Dodany: 01.01.2018 01:35|Autor: Anna125

Czytatnik: Pomiędzy niebem, a ziemią

Chomikowe czytanie 2017

52. Męka twórcza: Z życia psychosomatycznego intelektualistów (Łopieńska Barbara) 5.0
Kończę z nią rok. Jest świetna, chyba uwielbiam rozmawianie, a jeśli jest takie niewymuszone jak pani Łopieńskiej to kocham. Daje przestrzeń rozmówcom i można ich rzeczywiście usłyszeć, a nawet zobaczyć. Dziękuję jeszcze raz Bbnetkołajowi 2017 za tę książkę!

51. Mężczyźni objaśniają mi świat (Solnit Rebecca) 5.0
Miałam kłopot z oceną tej książki, to zbiór esejów pisany na bieżąco i gdybym czytałam je na bieżąco to ocena byłaby zasłużona, a tak trochę na wyrost lecz za problematykę i przede wszystkim za, ukochany obecnie przeze mnie, zwrot „mężczyźni objaśniają mi świat” piątka być musi :)

50. Dwie koncepcje wolności i inne eseje (Berlin Isaiah) 5.0
Była to częściowa powtórka. fragmenty i fascynacje z dawnych lat, które dzisiaj odczytuję na nowo, w zupełnie inny sposób. Wtedy nie doceniałam ( jak wielu) szkoły frankfurckiej z uwagi na nasz kontekst, życia po drugiej stronie i pewien niesmak związany z krytyką wolnego rynku i oświecenia oraz „lewicowością”.

49. Milczenie (Endō Shūsaku) 5.5
To pozornie kolejna odsłona „Misji”. Dwóch jezuitów udaje się do Japonii, aby dowiedzieć się co stało się z ich mistrzem. czytałam książkę, potem oglądałam film. Stawia pytania na wielu płaszczyznach, z których dwa narzucają się wprost. Pycha, że wiemy lepiej (no najlepiej) i chcemy zasadzić swoje drzewa tam, gdzie rosną już inne. „Da się przenieść góry i rzeki, a nie naturę człowieka” - głosi japońskie przysłowie przytaczane przez ojca Ferreirę i naczelnika Inue. Drugi plan to dramat człowieka związany z milczeniem i niemilczeniem Boga oraz szaleństwem, wyborem Rodrigueza. Co jest dobre, a co złe?

48. Co to właściwie jest ten dżender? I inne felietony (Kaczmarek Emilia) 5.5
Zachwyciła mnie ta książka. Słuchałam też rozmowy z autorką. Ujmuje swoją skromnością, neutralnością i bezkompromisowym prezentowaniem konsekwencji. Wykonała skrupulatną pracę zestawiając racje, argumenty, możliwości.

47. Inny: Eseje o spotkaniu (Tischner Józef) 6.0
Piękne. Rozdziały, jak sądzę z nieukończonej książki Tischnera, jego polemika z racjonalizmem i rozwijanie filozoficznych wątków z dialogiczności. Oj rozumiał on człowieka i Polaków.

46. Dialektyka oświecenia: Fragmenty filozoficzne (Adorno Theodor Wiesengrund, Horkheimer Max) 6.0
Niesamowita przygoda z dialogiem dwóch przyjaciół, którzy zmuszeni byli wyjechać z hitlerowskich Niemiec i jeszcze w trakcie wojny rozmawiają o zagrożeniach związanych z oświeceniem i kapitalizmem. Nad wyraz aktualne są ich myśli.

45. Początek (Brown Dan) 4.0
Rozczarowanie. Pospiesznie napisana książka, powielająca w sposób mechaniczny schematy z poprzednich.

44. Paul Celan: Poeta, ocalony, Żyd (Felstiner John) 5.5
Tu nie umiem nic napisać. Celan mnie onieśmiela. tyle przeżył i taka wrażliwość.

43. Czas serca: Listy (Bachmann Ingeborg, Celan Paul) 5.0
Zapis chwili, uwielbiam listy.

42. Momo czyli Osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas (Ende Michael) 6.0
Powtórka. Zawsze mnie będzie zachwycać ta mała dziewczynka.

41. 50 teorii filozofii, które powinieneś znać (Dupré Ben) 5.0
Dla mnie powinna być to obowiązkowa pozycja dla dzieciaków i dorosłych. Skrót podstawowych konkluzji z rozważań filozoficznych, stanowisk, pozycji. Wszystko już było, wymieniano argumenty i szukano rozwiązań dylematów, a my kręcimy się w kółko ponieważ zapominamy, Ci, którzy przypominają pozostają niezauważeni.

40. Rezydencja: Sekretne życie Białego Domu (Andersen Brower Kate) 3.0
Niestety słabe, chociaż pojedyncze informacje są ciekawe lecz trzeba ich szukać jak igły w stogu siana. Sam pomysł książki miał potencjał lecz może warto byłoby przemyśleć kompozycję, sposób narracji i zdecydowanie skrócić.

39. Wzgórze Dzikich Kwiatów (Freeman Kimberley) 4.5
Opowieść o życiu dwóch kobiet, ich wyborach. Podziękowania za wędrowniczkę :)

38. Koty, kotki, kocięta (Dzitko Bohdan) 4.5
Fabuła bardzo spójna i gdyby nie błędy wydawnicze ocena byłaby wyższa. Urocza opowieść o królestwie zabawek i ich właścicielce, a może nie, ponieważ ożyły tak jak te w „Dziadku do orzechów”.

37. Otello (Szekspir (Shakespeare William)) 6.0
Uwielbiam Szekspira. To archetypy. Bolą, śmieszą, zadziwiają w każdym entourage’u.

36. Całym sercem i duszą (Smith Karen Rose) 3.5
Miła książka, od przemiłej osoby.

35. Jankeski fajter (Xilonen Aura) 5.0
Autorkę przedstawiano jako podobną Masłowskiej, przełamującą język, tabu. dla mnie genialnie wcieliła się w postać Meksykanina w Stanach Zjednoczonych, a pracy tłumacza w ogóle nie potrafię sobie wyobrazić.

34. Sowa Wesley (O'Brien Stacey) 5.0
Po tej książce już wiem, że ptaki to franciszkowi bracia mniejsi. Relacja z sową złotopiórą niezwykła. Dziękuję za możliwość przeczytania:)

33. Pelikan: Opowieść z miasta (Krohn Leena) 5.5
Leną Krohn jestem zauroczona. To druga jej książka, którą przeczytałam.Historia o pelikanie, który zachwycił się ludźmi i stał się człowiekiem oraz o jego przyjaźni z małym chłopcem.

32. Kartki Celana: Interpretacje (< praca zbiorowa / wielu autorów >) 6.0
Bardzo trudna do przeczytania ot tak. Trzeba odkładać i powracać, przynajmniej ja tak muszę. Bardzo wiele odniesień do literatury, kultury symboli. Miałam wrażenie, jakbym odsłaniała kolejne zasłony.

31. Mała Nina (Scherrer Sophie) 5.5
Kapitalna książka. Sposób myślenia i zachowywania się Niny odwzorowany bez pudła i idealizacji dorosłych.

30. 7 + 37 cudów świata (Bułyczow Kir (Bułyczow Kirył) (właśc. Możejko Igor)) 5.0
Trochę surowa była ta książka, mogłoby znaleźć się w niej trochę więcej informacji ale… zważyć należy na czas w którym została napisana i poza tym uwielbiam Bułyczowa, dzięki za wędrowną książkę:)

29. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (Jonasson Jonas) 4.0
Pomysły nie z tej ziemi, a i bohater oraz jego losy poprowadzone konsekwentnie. Raziło mnie jedno - jego stosunek do polityki, programowe dèsintèressement. Rozumiem powody, a jednak nie śmieszy mnie, ponieważ to odniesienie mężczyzny, WASP z wolnego kraju ale cieszę się, że mogłam przeczytać!

28. Taras z uroczynem (Couto Mia (właśc. Couto António Emilio Leite)) 4.5
Historia ciekawa lecz narracja nużąca.

27. Dobra nowina (Grabski Maciej (pseud.)) 4.5
26. Niespokojne czasy (Grabski Maciej (pseud.)) 4.5
Obie książki 27 i 26 „połknęłam”. szybko się czytało i bliskie. Odwoływały się do mojej tęsknoty za życiem w małej społeczności, takiej na miarę człowieka. również czas tam płynął inaczej. Jest czytatka: Globalna wioska w Gródku

25. Dwie wieże (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) 6.0
24. Powrót króla (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) 6.0
23. Drużyna Pierścienia (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) 6.0
Tolkien był powtórką. Niezmiennie podziwiam autora za stworzenie tak złożonego świata i opowieść o jego dziejach.

22. Skuteczność psychoterapii (Rakowska Jadwiga M.) 5.0
Aktualizacja wiedzy związana z pisaniem czytatek dotyczących psychoterapii. Pozycja naukowa, przedstawiająca wyniki z badań własnych, polskich.
21. Jak czytać Freuda (Cohen Josh) 5.5, jw.
Zachwycila mnie ta książka. Trafiłam na nią przypadkiem szukając książek, które mogłyby przybliżyć psychoanalizę. Cieniutka, bardzo dobrze przetłumaczona i świetnie napisana i w dodatku posiłkująca się przykładami z literatury.
20. Progi narodzin: Rola teorii w pracy psychoanalitycznej: Doświadczenia własne (Walewska Katarzyna) 6.0, jw.
Moja polska mistrzyni psychoanalizy, naturalnie psychoanalityk niezależny, korzenie lekko francuskie. Wolę bezpośredni przekaz francuski niż jego odbicie przez literaturę anglojęzyczną, moim zdaniem jest głębszy, bardziej życiowy.
19. Psychoterapia: Poradnik dla pacjentów [nowe wydanie] (Aleksandrowicz Jerzy) 5.5, jw.
Na nowo napisany przez profesora Aleksandrowicza podręcznik dla dorosłych pacjentów i ich rodzin rozważających metodę leczenia przez psychoterapię. Bardzo rzetelny i konkretny.

18. Cela (Winner Jonas) 3.0
Thriller, do którego przyciągnęła mnie nota na okładce. Szkoda czasu. Do plusów można zaliczyć zwroty, zaskoczenia w wyjaśnieniu zdarzeń. Do minusów brak porządnego umotywowania zachowań bohaterów, no i jeszcze wiele do życzenia pozostawia poprowadzenie fabuły. Sposób opisu i zapisu jest nieciągły, "wybija" czytelnika z historii. Zirytowana zamknęłam książkę.

17. Źródło (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa)) 4.0
Jest czytatka: W sidłach uwiedzenia

16. Król (Twardoch Szczepan) 5.0
Jest czytatka: Kaszalot nad miastem

15. Bractwo śmierci (Roberts Nora (pseud. Robb J. D., właśc. Robertson Eleanor Marie)) 4.5
Jestem uzależniona od detektyw Eve Dallas prowadzącej sprawy w przyszłości. Niestety kolejne tomy są coraz gorsze lecz przywiązanie do bohaterki zwycięża.

14. Pochwała przyjaźni (Herer Michał) 5.5
Wspaniała diagnoza zamknięcia współczesnego człowieka w trzech przestrzeniach: pracy, rodziny, narodu. Czy przyjaźń może pomóc nam przynajmniej uchylić bramy?

13. Na całym świecie tylko Ona: Zakazana miłość księżniczki Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego (Gersdorff Dagmar von) 5.0
W niewielkim stopniu zbeletryzowana historia. Ogromna praca włożona przez autorkę, postaci jak żywe. Wszystko mogło potoczyć się inaczej, przypadek, los. Dzięki za wędrowniczkę :)

12. Kot, który znał Szekspira (Braun Lilian Jackson) 4.5
11. Kot, który bawił się w listonosza (Braun Lilian Jackson) 4.5
10. Kot, który lubił Brahmsa (Braun Lilian Jackson) 4.5
9. Kot, który nie polubił czerwieni (Braun Lilian Jackson) 4.0
8. Kot, który się włączał i wyłączał (Braun Lilian Jackson) 4.0
7. Kot, który jadał wełnę (Braun Lilian Jackson) 4.0
6. Kot, który czytał wspak (Braun Lilian Jackson) 4.0
Polubiłam koty i tego szczególnego kota oraz jego właściciela. Są lepsze i gorsze opowieści w tym cyklu, jednakże pozostanie w mojej pamięci i cieszę się, że jeszcze kilka książek zostało mi z tej serii.

5. Niziny (Orzeszkowa Eliza) 5.0
4. Dziurdziowie (Orzeszkowa Eliza) 5.0
Oba opowiadania były dla mnie objawieniem. Kunszt pisarski niezwykły, nie moglam się od nich oderwać. Dziękuję Misiakowi szczególnie za tę polecankę!

3. Daniel Stein, tłumacz (Ulicka Ludmiła) 6.0
Dla mnie wstrząsająca książka. Jesteśmy bezbronni wobec historii, podziałów i jesteśmy ludźmi. Kupiłam dla siebie, po tym jak przeczytałam wędrowniczkę. Dziękuję za nią pięknie.

2. Gniazdo żmij: Rzecz o laborantach z Karkonoszy (Woźniak Magdalena) 4.5
Książka przyjaciel. Czyta się gładko, z ciekawością co będzie dalej. Tyle w niej informacji o pięknej ziemi i czasach. Od czasu przeczytania tej książki oglądam blogi fotograficzne z tamtych okolic, a kiedy tylko coś mi wpadnie w oko lub ucho przeglądam i czytam.

1. Tainaron: Listy z innego miasta (Krohn Leena) 4.5
Jest czytatka: Tainaron, garść wspomnień
To wędrowniczka, dzięki której poznałam Lenę Krohn.

Użytkownik: Marylek 01.01.2018 08:19 napisał(a):
Odpowiedź na: 52. Męka twórcza: Z życia... | Anna125
Bardzo lubię takie czytatki podsumowujące - wspomagają pamięć, ale też podsuwają mnóstwo tropów. No i są zwyczajnie ciekawe. Jakoś nas przecież określa to, w jako sposób odbieramy książkę, prawda? I sami możemy się zdziwić, gdy po jakimś czasie okaże się, że tę samą książkę odczuwamy inaczej. Bo człowiek się zmienia.

Dobrego nowego roku, Chomiku! :)
Użytkownik: Anna125 01.01.2018 10:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo lubię takie czytat... | Marylek
I ja polubiłam zestawienia, podsumowania i kilka słów o książkach. Z wielką ciekawością zawsze je czytam. Są taką podręczną pamięcią. Kiedyś Dot wyraziła podobną myśl w kontekście pisania recenzji. Jednak przeczytać o czymś, a doświadczyć samemu (pisanie podsumowań) to nie to samo. Cieszę się, że udało mi się „spiąć”, no i że w bbnetce jest rejestr przeczytanych książek, dzięki któremu mogła powstać ta czytatka.

Zamierzam wziąć z Ciebie oraz innych bbnetkowiczów przykład i robić to na bieżąco. To noworoczne postanowienie :))). Najlepiej byłoby równolegle prowadzić czytatkę z obejrzanymi filmami - pozazdrościłam Lutkowi :) skreślenia kilka słów na ten temat w jego podsumowaniu.

Dobrego roku Marylku! Obyśmy czytali jak najwięcej książek, oby wszyscy dużo czytali i rozmawiali ze sobą, oby - jak powiedział wczoraj profesor Mikołejko - jak najmniej osób uważało że „ich chata jest z kraja”

Użytkownik: Marylek 01.01.2018 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: I ja polubiłam zestawien... | Anna125
Gdybym tego nie robiła na bieżąco, nic by z tego nie wyszło. Nie jestem wystarczająco zdyscyplinowana. A tak - wytworzyłam w sobie coś w rodzaju nawyku: kończę książkę i już myślę o tym, że trzeba coś o niej napisać, dopóki pamiętam.
Użytkownik: Anna125 01.01.2018 15:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdybym tego nie robiła na... | Marylek
Tak, wiem że jesteś wyjątkowo zdyscyplinowana w tej materii :), chociaż napisałaś przeciwnie. Wiele innych osób tutaj też. Podziw i przyjemność z czytania opublikowanych w bbnetce tekstów będzie stanowił moją motywację.