Dodany: 28.12.2017 16:28|Autor:

Twój świat też może stanąć nad przepaścią. Co wtedy zrobisz?

Najważniejsza islandzka książka ostatnich lat.
Błyskotliwa powieść o miłości, władzy i manipulacji. Prawdopodobna i przez to przerażająca wizja naszej przyszłości.

Świat jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie pożywienia. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo zaczynają ulegać korozji.

Hjalti do momentu zmiany był wziętym dziennikarzem. Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Jakich wyborów dokona, aby ocalić w sobie człowieczeństwo?

Maria za wszelką cenę chce uratować swoje dzieci, tymczasem władze ogarniętej szaleństwem wyspy chcą ich deportować i wysłać statkiem w nieznane. Czy przetrwają?

"Wyspa" to błyskotliwe połączenie thrillera, political fiction i dystopii, a zarazem świetnie skonstruowana diagnoza współczesnego rozchwianego świata. Wizja wykreowana przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir wstrząsnęła Islandią i wywołała ożywioną dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa.

Książkę ogłoszono najlepszym debiutem literackim ostatnich lat, a także nominowano do DV Cultural Prize for Literature 2016 i The Icelandic Women's Literature Prize 2017.

[Wydawnictwo Literackie, 2018]

Użytkownik: Agis 11.04.2019 10:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Twój świat też może staną... | agnesines
Nie przekonała mnie ta książka. Po wszystkich tego rodzaju filmach i powieściach, tutaj miałam wrażenie mielenia wciąż tych samych, ogranych wątków.
Użytkownik: reniferze 19.06.2021 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Twój świat też może staną... | agnesines
Mnie się podobała. Skupienie na jednostkach i ich decyzjach, bez szukania naukowych uzasadnień katastrofy, było pewną odmianą od chociażby Blackout: Najczarniejszy scenariusz z możliwych (Elsberg Marc (właśc. Rafelsberger Marcus)) . Z drugiej strony, miałam wrażenie zbytniej powierzchowności i pośpiechu w opisie dochodzenia do rządów autorytarnych. Ale coś za coś, nie da się upchnąć wszystkiego w jednej książce.
Użytkownik: jolietjakeblues 02.02.2022 15:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie się podobała. Skupie... | reniferze
Moim zdaniem ta oszczędność (powierzchowność i pośpiech) jest atutem. Pozostawia mnóstwo miejsca na refleksje dotyczące współczesności, z pytaniem "dokąd nas to wszystko zaprowadzi?". A jeden z ostatnich rozdziałów - tego się nie spodziewałem - w jakże skąpych słowach przypomina historię norweskich transportowców w 1942 roku. Powieść znakomita.