Dodany: 27.11.2017 23:07|Autor:

z okładki


„[…] sztuka staje się swoistym laboratorium pracującym na potrzeby projektowania obiektów funkcjonalnych. Pierwotnym założeniem artystów/projektantów było bowiem przysposobienie sztuki do życia, złamanie granicy między nią a życiem, wdrożenie w zwykłe sytuacje artyzmu ściśle powiązanego z technologicznym zaawansowaniem […]”.

„Wstęp…”


Alicja Głutkowska-Polniak – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Estetyki i Antropologii Przestrzeni Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się obszarami dizajnu, szczególnie w jego powiązaniach ze sztuką, z modą i kulturą popularną. Autorka książki „Wyobraźnia. Sztuka i design”.

Książka ta jest próbą przybliżenia Czytelnikowi zjawiska dizajnu oraz jego związków ze sztuką i z popkulturą. Prowadzone tu rozważania oscylują wokół estetyki, ale jest to estetyka „implicite” (o której pisał Władysław Tatarkiewicz), przeniesiona z terenu sztuki na grunt dizajnu: czerpiąca z praktyki dizajnerów, zawarta w przedmiotach/obiektach/produktach użytkowych, w myśli krytycznej oraz w gustach i smaku odbiorców/użytkowników określonego przedziału czasowego. Tym przedziałem jest XX wiek, jako czas prężnych przemian kulturowych. Ukazanie narodzin dizajnu (we współczesnym jego rozumieniu), ze sztuki modernistycznej, oraz jego ewolucji i autonomizacji, szczególnie w perspektywie coraz bardziej estetyzującej się rzeczywistości, to główne założenia tej książki. Dizajn jest tu ujęty w szerokich ramach kulturowych, w jego powiązaniach ze sztuką, z popkulturą, modą czy współczesnym stylem życia.

[Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2017]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 122
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: