Dodany: 03.12.2017 21:14|Autor:

„Od pewnego już czasu krążyła pogłoska wśród załóg naszych okrętów, że niejaki Baré, służący pana de Commerçon, jest kobietą. Dopiero pewne zajście na Tahiti zmieniło jednak podejrzenia w pewność. Któregoś dnia de Commerçon udał się na brzeg, by zbierać zioła i rośliny. Gdy tylko towarzyszący mu, objuczony zielnikami Baré zeszedł na ląd, otoczyli go krajowcy, wołając że jest kobietą i że chcą uroczyście powitać ją na wyspie. Dowodzący strażą na lądzie kawaler de Bournand zmuszony był przyjść jej z pomocą i towarzyszyć aż do łodzi. Kiedy znalazłem się na pokładzie „L'Etoile”, Baré, cała we łzach, przyznała się, że jest dziewczyną; opowiedziała, iż w Rochefort oszukała swojego pana, przedstawiając mu się w męskim ubraniu tuż przed wyruszeniem na morze; że już poprzednio służyła jako lokaj u pewnego pana w Paryżu, że urodzona w Burgundii, jest sierotą; po przegraniu procesu znalazła się w nędzy i postanowiła przebrać się za mężczyznę; zresztą wsiadając na okręt wiedziała, iż wyrusza w podróż dookoła świata i to podnieciło jej ciekawość”.

[Wiedza Powszechna, 1962]