Dodany: 16.12.2017 21:00|Autor:

Książka: Rycerze Krystalii
Sanderson Brandon
Notę wprowadził(a): margines

„Czy mogę poradzić, byście sięgnęli po dwa poprzednie tomy serii, zanim zaczniecie czytać trzeci?”
Alcatraz Smedry

1. „Piasek Raszida”
2. „Kości skryby”

„Lemony Snicket i komiksy o superbohaterach w jednym”.
„Publishers Weekly”

Już wkrótce dalsze przygody Alcatraza!

„Zakon Rozbitej Soczewki”

Jeśli Mokia upadnie, jej los mogą podzielić pozostałe Wolne Królestwa, a wtedy cały świat znajdzie się we władaniu złowrogich Bibliotekarzy.

Choć jego jedyna broń to kilka par soczewek, zapas wybuchowych pluszowych misiów i niewiarygodny talent do psucia, Alcatraz i tak podejmuje wyzwanie. Wystarczy, że pokona armię monstrualnych bibliotekarskich robotów, oddziały Bibliotekarzy, którzy mają normalny wzrost, lecz są nadzwyczaj groźni, oraz najniebezpieczniejszego przeciwnika – własną matkę!

Tym razem nawet jego nadzwyczajny talent do psucia może nie wystarczyć.
Czy Alcatrazowi uda się jeszcze raz uratować sytuację?

Alcatraz wreszcie dociera do Nathalii. Chłopak jest wstrząśnięty, gdy przekonuje się, że jest tam naprawdę legendą. Niestety do Wolnych Królestw trafiają też niecni Bibliotekarze, włącznie z jego matką Shastą!

Teraz Alcatraz – wraz z ojcem (który okazuje się trochę dziwny…), pozbawioną godności rycerza Bastylią i dziadkiem Smedrym, jak zwykle spóźniającym się na wszystko (taki talent) – próbuje znaleźć zdrajcę wśród rycerzy Krystalii i uratować oblężoną Mokię, jeden z ostatnich bastionów Wolnych Królestw. W międzyczasie usiłuje choć trochę zrozumieć ojca, pomaga przyjaciółce znów zostać rycerzem i… udziela ślubu.

Generalnie zero stresu.

„Na zamarynowane marynaty! To dopiero są emocje!
Alcatraz nadal jest niesamowity i, o dziwo, wcale mnie nie złości, że sam tak o sobie mówi. Trzeci tom tej historii to potężna dawka dowodów na to, że ten chłopak potrafi zepsuć wszystko – oprócz dobrego humoru czytelników. Absurdalne żarty to najmocniejszy atut książki, która na szczęście nie jest jak paluszki rybne. Smacznego!”

Justyna Suchecka („Gazeta Wyborcza”, Krótka Przerwa)

[IUVI, 2017]