artysty Davida Bowiego, założył wirtualny klub książki poświęcony ulubionym lekturom zmarłego w 2016 roku ojca.

David Bowie zapisał się złotymi literami w historii muzyki nie tylko jako artysta o wielu oryginalnych scenicznych wcieleniach, lecz także jako jeden z najbardziej oczytanych muzyków. Jego artystyczne zainteresowania wykraczały poza świat muzyki – Bowie zajmował się również malarstwem, aktorstwem oraz kolekcjonował dzieła sztuki i książki. Jego domowa biblioteczka liczyła ponad 70 tysięcy tomów. Znane są opowieści o tym, jak jadąc w trasę koncertową czy podróżując, zabierał ze sobą podręczną biblioteczkę. W wywiadzie dla magazynu „The Face”, wspominając lata 70., przyznaje, że tym czasie był literackim zapaleńcem, a wiele pozycji z biblioteczki podróżnej z tamtego czasu trafiło na półki jego domowej biblioteki. Czytam ciągle. Nigdy nie jestem bez książki. Wolę towarzystwo dobrej książki od programu telewizyjnego – zwierzył się dziennikarzowi „The Face”. Brał także udział w akcjach promujących czytelnictwo w Stanach Zjednoczonych, chociażby w kampanii organizowanej przez  Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek w 1987 roku.

Jeśli chodzi o listę ulubionych pisarzy brytyjskiego muzyka, to zaskakuje ona szerokim spektrum tytułów i gatunków. Bowie sięgał zarówno po klasykę, jak i dzieła współczesnych twórców. W jego biblioteczce znajdziemy Eliota, Bułhakowa, Fitzgeralda, Camusa, Flauberta, Dantego Alighieri, Homera oraz Burgessa, Barnesa, Hitchensa czy McEwana. Tematyka czytanych przez Bowiego książek jest również rozległa – interesował się on sztuką, poezją, historią, a także komiksem i modą. Syn muzyka, Duncan Jones, założył klub książki, aby właśnie w ten sposób kontynuować pasję ojca oraz złożyć mu hołd. Lekturze ulubionych pozycji Bowiego będzie towarzyszyć dyskusja. Aby w niej uczestniczyć, wystarczy obserwować profil Duncana Jonesa na Twitterze. W każdym miesiącu Jones wybierze jedną z listy 100 ulubionych książek artysty. Pierwszą lekturą został kryminał Hawksmoor Petera Ackroyda. Należy go przeczytać do 1 lutego. Po tym terminie rozpocznie się dyskusja o książce.

Link do wywiadu dla magazynu „The Face” znajdziecie tutaj.

Zdjęcie: Adam Bielawski, David Bowie performs at Tweeter Center outside Chicago in Tinley Park,IL, USA on August 8, 2002 (CC BY-SA 3.0), via Wikimedia Commons