Dodany: 18.12.2017 13:08|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

LiteraTura – gra literacka nie tylko dla młodzieży

Kartkówka z języka polskiego w formie gry mobilnej? Czemu nie! Poznajcie LiteraTurę – stworzoną z myślą o młodzieży.

LiteraTura to gra literacka, która powstała w ramach projektu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży, ale nie oznacza to, że starsi czytelnicy powinni przejść obok niej obojętnie.

Jest dostępna na dwóch najpopularniejszych systemach operacyjnych – Androidzie oraz iOS, do pobrania bezpłatnie. Jej główny cel to zachęcanie młodzieży do kontaktu z literaturą oraz pokazanie, że czytanie książek wcale nie jest ani nudną, ani przestarzałą formą spędzania czasu. Ponadto ma spełniać rolę narzędzia dydaktycznego, które uatrakcyjni i wspomoże realizację programu nauczania. Z tego powodu zadania dostępne w grze dotyczą głównie utworów znajdujących się na liście lektur szkolnych. Według nas to pomysłowy sposób na odświeżenie informacji o danym autorze bądź dziele przed lekcją czy ważnym testem. Również starsi czytelnicy mogą sprawdzić, co zapamiętali ze szkolnych lat. ;)

Mimo że zagadnienia dotyczą przede wszystkim lektur szkolnych, LiteraTura oferuje możliwość sprawdzenia swojej wiedzy także o pozycjach spoza kanonu lektur oraz o współczesnej literaturze młodzieżowej. Dzięki temu uczniowie poszerzają swoją wiedzę o dziełach, które odegrały istotną rolę w historii literatury, przy okazji dobrze się bawiąc i obcując ze znanymi sobie tekstami kultury czy ulubionymi książkami, np. sprawdzając swoją orientację w świecie Harry’ego Pottera. Gra przekazuje również informacje o kontekście historyczno-społecznym, które pozwolą młodzieży lepiej zrozumieć pewne zjawiska historycznoliterackie.

LiteraTura oferuje ciekawe mechanizmy rozgrywki. Jej podstawą są pytania, na które odpowiada gracz, lecz pozwala także na rzucanie wyzwań innym graczom, których postępy można śledzić w publicznym rankingu. Świetnie łączy elementy rywalizacji i doskonalenia się – osiągnięcia są odpowiednio punktowane i nagradzane, a kolejne etapy stawiają przed graczem coraz trudniejsze wyzwania.

Poniżej zamieszczamy linki do spotu promującego grę oraz do stron, z których można ją pobrać.

Link do spotu: https://www.youtube.com/watch?v=iq0sM0VuAfY

Wersja na Androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.qms.hussarssoftware.literatura

Wersja na iOS: https://itunes.apple.com/us/app/literatura/id1247466891?l=pl&ls=1&mt=8

Użytkownik: Anna125 18.12.2017 17:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Kartkówka z jęz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czy ktoś z Was ściągnął, grał? Ciekawe?
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 20.12.2017 16:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy ktoś z Was ściągnął, ... | Anna125
Gra się całkiem fajnie. Myślę, że warto dać tej grze szansę. :)
Użytkownik: Anna125 20.12.2017 21:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Gra się całkiem fajnie. M... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękuję za odpowiedź :). Pomysł wydawal mi się interesujący. Spróbuję (niestety za jakiś czas) i postaram kilka słów napisać, jak to odbieram. Co prawda z racji wieku „targetem” nie jestem lecz może uda mi się zachęcić znajome nastolatki i lubię nowości.
Użytkownik: sowa 21.12.2017 11:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za odpowiedź :).... | Anna125

Czyli będziesz Chomikiem doświadczalnym - chwalebne :-).