Dodany: 2017-12-29 17:57|Autor: Pingwinek

Hermann Hesse - "Siddhartha"


(Czytatka zdradza co nieco.)

No cóż, "Wilk stepowy" to nie jest... Pierwsze rozdziały kojarzyły mi się, o zgrozo, z Coelho, ogólnie też o wiele za wiele buddyzmu, ale ostatecznie postawiłam 4. Cytaty piękne (przekład Łukasiewicz).

"(...) kochankom po miłosnym święcie nie wolno się rozstać, nie okazawszy sobie nawzajem podziwu, nie uznawszy się na równi za zwycięzców i zwyciężonych, tak iżby żadne nie czuło przesytu ani pustki, ani nie miało przykrego poczucia, że wykorzystało to drugie lub samo zostało wykorzystane."
-> Obym mogła skorzystać z tej rady...

"Woda dąży do wody, młodość chce do młodości (...)."
-> A ja taka przegrana.

"Czy możesz uchronić syna przed sansarą? Jakim cudem? Modlitwą, nauką, upomnieniami? Czyżbyś już całkiem zapomniał ową pouczającą historię o pewnym synu bramina imieniem Siddhartha, którą mi kiedyś w tym miejscu opowiedziałeś? Kto zdołał ustrzec samanę imieniem Siddhartha przed sansarą, przed grzechem, przed żądzą bogactw, przed głupstwami? Czy pobożność ojca, upomnienia nauczycieli, czy jego własna wiedza, jego własne poszukiwania mogły go ustrzec? Siddhartha musiał sam przeżyć swoje życie, sam się tym życiem splamić, sam wziąć na siebie winę, sam wypić gorzki napój, sam znaleźć swoją drogę, jakiż ojciec czy nauczyciel zdołałby go przed tym uchronić? Czy naprawdę wierzysz, że komuś ta droga będzie oszczędzona? Może twemu synkowi, bo go kochasz, bo chciałbyś go chronić przed cierpieniem, bólem, rozczarowaniami? Ależ gdybyś dziesięć razy za niego oddał życie, nie zdołasz odjąć mu ani najmniejszej cząstki losu, który jest mu przeznaczony."
-> Ostatnie zdanie niepotrzebne - wciąż trochę się boję tekstów o przeznaczeniu. Ale reszta dobra...

Siddhartha (Hesse Hermann)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 105
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: