Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Recenzja miesiąca – listopad

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-12-04 13:37

4 osoby polecają ten tekst.

Z przyjemnością ogłaszamy najlepsze recenzje Biblionetkowiczów za listopad. W tym miesiącu postanowiliśmy wyróżnić dwie recenzje.

W tym miesiącu wracamy do nagradzania najlepszych recenzji miesiąca, co na pewno ucieszy wielu Biblionetkowiczów. Recenzje są ważnym elementem naszego serwisu. Dzięki nim użytkownicy Biblionetki mogą dzielić się wrażeniami z lektury i przemyśleniami na temat autora i przeczytanej książki. Recenzja jest również cennym źródłem informacji o danej książce oraz sygnałem, czy warto sięgać po omawianą pozycję i zaznajomić się z nią bliżej. Zamieszczane przez Biblionetkowiczów teksty są także świetną okazją do wymiany doświadczeń lekturowych i wzajemnego inspirowania się. To właśnie recenzja potrafi zaciekawić odbiorcę i zachęcić go do kontaktu z książką czy autorem.

W tym miesiącu postanowiliśmy nagrodzić dwie recenzje, których lektura nie tylko sprawia przyjemność, lecz także skłania do refleksji nad książką. Pierwszym wyróżnionym tekstem jest recenzja Czarnych okien Stanisława Kowalewskiego o tytule Każdy ma jakieś czarne okna, pod którymi chodzi autorstwa Biblionetkowicza misiak297. Drugie wyróżnienie otrzymuje zaś Michał Stanek za recenzję książki Na południe od Brazos Larry'ego McMurtry'ego. Jego recenzja nosi tytuł Nie chodzi o umieranie, tylko o życie. Poniżej prezentujemy fragmenty wyróżnionych recenzji. Zachęcamy do lektury całości! ;)

Każdy ma jakieś czarne okna, pod którymi chodzi, autor: misiak297

Trzeba zaznaczyć – nie ma niezwykłych wydarzeń. Ot, pospolita codzienność, czasem śmieszna (nie brakuje tu humoru), czasem przygnębiająca. Chodzenie do szkoły, przynoszenie dobrych i złych ocen, zabawy („w powstańców, i w Indian, i w Marsjan”[3], w zależności od aktualnej mody) i scysje z kolegami, dbanie o zaprzyjaźnionego psa (wątek wyjątkowo smutny), kłótnie z siostrą, z rodzicami, marzenia, później pierwsza miłość. I nieśmiało rodzące się fundamentalne pytania – kim jestem? Dokąd zmierzam? Niby nic szczególnego – a jednak jest w tym tyle psychologicznej głębi! Kowalewskiemu świetnie udało się oddać sposób myślenia czternastolatka z tamtych czasów – te zapiski przekonują. 

Nie chodzi o umieranie, tylko o życie, autor: Michał Stanek

Swoista symbioza konwencji westernowej z wywiedzionym z melodramatu i powieści psychologicznej pogłębionym ładunkiem emocjonalnym, wzbogacona wiedzą o opisywanym środowisku kowbojskim (wszak McMurtry to potomek teksaskich ranczerów), pozwoliła przekształcić klasyczne gatunkowe motywy w uniwersalną opowieść o zmaganiu z losem, odpowiedzialnością, miłością i przemijaniem. Paradoksalnie też spod historii, w której nie brak gwałtownych zgonów, przebija – głównie dzięki mistrzowsko wykreowanej postaci Augustusa McCrae – wielka afirmacja życia we wszystkich jego, niełatwych nieraz do zaakceptowania, przejawach.

Wyróżnionym autorom gratulujemy tak ciekawych i udanych tekstów. Dziękujemy również wszystkim recenzentom za wkład w rozwój Biblionetki. :)

 

Zdjęcie: https://pl.fotolia.com/

Podziel się:

komentarzy: 6

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: Pani_Wu 2017-12-09 20:21 napisał(a):

Odpowiedź na: Z przyjemnością o... | Wiadomości Pokaż rodzica

Gratuluję obu Michałom! :)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: margines 2017-12-09 20:52 napisał(a):

Odpowiedź na: Z przyjemnością o... | Wiadomości Pokaż rodzica

Czyli jednak można wskrzesić wyróżnianie za recenzje!😊
Dobrze.

Gratuluję obu recenzentom.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Anna125 2017-12-10 00:58 napisał(a):

Odpowiedź na: Z przyjemnością o... | Wiadomości Pokaż rodzica

Gratulacje :)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Vemona 2017-12-10 17:59 napisał(a):

Odpowiedź na: Z przyjemnością o... | Wiadomości Pokaż rodzica

Gratuluję obu Michałom! :)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Rbit 2017-12-10 20:34 napisał(a):

Odpowiedź na: Z przyjemnością o... | Wiadomości Pokaż rodzica

Najlepsze recenzje "za miesiąc listopad". Serio???

Linka Odpowiedz

Użytkownik: margines 2017-12-10 23:19 napisał(a):

Odpowiedź na: Najlepsze recenzje "za mi... | Rbit Pokaż rodzica

Widzisz - dobrze, że zauważyłeś ten… jeden z ważniejszych błędów językowych.
Nie zauważyłem go albo przeoczyłem.
Ale nie ja tu jestem z redakcji.

Linka Odpowiedz