Dodany: 15.12.2017 16:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Paszporty „Polityki” 2017 – nominacje w kategorii Literatura

Znamy nominowanych do Paszportów „Polityki” w kategorii Literatura. To już 25. edycja Paszportów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie polskiej kultury.

Nagrody tygodnika „Polityka” są przyznawane w następujących kategoriach: Film, Teatr, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna i Kultura wizualna. Listę nominowanych ogłoszono 5 grudnia, natomiast nagrody zostaną wręczone podczas specjalnej gali, która będzie również okazją do świętowania 25-lecia istnienia Paszportów. Po raz pierwszy w historii nagrody można kupić bilet na galę. Uroczystość odbędzie się 9 stycznia w Teatrze Wielkim w Warszawie. Ponadto ceremonia będzie transmitowana przez telewizję TVN oraz relacjonowana przez Radio TOK FM.

Poniżej prezentujemy listę nominowanych w kategorii Literatura. Natomiast pełną listę nominowanych we wszystkich kategoriach znajdziecie tutaj http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty.

Anna Cieplak

Urodziła się w 1988 roku w Dąbrowie Górniczej, gdzie ukończyła V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego. Następnie studiowała pedagogikę na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie pracuje jako animatorka kultury, a z doświadczeń w pracy z młodzieżą i dzieci powstała jej pierwsza powieść, Ma być czysto (wydana w 2016 roku). Autorka została za nią nagrodzona dwukrotnie – otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada. W tym roku ukazała się kolejna książka Anny Cieplak, Lata powyżej zera, która opowiada o dorastaniu na śląskim osiedlu na początku lat dwutysięcznych. Jest to powieść pokoleniowa, która wychodzi poza podziały wiekowe – dorastanie bohaterki obserwujemy nie tylko z jej własnej perspektywy, lecz także z punktu widzenia jej rodziców.

Marcin Wicha

Grafik, właściciel firmy projektowej, literacki ojciec słynnej Klary – bohaterki książek dla dzieci oraz autor artykułów i esejów. Jego pierwsza pozycja eseistyczna ukazała się w 2015 roku i nosi tytuł Jak przestałem kochać design. To ciekawe połączenie autobiografii z opowieścią o przemianach estetycznych w Polsce. W tym roku ukazała się najnowsza publikacja Marcina Wichy,  Rzeczy, których nie wyrzuciłem – osobisty esej o śmierci matki i porządkowaniu wspomnień, przeżyć, książek oraz innych rzeczy. Formą nawiązuje on do gatunku określanego w Stanach Zjednoczonych mianem „memoire”, którego temat koncentruje się wokół jednego bolesnego przeżycia. Uwagę zwraca także okładka. Otóż nie mieści się na niej litera „m”, co koresponduje z treścią książki, która opowiada także o niedopasowaniach różnego rodzaju – czy to w życiu, czy w sferze słownej.

Paweł Sołtys

Paweł Sołtys jako pierwszy w historii Paszportów „Polityki” został nominowany w innej dziedzinie niż ta, w której poprzednio zdobył nagrodę. W 2015 roku pod pseudonimem Pablopavo otrzymał Paszport w kategorii Muzyka popularna. W tym roku jest nominowany w kategorii Literatura za zbiór opowiadań Mikrotyki. Jednakże już wcześniej jego teksty na pierwszej płycie Pablopavo (z grupą Ludziki) zwróciły uwagę wysokim poziomem literacko-artystycznym. W opowiadaniach Sołtysa przeszłość miesza się z teraźniejszością, pojawia się też warszawski Grochów i tęsknota za miastem, którego pejzażem nie są jeszcze wszechobecne apartamentowce. Teksty składające się na tom Mikrotyki powstawały przez wiele lat, lecz dopiero teraz autor zdecydował się wydać je w postaci książki.

Zdjęcie (logo): materiały prasowe organizatora