Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Kryminał i literatura kobieca pod choinkę

Książki i okolice> Pomoc

Autor: nisha

Data dodania: 2017-11-26 14:09

Od bardzo dawna nie pojawiałam się tu na forum, ale teraz, w okresie przedświątecznym, poczułam, że potrzebuję pomocy innych czytelników ;)

Po pierwsze, od dłuższego czasu szukam powieści lub opowiadań kryminalnych, które mogłyby mi się spodobać. Przez wiele lat w ogóle mnie nie pociągał ten gatunek, po czym zaczęłam czytać Agathę Christie i wsiąkłam. Bardzo polubiłam też opowiadania i powieści o Sherlocku Holmesie. Problem polega na tym, że nic o tematyce kryminalnej oprócz Christie i Doyle'a jak dotąd nie spodobało mi się. Kilka razy zabierałam się za kryminały współczesne, w tym popularne ostatnio kryminały skandynawskie (Läckberg, Nesser itp.) - i już wiem, że to zupełnie nie dla mnie. Nie znoszę czytać o bardzo brutalnych zbrodniach dokonywanych ze szczególnym okrucieństwem przez psychopatów, gdzie ludzie są obdzierani ze skóry, ćwiartowani czy poddawani wymyślnym torturom, ale wygląda na to, że tego właśnie jest we współczesnych kryminałach mnóstwo. Wolę, żeby książki koncentrowały się na rozwiązywaniu zagadki niż na epatowaniu okrucieństwem, i żeby pobudki złoczyńców były bardziej racjonalne niż wynikające ze skrajnie psychopatycznej osobowości. A już najfajniej byłoby, gdyby to były książki z innej epoki (koniec XIX wieku, pierwsza połowa XX wieku).

Po drugie, szukam również książek pod choinkę dla mojej Mamy, która chciałaby poczytać coś dobrego z tzw. literatury kobiecej. Niestety, kompletnie nie wiem, co wybrać, bo sama takowej prawie nie czytuję. Nie chodzi o klasykę, lecz coś współczesnego. Mama chętnie czytała książki takie jak "Kwiat pustyni", "Biała Masajka", "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz", "Jestem żoną szejka". Powiedziała mi, że chętnie poczytałaby "coś lekkiego na zimowe wieczory".

Czy znacie coś, co pasuje do powyższych opisów? Może ktoś z Was ma podobne upodobania? Jeśli tak, będę bardzo wdzięczna za polecanki :)
Podziel się:

komentarzy: 5 | wyświetleń: 501

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: Aquilla 2017-11-26 21:24 napisał(a):

Odpowiedź na: Od bardzo dawna nie pojaw... | nisha Pokaż rodzica

Jeśli chodzi o kryminał to proponuję coś bardziej klasycznego:
Opowieści o księdzu Brownie: Ksiądz Brown | Ojciec Brown
Gardner Erle Stanley - nie jestem wielką fanką, ale ma tutaj wielu miłośników
Oraz serię o Fandorinie: Azazel (Czchartiszwili Grigorij (pseud. Akunin Boris (Akunin Borys), Borisowa Anna, Brusnikin Anatolij))

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Kaya7 2017-11-26 22:42 napisał(a):

Odpowiedź na: Od bardzo dawna nie pojaw... | nisha Pokaż rodzica

Jeśli chodzi o prezent, to polecam cykle "Cukiernia pod Amorem", "Stulecie winnych", "Alicja w krainie czasów" (tej ostatniej nie czytałam, ale mojej Mamie się podobało). W klimatach arabskich cykl, którego składową jest "Arabska żona" - również lubiane przez Mamę, sama się nie zdecydowałam, gdyż odrzuca mnie tematyka Bliskiego Wschodu. I dużo czytania, co jest dodatkowym atutem. Z lekkich nasuwa mi się jeszcze twórczość Guilaume Musso (bo Sparks zapewne nie jest Ci obcy) oraz Marca Levi'ego. I jeszcze Muza (Burton Jessie) ostatnio mi się spodobało - dwie powiązane ze sobą historie, z których jedna dzieje się w czasie wojny, a druga jakieś trzydzieści lat później.

Jeśli chodzi o kryminały, takie typowe, nie thrillery (bo Lackberg zaliczyłabym raczej do tych drugich), to może cykl Karin Fossum (moje pierwsze spotkanie z gatunkiem). Pierwszy tom bez rewelacji, ale dalej już tylko lepiej. Poza tym, wpisuje się w kryteria cykl Aleksandry Marininy o Anastazji Kamieńskiej, bardzo dobry, choć mnie brakuje w nim właśnie psychopatów i brutalnych zbrodni. W starym stylu, gdzie na pierwszym miejscu jest rozwiązywanie zagadki. I Zygmunta Miłoszewskiego, o prokuratorze Szackim. Wprawdzie akcja wszystkich z moich polecanek toczy się współcześnie, ale myślę, że spodobałyby Ci się :)

Witaj z powrotem, Margaret ;)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Hornblenda 2017-11-27 06:38 napisał(a):

Odpowiedź na: Od bardzo dawna nie pojaw... | nisha Pokaż rodzica

Z kryminałów mogę polecić Katarzynę Kwiatkowską i jej cykl o Janie Morawskim. Książki są, co prawda, pisane współcześnie, ale akcja dzieje się na początku XX wieku w Poznaniu i okolicach.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Raptusiewicz 2017-11-28 11:24 napisał(a):

Odpowiedź na: Od bardzo dawna nie pojaw... | nisha Pokaż rodzica

Z klasyki kryminału najlepszy jest Edgar Allan Poe - według mnie, rzecz jasna. Oprócz tego Chandler, jest bardzo dobry literacko. Może jeszcze: Tajemnica żółtego pokoju (Leroux Gaston)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: juka 2017-11-30 21:24 napisał(a):

Odpowiedź na: Od bardzo dawna nie pojaw... | nisha Pokaż rodzica

Z klasycznych kryminałów polecam: Słomczyński Maciej (pseud. Alex Joe lub Kwaśniewski Kazimierz) i Quentin Patrick (Q. Patrick właśc. spółka aut. Wheeler H.C., Webb R.W., Kelley M.M. i Aswell M.L.W.)

Linka Odpowiedz

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku