Dodany: 21.12.2017 17:02|Autor:

Książka: Tamte dni, tamte noce
Aciman André
Notę wprowadził(a): sowa

„Tamte dni, tamte noce” to historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie. To, co odkrywają na Rivierze i podczas namiętnego wieczoru w Rzymie, jest jedyną rzeczą, której boją się już nigdy więcej nie znaleźć: totalną bliskością.

Dzięki znakomicie uchwyconej psychologii, która towarzyszy zauroczeniu, książka jest szczerą, przeszywającą serce elegią o ludzkiej namiętności, której nie da się zapomnieć.

„Jeśli kiedykolwiek padliście ofiarą obsesyjnej miłości – wielkiej siły, która pcha nas nieuchronnie w stronę obiektu naszego uczucia – rozpoznacie każdy jej niuans we wspaniałej powieści André Acimana”.
„The Washington Post”

„Aciman jest wyjątkowym znawcą pożądania”.
„The New Yorker”

André Aciman (2 stycznia 1951 roku) – amerykański autor, eseista i literaturoznawca urodził się i dorastał w Egipcie, w rodzinie sefardyjskich Żydów. Wykładał literaturę francuską w Princeton University, uczył też kreatywnego pisania w Bard College. Jest autorem wielu prac krytycznych o twórczości Marcela Prousta. W 1995 roku wydał wspomnienia pod tytułem „Wyjście z Egiptu”. Książka otrzymała Nagrodę Whiting. Aciman publikuje na łamach „The New Yorker”, „The New York Review of Books” i „The New York Times”. Obecnie jest profesorem City University of New York, gdzie wykłada teorię literatury. Jego powstała w 2007 roku powieść „Tamte dni, tamte noce” otrzymała Nagrodę Literacką Lambda w kategorii Gay Fiction i została uznana przez „New York Times” za książkę roku.

[Poradnia K, 2018]

Użytkownik: lafemme 12.03.2018 12:11 napisał(a):
Odpowiedź na: „Tamte dni, tamte noce” t... | sowa
Narratorem powieści jest młody chłopak, który odkrywa swoją pierwszą, prawdziwą, głęboką i niepowtarzalną miłość do starszego od siebie mężczyzny. Opis rodzącego się uczucia, fascynacji, pragnień i pożądania jest tak prawdziwy i intymny, że czytelnik przeżywa te emocje wraz z bohaterem i długo po przeczytaniu nie może o tej książce zapomnieć. "Nazywaj mnie swoim imieniem..." Eliot, Eliot, Eliot... Oliver, Oliver, Oliver... Cudowne myśli i emocje po przeczytaniu tej książki. Książka do której z pewnością będę wracać wiele razy!
Użytkownik: sowa 12.03.2018 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Narratorem powieści jest ... | lafemme
Na razie znam tę powieść tylko z ekranizacji (ale książka leży na stosiku podręcznym :-D) - wygląda na to, że w obu wersjach jest równie dobra. W każdym razie film rewelacyjny – piękny, mądry, subtelny. Skojarzył mi się z Viscontim i Kawafisem. Jeśli nie widziałaś – bardzo polecam.