Dodany: 13.12.2017 12:29|Autor: misiak297

Życie płynie i przynosi zmiany

[w recenzji odwołuję się do szczegółów fabuły i zakończenia książki]

„Życie było doprawdy nieobliczalne. Ciągle wydarzało się coś niespodziewanego”[1].

„Miłość Pat” (znana także pod tytułem „Pani na Srebrnym Gaju”) stanowi drugi tom dylogii Lucy Maud Montgomery o Pat Gardiner, silnie związanej z rodzinnym Srebrnym Gajem. Tu bohaterka jest już dorosła i właściwie niewiele się zmienia. Mogłaby tkwić w miejscu, tak jak jej ukochany dom. Jednak jedenaście lat (a tyle obejmuje akcja powieści) to zbyt długi czas, aby zmian dało się uniknąć. Jak sobie z nimi poradzi? Czy będzie w stanie się na nie otworzyć? I co z tą tytułową miłością? Nie brakuje konkurentów, za to brakuje wzajemności. Rodzina stanowczo naciska, ale Pat się waha:

„– Przejdziesz przez las, a potem znajdziesz krzywą gałąź – ostrzegała ją ponuro ciotka Edyta.
– Ciociu Edyto, tego już za wiele – zaprotestowała Pat czując, że nawet nędzny robak ma prawo bronić swej godności. – Nie zamierzam wychodzić za mąż tylko po to, by zrobić przyjemność mojej rodzinie.
– Nie wiem, jakiego męża się tej dziewczynie zachciało – biadała ciotka Barbara.
– Pan Bóg raczy wiedzieć – odparła ciotka Edyta tonem, który świadczył, że w tym wypadku wątpi w jego wszechwiedzę”[2].

Pod pewnymi względami ta część cyklu nie różni się od poprzedniej. Jest w niej klimat znany z powieści Montgomery – ciepło, wrażliwość na świat przyrody, wspaniałe anegdoty z życia sąsiadów i znajomych (ach, ta niezrównana Judysia! Tu dołącza do niej nietuzinkowy parobek Jozjasz Tillytuck). To wszystko bawi i wzrusza. Ktoś mógłby zarzucić „Miłości Pat”, że króluje w niej monotonia – ale trudno mi się z tym zgodzić. Tak płynie życie – dni toczą się podobne jedne do drugich, ale codzienność przerywają chwile przełomowe – radosne i dramatyczne. Autorka jak zwykle bardzo ciekawie ujmuje przeobrażenia świata. Zmienia się moda, zmieniają się zwyczaje, kobiety stają się coraz bardziej niezależne, emancypacja zatacza coraz szersze kręgi. Mówi się o wegetarianizmie, teozofii, o myśleniu konstruktywnym, bolszewizmie. Coraz większą popularność zdobywa automobil (zastępujący dotychczas używany faeton):

„Judysia wciąż jeszcze dostawała gęsiej skórki, patrząc, jak Pat wyprowadza z garażu auto.
– Oj, zmieniły się czasy – zwierzyła się Dżentelmenowi Tomowi. – Pat i Przylepka zamiast iść jak Pan Bóg przykazał do łóżka, wsiadają do tego automobilu”[3].

Wydaje mi się jednak, że „Miłość Pat” to pozycja szczególna w dorobku Kanadyjki. Rzadko się zdarza, że pisarz tworząc powieściowy świat tak bardzo myli się w jego założeniach; w rezultacie powstaje dużo ciekawsza książka. Inaczej mówiąc, Montgomery wmawia czytelnikowi jedno, podczas gdy wyraźnie widać coś całkiem innego (tę samą tendencję można zaobserwować w najnowszych powieściach Małgorzaty Musierowicz). Najbardziej problematyczna wydaje się kwestia przywiązania bohaterki do domu rodzinnego.

„– Pat tak samo jak dawniej szaleje za Srebrnym Gajem, prawda? – spytała Judysi Przylepka. – Czasem wydaje mi się, że gdyby musiała stąd wyjechać, umarłaby. Wiesz, Judysiu, ona chyba z tego powodu nigdy nie wyjdzie za mąż. Ja też kocham Srebrny Gaj, ale nie chciałabym tu mieszkać całe życie. Mam zamiar wyjechać, obejrzeć świat, zaznać przygód.
– No pewnie. Co by to było, gdyby każdy chciał przez całe życie zostać w domu. Ale dla Pat nie ma nic ważniejszego niż Srebrny Gaj”[4].

Tyle że to, co Montgomery postrzega jako urocze dziwactwo, w istocie wygląda na ciężką fobię przed zmianami i obsesję na punkcie miejsca. To ciekawy aspekt psychologiczny powieści (z którego być może autorka nie zdawała sobie sprawy). Zdaniem Pat każdy, kto nie kocha Srebrnego Gaju, jest zły. Potrafi ona znienawidzić zupełnie nieznane osoby tylko dlatego, że wprowadziły się do domu, w którym kiedyś mieszkała jej dawna przyjaciółka. Srebrny Gaj wygrywa także ze wszystkimi konkurentami. To, co uchodziło kilkuletniemu dziecku, nie pasuje do dorosłej kobiety – ale ona nie przestała zachowywać się jak dziecko, które rozpacza, bo tatuś zgolił wąsy. Może jednak mylę się co do autorki – czy zdecydowałaby się na tak drastyczne zakończenie (Srebrny Gaj płonie), gdyby nie chciała, aby jej bohaterka przejrzała na oczy, wyszła za próg domu i przestała się kurczowo trzymać ścian?

Na marginesie – tu kolejna niekonsekwencja, którą trudno czymkolwiek usprawiedliwić. Srebrny Gaj jest ukazany jako miejsce przyjazne, ciepłe, istna oaza spokoju, w której każdy, kto się otworzy, może czuć się dobrze. I rzeczywiście Montgomery udało się wykreować taką atmosferę. A jednak coś tu nie gra – czytelnik rozsiada się w kuchni Judysi, ale zaraz dzieje się coś, co każe mu się zastanowić, czy jednak stamtąd nie uciec. Z mieszkańców Srebrnego Gaju w tym tomie wychodzą snobizm, bezduszność, bezpodstawne zadowolenie z siebie, a także – zwyczajne chamstwo. Wyśmiewają oni konkurentów do ręki Elki czy Pat, kpią z pani Merridew – osoby o rozległych horyzontach, wrażliwą na piękno świata jak większość bohaterek Montgomery – z powodu jej tuszy i dosyć męczącego usposobienia. Najbardziej zastanawiająca pozostaje obsesja porównywania się z rodziną Binniech (oczywiście w kontekście: oni to samo zło, my jesteśmy lepsi). Kanadyjska pisarka rysuje przesadnie karykaturalny portret Mai Binnie i jej krewnych, w kontraście do wspaniałych Gardinerów (nagle osaczonych w swojej twierdzy). Gdyby jednak odjąć to, co zostało przesadzone, okazałoby się mimo wszystko, że to rodzina całkiem sympatyczna (nawet Matylda Binnie ze skłonnością do nietaktownych uwag wypowiadanych w najlepszych intencjach), ale preferująca trochę inny styl życia niż Pat i jej najbliżsi. Jakże znamienna jest scena, w której wszyscy wyśmiewają się z niewiedzy pani Binnie, choć taką samą niewiedzę prezentują Judysia i Tillytuck:

„Śmiali się czasem z pani Binnie, która nie zawsze wiedziała, co znaczą wymawiane przez nią słowa. Kiedyś spytała poważnym tonem Elkę, czy »fobie« są roślinami jednorocznymi. Co prawda, ani Judysia, ani Tillytuck nie wiedzieli, na czym polega żart, ale oboje cieszyli się, że dziewczęta się zaśmiewają”[5].

Wątek Mai Binnie – naczelnego czarnego charakteru obu tomów cyklu – jest jednym z najciekawszych w tej powieści. To dziewczyna daleka od ideału, ale bardzo wyrazista. Potrafi walczyć o swoje – jednak zdobywając Sida, nieoczekiwanie znajduje się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Krewni męża okazują jej jawną wrogość, bojkotują niemal każdą zaproponowaną zmianę. Czy można się dziwić, że Maja – traktowana jak intruz, który podstępem wkradł się w rodzinną idyllę – awanturuje się, sprowadza do Srebrnego Gaju swoich bliskich, aby trochę bardziej poczuć się jak u siebie? Przykre jest położenie Sida – rozdartego między wymagającą żoną a pełną cichych pretensji rodziną (jakże to znamienne, że nie powiedział Pat – snującej „rozkoszne” i nierealne wizje ich wspólnej starości w Srebrnym Gaju – o swoich planach matrymonialnych!). Wydaje mi się, że gdyby Montgomery zrobiła z Mai główną bohaterkę którejś ze swoich powieści, byłaby to bardzo ciekawa książka.

Mimo tych zastrzeżeń – polubiłem „Miłość Pat”. Może dlatego, że wydaje się mniej przeznaczona dla młodzieży, a bardziej dla dorosłego czytelnika? Główny problem dotyczy wszak dojrzałej kobiety i jej bliskich. Podoba mi się również dlatego, że postrzegam ją trochę inaczej niż – jak mogę sobie wyobrazić – postrzegała Montgomery. Dla mnie to przede wszystkim powieść o konieczności akceptowania zmian. O wyjściu poza sferę komfortu (ukochany dom) i zmierzenia się z życiem. Tkwi w tej mojej sympatii pewien paradoks – ale trudno mi jej zaprzeczyć.

[1] Lucy Maud Montgomery, „Miłość Pat”, przeł. Ewa Fiszer, wyd. Nasza Księgarnia, 1999, s. 217.

Użytkownik: porcelanka 02.01.2018 22:08 napisał(a):
Odpowiedź na: [w recenzji odwołuję się ... | misiak297
Ciekawa recenzja Misiaku;)

Mam duży sentyment do prozy Montgomery, jednak (a może właśnie dlatego) przewrotnie nie zgodzę się z Twoimi wszystkimi zarzutami. Według mnie wypunktowane przez Ciebie niekonsekwencje są celowe. Pat jest bohaterką z krwi i kości i ma wady, stąd jej niechęć do zmian, uprzedzenia względem Mai i być może przejawy snobizmu. Montgomery była świetną obserwatorką ludzkich charakterów i potrafiła swoje spostrzeżenia przelać na karty powieści, tworząc bardzo rzeczywiste postacie (niestety tylko powieści, bo bohaterowie jej noweli zawsze wydawali mi się "papierowi"). Przywiązanie Pat do domu rodzinnego jest porównywalne z oddaniem Emilki dla Srebrnego Nowiu. Obie bohaterki są niechętne wszelkim zmianom, hołdują tradycji i pragnęłyby zatrzymać czas dla obu miejsc. Nie wydaje mi się, aby w intencji Montgomery miało to być urocze dziwactwo, w końcu tę fobię - jak słusznie zauważasz - czyni jedną z głównych cech charakteru Pat. I właśnie zakończenie powieści wyraźnie pokazuje, że Pat musi w końcu zacząć żyć własnym życiem i zrozumieć, że zmiany są nieuniknione.

Odnośnie stosunku Gardinerów do Mai i jej rodziny, to przecież jakkolwiek nie byłby on niesprawiedliwy czy subiektywny to jest bardzo prawdziwy. Ile istnieje takich osób jak Maja - które odbieramy jako postacie negatywne i z gruntu złe, chociaż obiektywizm kazałby zauważyć w nich także zalety. Pat odbiera swoją bratową przez pryzmat ich wcześniejszych relacji, nie potrafi wybić się ponad uprzedzenia. Jednocześnie przecież sama Maja niczego nie ułatwia, nie sposób zaprzeczyć, że ma trudny charakter i nie jest ugodowa. Trudno również zarzucić brak obiektywizmu Montgomery, bo przecież przedstawia żonę Sida właśnie z punktu widzenia Pat.

Także duma rodowa Gardinerów i ich przekonanie o własnej pozycji to motyw występujący już w powieściach Montgomery. Przypomina mi się Emilka, dla której duma jest ważniejsza niż miłość.

Świetnie Misiaku, że recenzujesz powieści Montgomery i o nich przypominasz, szkoda by popadały w zapomnienie;)
Użytkownik: misiak297 03.01.2018 23:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa recenzja Misiaku;... | porcelanka
Zgadzam się z Twoimi spostrzeżeniami.

Problem w tym, że cały czas odnosiłem wrażenie, jakby Montgomery stała po stronie Gardinerów (w ich "rozgrywce" z rodziną Binniech). Brakuje mi tu jasnego wniosku o tym, że Pat i inni członkowie rodziny są po prostu niesprawiedliwi i paskudni dla Mai, jej matki, pomniejszych postaci. Nawet Judysia, która wydaje się najbardziej empatyczna, włącza się ochoczo w wojnę z Mają.

Tak jak napisałem wyżej - czuję, że Montgomery mi wmawia, że Srebrny Gaj z jego mieszkańcami to ostoja bezpieczna ciepła, rodzinności, a Gardinerowie są sympatyczni i gościnni. Tylko że spoza narracji wyziera zupełnie inny obraz. Podobnie w przypadku Pat - mam wrażenie, że Montgomery jako autorka staje po jej stronie w konflikcie z Elką o mężczyznę (kiedy to właśnie Pat robi siostrze krzywdę i zachowuje się podle - a tymczasem wszystko zostaje sprowadzone do fanaberii Elki, co ona sama przyznaje).

Chciałbym wierzyć w to, że Montgomery wykreowała świadomie takie postaci - ale pozostaję podejrzliwy.
Użytkownik: porcelanka 06.01.2018 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadzam się z Twoimi spos... | misiak297
A pamiętasz jak Montgomery w którymś z tomów o Emilce, napisała o niej, że potrafiła zaglądać przez niedomknięte drzwi duszy do serc bliźnich i dostrzegać tam rzeczy straszne? W cyklu o Srebrnym Nowiu jest najwięcej wątków autobiograficznych i chyba podoba mi się myśl, że Montgomery posiadała ten sam dar obserwacji. Ale może masz rację, że to niezupełnie świadome kreowanie postaci.
Użytkownik: misiak297 06.01.2018 22:14 napisał(a):
Odpowiedź na: A pamiętasz jak Montgomer... | porcelanka
Jak to się składa - właśnie przeczytałem na nowo pierwszy tom "Emilki". Recenzja już w poczekalni:)