Dodany: 08.07.2010 21:54|Autor:

„My, autorzy tej książki, oświadczamy, że nie mamy nic przeciwko idei istnienia we Wszechświecie życia i cywilizacji i bylibyśmy radzi, gdyby się udało stwierdzić niezbicie, że odwiedziny kosmitów na Ziemi nastąpiły w przeszłości lub następują teraz”.

Zwolennicy Dänikena, których nie brak, zarzucają nauce skostnienie i dogmatyzm z powodu odrzucania rewolucyjnych teorii. Niektórzy piszą, że Däniken jest „genialnym badaczem”, „fenomenalnym samoukiem”, „obdarzonym nieprzeciętnym talentem”, „urodzonym propagatorem swych idei”. Inni wręcz wprowadzają czytelnika w błąd pisząc, że „im rozleglejsze prowadzi się badania, tym bardziej prawdopodobne wydają się teorie Dänikena”. Książka grona uczonych jest konfrontacją hipotezy Ericha v. Dänikena z aktualnym stanem wiedzy.

Jan Daniel Artymowski, ur. 1952, archeolog, asystent w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
Krzysztof Boruń, ur. 1923, publicysta, redaktor w Wydawnictwie „Epoka” w Warszawie
Jacek Lech, ur. 1946, prahistoryk, adiunkt w Zakładzie Epoki Kamienia Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN w Warszawie
Andrzej Niwiński, ur. 1948, archeolog, egiptolog, asystent w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie
Andrzej Reiche, ur. 1951, archeolog, asyriolog, asystent w Dziale Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie
Eugeniusz Słuszkiewicz, ur. 1901, językoznawca, indolog i armenista, emerytowany profesor zwyczajny uniwersytetów w Toruniu i Warszawie
Andrzej Kajetan Wróblewski, ur. 1933, fizyk, profesor zwyczajny na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, członek-korespondent PAN
Mariusz Ziółkowski, ur. 1953, amerykanista, antropolog kulturowy, asystent w Zakładzie Antropologii Historycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980]

Użytkownik: Phi 13.09.2015 18:51 napisał(a):
Odpowiedź na: „My, autorzy tej książki,... | kastorek1
Świetna odtrutka na Danikenowskie bzdury. Niestety pokłosie wymysłów znajduje w sieci np. w postaci opinii, że piramidy egipskie zbudowali kosmici albo poszukiwanie latających spodków na starych obrazach. Wydanie z 2000 różni od poprzedniego, odwołaniem do następnych wydanych książek Danikena, prawdopodobnie stanem wiedzy (minęło przecież 20 lat) i nie ma rozdziału Krzysztofa Borunia.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.09.2015 12:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetna odtrutka na Danik... | Phi
Ups, zakupiłem niedawno w antykwariacie pierwsze wydanie :/

U nas nie było chyba takiej wielkiej histerii, ja wymysły Daenickena kojarzę bardziej z komiksów z serii Bogowie z kosmosu: Według Ericha von Dänikena . No i ogólnie bzdury głoszone podniośle przeszły na wyższy poziom - dotyczą dziś głównie medycyny, fizyki i części historii.

Aha - ale z pobieżnego przejrzenia zorientowałem się, że będę mógł dowiedzieć się, dlaczego w Piramidy (Pratchett Terry) mowa jest o ostrzeniu żyletek ;)