Dodany: 29.12.2017 14:53|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Polska gościem honorowym Abu Dhabi International Book Fair

Polska została zaproszona jako gość honorowy Abu Dhabi International Book Fair, które są jednymi z najważniejszych targów książki na Bliskim Wschodzie.

Abu Dhabi International Book Fair to coroczne targi książki, które zostały ufundowane w 1981 roku jako Islamic Book Fair, by w 1986 roku przekształcić się w obecne wydarzenie kulturalne. Powstały z myślą o stworzeniu miejsca, w którym wydawnictwa, media i instytucje kultury będą mogły wymieniać się doświadczeniami i ideami oraz zapoznawać się z możliwościami na rynku. Abu Dhabi International Book Fair stanowią część działań mających przemienić Abu Dhabi w ważny ośrodek branży wydawniczej. Obecnie organizatorem targów jest Abu Dhabi Tourism & Culture Authority. W tym roku wzięło w nich udział ponad 1320 wydawnictw z 65 krajów.

Gościem honorowym 27. edycji targów, która odbędzie się w przyszłym roku, została Polska. Organizatorzy wskazali na bogactwo polskiej literatury, przez wieki odzwierciedlającej wzloty i upadki historii naszego kraju.  Jak mówią, targi są okazją, aby zaprezentować polską klasykę XIX wieku, będącego złotym okresem w naszej literaturze, oraz współczesne osiągnięcia laureatów Nagrody Nobla – od epickiej twórczości Henryka Sienkiewicza, poprzez subtelną poezję Czesława Miłosza, po bliższą współczesnemu myśleniu o poezji lirykę Wisławy Szymborskiej. Podkreślili również bogatą tradycję literatury dla dzieci i młodzieży w polskiej kulturze. Jeśli jesteś fanem Małego Księcia, to musisz poznać Króla Maciusia, dziecięcego towarzysza wielu polskich dzieci – możemy przeczytać na stronie internetowej Abu Dhabi International Book Fair.

Polska ekspozycja na targach zaprezentuje także historię muzułmanów w Polsce. Ekspozycja będzie obejmować czasy od XVI wieku po współczesność. Wszakże jeden z polskich Noblistów ma korzenie sięgające tradycji muzułmańskich Tatarów.  Mała zagadka dla Biblionetkowiczów – czy wiecie, o kim mowa? ;)

Mocno wierzymy, że sztuka łączy ludzi i uważamy, że literatura jest najlepszym na to sposobem – piszą na swojej stronie internetowej organizatorzy targów i dodają, że Polska to kraj o bogatej kulturze. W ramach dnia polskiego odbędą się wykłady o przekładach polskiej literatury, jej miejscu nie tylko w kulturze, lecz także na rynku wydawniczym. Poruszony zostanie również temat roli ośrodków akademickich w szerzeniu i promowaniu arabskiej literatury i kultury.

27. edycja Abu Dhabi International Book Fair odbędzie się w dniach od 25 kwietnia do 1 maja 2018 roku w Abu Dhabi National Exhibition Centre, którego powierzchnia liczy 36 tys. m kw.

Więcej informacji o targach tutaj.

Zdjęcie: Fotolia

Użytkownik: Meszuge 03.01.2018 18:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Polska została zaprosz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zaprosili, bo pewnie nie wiedzą, jak to u nas z pisarstwem bywa. http://smakksiazki.pl/szok-zdradzamy-prawdziwe-oblicze-pisarzy-pisarek-styczniowy-felieton-sylwii-chutnik/