Dodany: 01.01.2018 19:52|Autor: Anna125

Czytatnik: Pomiędzy niebem, a ziemią

Chomikowe czytanie 2018

Zaczynam prowadzić roczną czytatkę. Jestem dumna i blada, że udało mi się dzisiaj rozpocząć. W cytatach nie będę zamieszczać spoilerów lecz fragmenty książek, które mnie zafrapowały, „ku pamięci”.

Edit: 1.01.2019
Udało się, prowadziłam czytatkę, z różną regularnością ale tak. Systematyczność się opłaca, a pamięć warto wspomagać narzędziami. Zakładam nową na 2019 rok i spróbuję popracować nad systematycznością.

65. Aksamitny Królik czyli Jak zabawki stają się prawdziwe (Williams Margery (właśc. Bianco Margery Winifred Williams)) 6.0
Edit: 3.01.2019
Zmieniłam na ocenę 6.0. Piątka była z powodu zakończenia. Wczoraj przeczytałam jeszcze raz i Wróżka z magicznego dziecięcego pokoju przekonała mnie. Znowu płakałam jak bóbr (nie wiem, czy te zwierzęta płaczą, może ktoś wie?). Bycie prawdziwym, kiedy jest się kochanym i ożywienie.
Kompozycja i zwroty akcji doskonałe, piękny język i tyle uczuć w ciele aksamitnego królika. Mam nadzieję, że mój miś z naderwanym uchem buszuje sobie również wśród niedźwiedzi.

64. Poza mapą: Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca (Bonnet Alastair)
Książka bardzo mnie poruszyła. Martwi i zastanawia. Może literacko nie jest najlepsza lecz opowiada o miejscach istniejących i sposobach życia, których nie potrafiłabym sobie nawet wyobrazić. Życie pod ziemią, na platformie wiertniczej, na parkingu przy ogromnym lotnisku, na cmentarzu.

63. Tak umierają demokracje (Levitsky Steven, Ziblatt Daniel) 5.5
Dobrze udokumentowane porównanie upadków i obrony demokracji w najbardziej spektakularnych przypadkach z ostatnich kilkudziesięciu lat (wyjątkiem są Stany Zjednoczone, gdzie autorzy sięgają do początku - co jest szczególnie ciekawe, ponieważ pokazuje jak myśleli ojcowie założyciele i czego nie potrafili przewidzieć). Mamy do czynienia z próbą dokonania syntezy oraz wyodrębnienia sygnałów ostrzegawczych, czynników wspierających i przeciwdziałających śmierci demokracji przeciwstawionej dyktaturze, autorytaryzmowi.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

62. Wyhoduj sobie wolność: Reportaże z Urugwaju (Hawranek Maria, Opryszek Szymon) 5.0
Może ta piątka niesprawiedliwa, ponieważ literacko pozostawia wiele do życzenia, jednak książka jest tak frapująca, że musiałam ją postawić. To zbiór reportaży, a właściwie opowieści o konkretnych osobach, kobietach i mężczyznach, mieszkańcach Urugwaju, znanych niekiedy na całym świecie. Teksty, zredagowane w niewielkim stopniu, zawierają głownie cytaty z rozmów. Może dlatego tak łatwo wyzierają z nich postaci, ich charaktery, pasje, sposób postrzegania życia, co sprawia, że tak egzotyczne i odległe miejsce staje możliwe do wyobrażenia.

61. Lissy (D'Andrea Luca). 3.0
Sprawnie napisany thriller o pewnej decyzji i jej konsekwencjach. Decyzję podejmuje żona szefa grupy przestępczej z południowego Tyrolu (to ciekawa cześć włoskich Dolomitów). W tle: surowe życie w społeczności rolników (Bauer) w dolinach i wysokich górach, vulpendingen i baśnie Braci Grimm.
Jednakże, moim zdaniem, szkoda czasu.

60. Albert Camus: Wspomnienia (Grenier Jean)
Wspomnienia, które pozwalają zrozumieć niektóre decyzje Camus.

59. Obcy (Camus Albert) 6.0
Olbrzymi ładunek emocji i świadomości niesiony przez jasny, elegancki, nienaganny, minimalistyczny styl. Prosty przedmiot o antycznych proporcjach, wypolerowany, żadnych drzazg.

58. Teoria gier (Binmore Ken) 3.0
Mętnie napisana, w mojej ebookowej wersji brakuje rysunków „wypłat”, co utrudnia śledzenie wywodu autora. Wybrane wnioski nadzwyczaj interesujące: punkt równowagi Nasha i jak do niego dochodzi, znajomość motywów, ewolucja, a teoria gier.

57. Sekrety Gdyni (Tarkowska Aleksandra) 4.5
Zbiór esejów o Gdyni, za wyjątkiem dwóch - o Maximie i narodzinach polskiego rocka - z okresu międzywojnia. O ludziach, miejscach, wydarzeniach nieznanych z życia miasta. O zakochanym generale Orlicz-Dreszerze, o Gombrowiczu udającym się rozkosznie na „Chrobrym” do Buenos Aires (nie wiedział, że udaje się na emigrację), o serdecznym i pracowitym Wencie, o podziemiach i schronach, o największym przedwojennym parkiecie - o, tak Gdynia była tanecznym miastem, o tawernie Librechtki w chińskiej dzielnicy, o i wielu innych nieznanych sekretach. Pozycja dla miłośników Gdyni.

56 - 33 Jeżycjada, jest czytatka Jeżycjada, i mnie zwiodła na pokuszenie

Feblik (Musierowicz Małgorzata) Feblik. 4,5
Opowieść o Ignacym i Agnieszce, o sonetach pisanych w dzieciństwie. Dom to niekoniecznie miejsce z cegieł.
Wnuczka do orzechów (Musierowicz Małgorzata) 4,5
Dorota i jej posag. Szacunek do starszych. Ciemne chmury u Idy.
McDusia (Musierowicz Małgorzata) 4.0
Czyżby to była córka Kreski?
Sprężyna (Musierowicz Małgorzata) 4.5
Łusia wkracza na scenę, zaprzyjażnia się z nauczycielem, uczy się pilnie gramatyki i nie tylko.
Czarna polewka (Musierowicz Małgorzata) 5.0
Rekuzy dla apsztyfikanów. Jak radzi sobie Pan Borejko bez Mili?
Żaba (Musierowicz Małgorzata) 5.0
Dojrzewanie dziewczynki w obliczu utraty tego, co do tej pory ją określało.
Język Trolli (Musierowicz Małgorzata) 4,5
Rastafarianie. Szkoda, że i nich, i o muzyce tak mało.
Kalamburka (Musierowicz Małgorzata) 4,5
Cofamy się w przeszłość. Sposób poznania przeszłości Mili nie przypadł mi do gustu.
Tygrys i Róża (Musierowicz Małgorzata). 4.5
Laura w centrum wydarzeń. Ciekawa osóbka i jej relacja z matką.
Imieniny (Musierowicz Małgorzata) 4.0
Trochę się opowieść wlecze.
Córka Robrojka (Musierowicz Małgorzata) 5.0
Za drętwe przemowy Idy do dziecka powinna być 4.0, jednak za Przeszczepa jest 5.0. Chyba dobrze, że wątek z nieporozumieniem odnośnie Anieli jest nie mocniej zaznaczony, tak sądzę, po przeczytaniu.
Nutria i Nerwus (Musierowicz Małgorzata) 5.0
Kapitalnie przestawiona podróż Nutrii z dziećmi Gaby nad morze. No i poznajemy Filipa Bratka.
Dziecko piątku (Musierowicz Małgorzata) 5.0
Są bohaterowie Musierowicz, których lubię bardziej. Niewątpliwie do nich należy Aurelia Jedwabińska i jej babcia. Opowieść jest o samotności dziewczynki po śmierci matki, o tym jak gubimy się chcąc dochować perfekcji w każdym swoim działaniu.
Pulpecja (Musierowicz Małgorzata) 4.5
Patrycja i jej poglądy: materializm czy minimalizm. Jest rok 1991, rozkwita „kapitalizm”. Pulpa ma żal do ojca, że nie jest tak zaradny jak inni, a w DKFie ogląda filmy Jarmusha. Trochę niezrozumiałe są jej rozterki. Ojciec Borejko przemienia się w lwa i zaczyna bronić swoich córek, co mu się przedtem nie zdarzało.
Noelka (Musierowicz Małgorzata) 4.5
Najbardziej podobają mi się dziadkowie Elki. Ona sama umiarkowanie. Stara miłość, stare dzieje.
Brulion Bebe B. (Musierowicz Małgorzata) 4.5
Odmienna historia i wkraczamy ponownie w klimat Anielki. Cóż obie panny Anielka i Be-be nie są moimi ulubionymi postaciami. Najciekawszą postacią jest młodszy brat Be-be i jego poważny kłopot.
Opium w rosole (Musierowicz Małgorzata). 5.5
Za postać Gieniusi należy się 5.5. Pozostali bohaterowie, ich miłosne tarapaty, siła uniesień chwilami nazbyt wyraziste. Niejasne - dlaczego Jedwabińska - nauczycielka matematyki robiła doktorat z psychologii.
Ida sierpniowa (Musierowicz Małgorzata) 5.0
Do tej pory najlepsza literacko książka Jeżycjady. Pięknie uchwycone dojrzewanie podlotka, nieśmiałość, przeżywane katusze i rozterki związane z brakiem urody fizycznej. Klub ESD, ogromnie podoba mi się ta idea. Listy i protokoły z posiedzeń klubu - świetne. Minusem jest dla mnie pewien odcień niewiarygodności tej rodziny. Płeć żeńska jeszcze równa męskiej, buntuje się nie wchodząc w rolę przynależną kobiecie. Matka w rodzinie Borejków pomaga córce, ojciec zdaje się być mniej roztargnionym niż w poprzedniej książce.
Kwiat kalafiora (Musierowicz Małgorzata). 4.0
Jak dotąd najsłabsza książka Musierowicz. Gaba bohaterka irytująca, kształtowana na obraz i podobieństwo ideału matki i kobiety. Sztywna i wykorzystywana przez rodzinę. Rodzina Borejków ciepła lecz w gruncie rzeczy bezwzględna. Akcja rozgrywa się podczas pobytu matki w szpitalu, a dziewczynka ma zastąpić matkę. Przypomina mi to książkę „Zabić ptaka” Ostrowskiej. Dorośli sa tacy nieuważni. Ojciec Borejko cholernie mnie irytuje, a Gaba, chociaż ponoć jest koszykarką niekoniecznie oddaje się zajęciom sportowym. Nie ma nic na ten temat.
Kłamczucha (Musierowicz Małgorzata) 4.5
Opowieść o Anicie, córce rybaka, jej miłości do sztuki (aktorstwo) i do złotowłosego Pawełka. Dziewczynka jest bardzo odważna i samodzielna. W pogoni za miłością udaje się do Poznania, w którym jest jedyne w Polsce liceum introligatorstwa, instaluje się u krewnych, zatrudnia jako pomoc domowa i mierzy się z konsekwencjami swoich łgarstw i wyobraźni. W tle świetne postaci bliźniakow.
Szósta klepka (Musierowicz Małgorzata) 5.0
W roku 1975 panienka Cielęcina, przemianowana tak od czasu przeczytania przez dziadka powieści Wańkowicza „Ziele na kraterze”, zaczyna przeistaczać się w pannę Celestynę. Mieszka w domu z wieżyczką z dużą rodziną i nie tylko, a poza tym jest też biała mysz należąca do rezolutnego sześciolatka Bobka. Dom jest zwariowany, ciepły, przekomarzający się na codzień. Zdaje się odmienny od dzisiejszych domów, choć może się mylę. Fajnie jest mieszkać wśród tylu osób przyjaznych, dbających o innych, choć uciążliwości, z dzisiejszego punktu widzenia, wydaje się, że było dużo: jedna łazienka, kuchnia, spanie, wspólne posiłki.

34. Koniec liberalizmu, jaki znamy: Requiem dla polityki tożsamości (Lilla Mark) 6.0
Kapitalny esej, skłaniający do refleksji poprzez jasno wyrażoną i uzasadnioną główną tezę. Mark jest liberałem lecz tezę głosi kontrowersyjną, dla osób, ktorym bliskie są demokratyczne wartości. Analizuje dlaczego w Ameryce wartości demokratyczne poległy. Klarowny, dobrze przytlumaczony. W kategorii eseju współczesnego ocena 6.0.

33. Zabić ptaka (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) 5.5
Czytatka Słona kropla na wargach

32. Dakota (Piedziewicz Michał) 2.5
31. Domino (Piedziewicz Michał) 3.0

30. Istota rzeczy (Hanika Iris) 4.0
Hans jest urzędnikiem Instytutu Przeszłości, bada, kataloguje zbrodnie nazizmu. Jest samotnym człowiekiem zanurzonym w przeszłości, która jak kadr ze zdjęcia nakłada się na teraźniejszość. Widziałam kiedyś takie nakładki historyczne na współczesność, miejsce dziś i w dekoracjach przeszłości, a może to dziś jest dekoracją. Zrobiły na mnie duże wrażenie, ponieważ ukazywały schizofrenię i brak ciągłości. Hans ma przyjaciółkę Grazielę, podzielającą jego poglądy, ból. Wspierają się nawzajem. Piękne studium bohatera zadającego sobie pytania, pozostające bez odpowiedzi

29. Oczyszczenie (Oksanen Sofi) 4.5
Opowieść o Estonii. Niewiele o niej wiem. Rzecz rozgrywa się w trojkącie dwie siostry i kawaler. Jego wybór, odciska piętno na losie każdej z osób dramatu oraz ich dzieci. Powieść toczy się na dwóch planach ubiegłego wieku: współczesnym - lata dziewięćdziesiąte i historycznym - lata trzydzieste, czterdzieste i pięćdziesiąte. Ciekawa kompozycja, bohaterowie, wartka akcja, ciut niezrozumiałe zakończenie dla kogoś, kto chciałby zrozumieć do końca - jak było.

28. Białe zeszyty (Raduńska Sonia (właśc. Włoch Jolanta)) 2.5
Książka jest pamiętnikiem intymnym kobiety, psychologa na początku lat dziewięćdziesiątych. Autorka wszystkie swoje myśli, rozważania poświęca relacji z mężczyzną (Pawłem) - czy to jest przyjażń, czy to jest kochanie?

27. Listy do Małgorzaty Musierowicz (Raszewski Zbigniew) 4.5
Listy obejmują okres od lutego 1989 do lipca 1992 roku. Zbigniew Raszewski - wybitny historyk teatru, przez 37 lat redaktor „Przewodnika teatralnego”, wielbiciel Bacha, co do Mozarta to spierali się z Musierowicz, silnie naciskał na tłumaczenie wszystkich dzieł Szekspira przez pana Stasia (Barańczak, brat Musierowicz). Listy ujmujące i zaczarowane przez delikatność, atencję do pisarki optymistycznej i jedynej w swoim rodzaju. Raszewski był wielbicielem Jeżycjady, to on nadał tę nazwę całemu cyklowi.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

26. Zwariowany dzień: Trzydzieści zagwozdek (Benjamin Walter, Monteiro Marta) 3.0

25. Kultura indywidualizmu (Jacyno Małgorzata). 6.0
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

24. Nasz chłopak (Magariel Daniel) ?
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

23. Czas postprawdy: Nieszczerość i oszustwa w codziennym życiu (Keyes Ralph)
Jest czytatka Nieznośna lekkość bajania

22. Dożywocie (Kisiel Marta) 5.0

21. Opowiadania bizarne (Tokarczuk Olga) 5.0

20. 50 wielkich mitów psychologii popularnej: Półprawdy, ćwierćprawdy i oczywiste bzdury (Lilienfeld Scott O., Lynn Steven Jay, Ruscio John, Beyerstein Barry L.) 6.0

19. Nie oświadczam się (Łuka Wiesław) 5.0

15. Historia szaleństwa w dobie klasycyzmu (Foucault Michel) 4.5

14. Msza za miasto Arras (Szczypiorski Andrzej (pseud. Andrews Maurice S.)) 6.0

13. Życie sekretne (Quignard Pascal) 6.0
Przeczytać „Pustelnię parmeńską”

12. Cudowny lek: Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy (Goetz Thomas) 5.5

11. Wszystkie jasne miejsca (Niven Jennifer) 5.0

10. Piąte dziecko (Lessing Doris). 5.0
Jest czytatka Posmak grozy i "coup de foudre"

9. Gramatyka i metafizyka: Problem Wittgensteina (Soin Maciej) 6.0

8. Krótka historia o długiej miłości (Kuźniak Angelika, Karpacz-Oboładze Ewelina) 4.5
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

7. Homobiografie: Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku (Tomasik Krzysztof) 5.5

6. Foucault w Warszawie (Ryziński Remigiusz) 5.0

5. Zrozumieć kota: Na tropie miauczącej zagadki (Bradshaw John) 5.0
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

4. Śniła się sowa (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) 6.0
Jest czytatka Tak daleko, a tak blisko

3. Pedro Páramo (Rulfo Juan) 5.0
Spotkanie ze zjawami z przeszłości. Piękny realizm magiczny. Syn, zgodnie z obietnicą złożoną matce, jedzie poznać swojego ojca i miejsce, Ożywa straszna przeszłość opisywana epizodami z życia jej mieszkańców podległych jego ojcu. To wiano syna. Rzeczywistość jest szalona i jak się w niej odnaleźć? Uderza mnie przyzwolenie na los, zgoda. O ile dzisiaj jesteśmy szczęśliwsi nie zależąc od drugiego człowieka w takim stopniu.

2. Żony jednego męża (Fryczkowska Anna)
Jest czytatka Ekonomika miłości

1. Drzewo migdałowe (Cohen Corasanti Michelle). 4.5

Niedoczytane, przechodzą na 2019:
Opowieści afrykańskie (Lessing Doris)
Miasteczko Middlemarch (Eliot George (właśc. Evans Mary Ann))
Rzeka świadomości (Sacks Oliver)
Symbolika zła (Ricoeur Paul)
Podług nadziei: Odczyty, szkice, studia (Ricoeur Paul)
Kim pan jest, profesorze Foucault?: Debaty, rozmowy, polemiki (Foucault Michel)
Filozofia analityczna (Nowaczyk Adam)

Użytkownik: misiak297 01.01.2019 21:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaczynam prowadzić roczną... | Anna125
Chomiczku, a gdzie notka o "Aksamitnym Króliku"?:)
Użytkownik: Anna125 01.01.2019 21:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Chomiczku, a gdzie notka ... | misiak297
Patrz pan, przeczytany a nie zamieszczony w czytatce? Uzupełnię.
Poprawi mi się statystyka. :DDD
Użytkownik: misiak297 01.01.2019 22:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Patrz pan, przeczytany a ... | Anna125
Widzę już tytuł, ale nie widzę komentarza:)
Użytkownik: Anna125 03.01.2019 14:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę już tytuł, ale nie ... | misiak297
Już jest!
Misiaku, cały czas biłam się z myślami, czy adekwatnie oceniłam. Musiałam przeczytać jeszcze raz. I stało się. Jest szóstka. Jeśli możesz zmienić ocenę w moim wpisie pod Twoją czytatką (oj zawikłane) to poproszę.
Użytkownik: misiak297 03.01.2019 15:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Już jest! Misiaku, cały ... | Anna125