Dodany: 20.12.2017 16:50|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książki pod choinkę dla najmłodszych

Dziś przygotowaliśmy dla Was listę pomysłów na świąteczny prezent dla najmłodszych czytelników. Co warto kupić dzieciom pod choinkę?

Zbliżające się wielkimi krokami święta to świetna okazja, żeby wzbogacić domową biblioteczkę pozycjami nie tylko dla dorosłych, lecz także młodszych czytelników. Nie jest tajemnicą, że książki odgrywają ogromną rolę w rozwoju dziecka. Bawią i uczą, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a także uwrażliwiają na piękno za pomocą kolorowych ilustracji oraz zaspokajają dziecięcą ciekawość. Niedawno dzieliliśmy się z Wami pomysłami na gwiazdkowe prezenty dla starszych czytelników, dziś zaś prezentujemy listę naszych propozycji na książkowe prezenty dla dzieci.

Katarzyna Piętka, Gry i zabawy z dawnych lat

To wspaniała propozycja dla dzieci pełnych energii i lubiących aktywnie spędzać czas. Jak wskazuje tytuł, autorka przypomina gry i zabawy, w które bawiły się nieco starsze pokolenia – nasi rodzice, dziadkowie i najpewniej my sami. W książce znalazło się aż pięćdziesiąt różnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu zarówno na dworze, jak i w domu. Znajdziemy w niej klasyczne dziś już zabawy, w rodzaju „Baloniku nasz malutki”, „Mało nas do pieczenia chleba” czy „Mam chusteczkę haftowaną”, oraz najpopularniejsze gry podwórkowe, np. w dwa ognie, w kapsle i w wojnę. Katarzyna Piętka nie zapomniała również o zabawach ludowych, jak chociażby „Uciekła mi przepióreczka w proso” i „Jaworowi ludzie”. Ta książka pokazuje, że niewiele potrzeba, aby dobrze się bawić. Czasami wystarczy kawałek gumy albo kapsel, by zabawa całkowicie nas pochłonęła, a dzień w okamgnieniu przemienił się w wieczór. Gry i zabawy z dawnych lat to skarbnica pomysłów, w której każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

Dobrusia Rurańska, Mały Teatrzyk. Księżyc

Mały Teatrzyk. Księżyc jest prześliczną i wyjątkową książeczką obrazkową. Opowiada o przyjaźni i marzeniach oraz o dążeniu do celu – bohater bardzo pragnie dotknąć Księżyca. Odnajdziemy tu inspiracje Kamishibai, czyli japońskim teatrem obrazkowym, w którym historia jest opowiadana za pomocą ilustracji wykonanych na planszach, wsuwanych do skrzyneczki. W ten sposób czytelnik sam staje się narratorem. Taką właśnie pomysłową formę ma ta książka. Mały Teatrzyk. Księżyc zachwyca ilustracjami Dobrusi Rurańskiej – ich niepowtarzalny i łatwo rozpoznawalny styl urzeknie zarówno dziecięcego,  jak i dorosłego  odbiorcę.  Autorka zabiera czytelników w niezwykłą podróż po świecie pełnym magicznych stworzeń i roślin.

Patrick George, Uratuj mnie

Uratuj mnie to druga w naszym zestawieniu pozycja obrazkowa, która pokazuje, że bez słów także można opowiedzieć poruszającą historię. Jej tematem jest prawo zwierząt do życia i wolności, a czytelnik ma za zadanie ratować bohaterów z opresji. Można m.in. uwolnić orkę i słonia z niewoli czy uratować lisa przed okrutnym przemysłem odzieżowym, który dla futer pozbawia życia te piękne zwierzęta. Książka ma bardzo prostą formę, dzięki czemu sprawi radość najmłodszym czytelnikom, którzy mogą podziwiać zwierzęta i cieszyć się niesieniem im pomocy. Natomiast starsze dzieci skłoni do refleksji o prawach zwierząt. Jest to świetny punkt wyjścia do rozmów o ekologii, naturze i odpowiedzialności człowieka za działania wobec innych istot. Uratuj mnie Patricka George’a nie tylko bawi, lecz także uczy empatii oraz szacunku dla zwierząt.

Pierdomenico Baccalario i Tommaso Percivale, 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat

Ta pozycja powinna znaleźć się na półce każdego dziecka. Ma formę notatnika spiętego gumką i stanowi zbiór pięćdziesięciu inspirujących zadań do samodzielnego wykonania. Wyzwania odznaczają się zróżnicowanym stopniem trudności, dzięki czemu jest to świetny prezent dla dzieci w różnym wieku. Ponadto młody odbiorca może oceniać poszczególne misje i notować swoje przemyślenia. Pomysły zawarte w tej książce nie uwzględniają użycia takich urządzeń, jak komputer czy telefon i zachęcają do aktywności na dworze. Wielką zaletą 50 rzeczy... jest praktyczna strona zadań – dzięki niej można m.in. nauczyć się piec chleb, posługiwać się kompasem,  rozpoznawać ślady zwierząt w lesie. Proponowane przez autorów aktywności to również świetna okazja do zabaw w rodzinnym gronie lub z przyjaciółmi, co nie tylko sprawi dziecku mnóstwo frajdy, lecz także nauczy je pracy zespołowej. Wszak wspólne budowanie domku na drzewie i rozpalanie ogniska zacieśnia więzy!

Zdjęcie: Fotolia

Użytkownik: sowa 21.12.2017 16:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Dodam do tej listy kilka ... | Akrim

...a ja dorzucę A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź (Janosch (właśc. Eckert Horst)) – historię tak ujmującą, że uśmiecham się na samo wspomnienie.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 21.12.2017 18:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziś przygotowaliśmy d... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Gdybym znów była dzieckiem, to bardzo chętnie po raz drugi (bo - jak to często bywa ze sfatygowanymi książkami z dzieciństwa - mój egzemplarz zaginął w pomroce dziejów) otrzymałabym 100 technik plastycznych (Lewicka Janina). Dzięki niej ja, antytalent plastyczny, spędzałam niezliczone godziny na rysowaniu, malowaniu, wyklejaniu, wycinaniu i wszystkim, do czego tylko dało się wykorzystać osiągalne w domu materiały i narzędzia. Ciekawe, czy gdyby ją wznowiono, zainteresowałaby młode pokolenie na tyle, żeby je oderwać od smartfonów?