Dodany: 16.11.2017 16:28|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Böll na nowo – spotkanie w Goethe-Institut


Goethe-Institut w Warszawie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Heinrich Böll – setna rocznica urodzin”, które odbędzie się 22 listopada o godzinie 18.00 w Bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a.

Cykl prowadzony przez Goethe-Institut poświęcony jest osobie i twórczości Heinricha Bölla, wybitnego pisarza, który za życia był niezwykle poczytnym autorem, a dziś został niemal zapomniany. Wystarczy przypomnieć, że uhonorowano go Nagrodą Nobla w 1972 za wkład w odrodzenie literatury niemieckiej. Böll debiutował w 1948 roku tomem opowiadań Człowiek z nożami. Do jego najsłynniejszych dzieł należą Chleb najwcześniejszych lat, Anioł milczał, Utracona cześć Katarzyny Blum, Billard o wpół do dziesiątej oraz Opiekuńcze oblężenie. Heinrich Böll był również przewodniczącym międzynarodowego Pen Clubu w latach 1971-1974, łączyła go zażyła przyjaźń z rosyjskim pisarzem Aleksandrem Sołżenicynem.

Tematem spotkania jest refleksja nad problemem odchodzenia pisarzy w niepamięć, który dotknął nie tylko Heinricha Bölla, lecz także wielu innych autorów, nawet tych, których utwory znajdowały się na listach lektur szkolnych. Twórcy cyklu wraz z Agnieszką Drotkiewicz, pisarką i dziennikarką, oraz Helmutem Böttigerem, niemieckim krytykiem literackim i publicystą, zastanowią się, czy właśnie teraz nie nadeszła pora na przypomnienie twórczości niemieckiego pisarza oraz wskażą jego dzieła, po które warto sięgnąć.

Spotkanie poprowadzi dyrektor Goethe-Institut w Warszawie – dr Christoph Bartmann, a bariera językowa nie będzie przeszkodą, gdyż dyskusja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.

 

*

Zdjęcie: Marcel Antonisse / Anefo, Nederlands: Duitse schrijver Heinrich Böll geeft een persconferentie in Heerlen, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Heinrich_B%C3%B6ll_(1983).jpg

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: sowa 16.11.2017 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Goethe-Institut w Wars... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mam nadzieję, że dzięki temu Böll zostanie przywrócony – przypomniany – przedstawiony polskim czytelnikom. Jego twórczość może się dla wielu z nich (z nas) stać zdumiewającym i fascynującym odkryciem.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 17.11.2017 12:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Goethe-Institut w Wars... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja zaznajomiłem się z nim w ramach CSA - Opiekuńcze oblężenie (Böll Heinrich) była pierwszą książką, czytaną przeze mnie w tej akcji - i myślałem, że właśnie ona jest najbardziej znaną i najreprezentatywniejszą :o

Wielu jest takich pisarzy - ale myślę, że wielka wina w procesie zapominania leży po stronie wydawców. Takie mnóstwo jest świetnych powieści, które nie są wznawiane!

BTW: w przedostatnim akapicie jest błąd, nie: "wraz Agnieszką Drotkiewicz" tylko "wraz z Agnieszką Drotkiewicz" - 'wraz' to synonim słowa 'razem', i analogicznie 'razem z kimś' a nie 'razem kimś"; to dość nagminny błąd, zapewne biorący się z zetknięcia dwóch liter Z...
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 17.11.2017 16:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja zaznajomiłem się z nim... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dziękuję za komentarz - cieszę się, że zawsze możemy liczyć na czujne oko biblionetkowiczów. :) Masz rację, że mówiąc o twórczości Heinricha Bölla, nie można zapomnieć o Opiekuńczym oblężeniu. Już dodaję tę powieść do treści artykułu. :)
Użytkownik: sowa 17.11.2017 20:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja zaznajomiłem się z nim... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jeśli nie znasz "Bilardu o wpół do dziesiątej", myślę, że powinieneś go dopisać do listy lektur koniecznych :-).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.11.2017 08:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli nie znasz "Bilardu ... | sowa
Dzięki, będę miał to w pamięci :)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: