Dodany: 20.11.2017 12:59|Autor:

„Zawsze, kiedy przypomina mi się moja życiowa droga, te decydujące momenty mojego życia, wtedy często staje mi przed oczyma mała książeczka w niebieskiej okładce. Jako robotnik Solvayu często bardzo brałem ją ze sobą wraz z pajdą chleba, brałem ją ze sobą na zmianę popołudniową albo i nocną. Ta książka nosiła tytuł »Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny«. Autorem jej był błogosławiony wówczas, a nieco później wyniesiony na ołtarze jako święty, Ludwik Maria Grignon de Montfort. Ta mała książka, podobna do modlitewnika, była wtedy przeze mnie czytana w ciągu wielu dni i tygodni, i nie tylko tak, żeby ją raz przeczytać i odłożyć. Ale ją czytałem, jeśli można tak powiedzieć, tam i z powrotem. Z tej książki nauczyłem się, co to właściwe jest nabożeństwo do Matki Bożej. Bo przedtem miałem to nabożeństwo i jako dziecko, i jako student gimnazjum, czy na uniwersytecie. Ale jaka jest właściwa tego nabożeństwa treść i głębia, to nauczyłem się z tej niewielkiej książki”.

Fragment kazania wygłoszonego przez kard. Karola Wojtyłę w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie Borku Fałęckim, 5 maja 1968 r.

[Wydawnictwo AA, 2014]