Notę wprowadził(a): il93

Książka: Burza w szklance wody: Fizyka w życiu codziennym (Czerski Helen)

Data dodania: 2017-12-07 21:57

Fizyk wyjaśnia codzienne zjawiska przyrodnicze, zarówno te przyziemne, jak i kosmiczne.

Spójrz na najjaśniejsze gwiazdy rozbłyskujące na czystym niebie, a będziesz miał wrażenie, że wszechświat jest niezmierzony i niedostępny, pełen tajemnic, poza zasięgiem ludzkiego rozumowania.

Ale czy wiesz, że klucz do rozwikłania tajemnic kosmosu znajduje się tak blisko, jak… najbliższy toster?

W książce „Burza w szklance wody” Helen Czerski dostarcza nam narzędzia pozwalające zmienić sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, zestawiając zwykłe przedmioty i zdarzenia, takie jak strzelający popcorn, plamy z kawy i magnesy na lodówkę z dużymi zjawiskami, jak zmiany klimatyczne, kryzys energetyczny lub rozwój technologii medycznych.

W tej wciągającej książce znajdziemy odpowiedzi na różne pytania: jak podróżuje woda z korzeni sekwoi do jej korony? W jaki sposób kaczki utrzymują w dobrej kondycji swoje stopy podczas chodzenia po lodzie? Dlaczego mleko po dodaniu do herbaty przypomina sztormowe chmury?

Helen Czerski z wdziękiem dzieli się szeroką wiedzą, pozwalając czytelnikowi w przyjemny sposób oderwać się od szarej codzienności. Już nigdy nie spojrzysz ponownie na toster w ten sam sposób.

[Czarna Owca, 2017]