Jo Nesbo - władca cliffhangerów

Autor: bezdomna

Czytatnik:

Data dodania: 2017-11-15 02:22

Policja (Nesbø Jo)

Pierwsze spotkanie z Nesbo zaliczam do tych mniej udanych. Może to mój błąd, bo to w końcu aż dziesiąta odsłona cyklu o Harrym Hole'u i spółce. Pewnie trochę sentymentu ocaliłoby "Policję" przed haniebną oceną 2,5 punkta. Liczyłam na mocne wrażenia i kawał porządnego thrillera, a dostałam mało zgrabnego przeciętniaka.

O bohaterach ciężko cokolwiek powiedzieć, bo zlewali się w jedną masę przeciętności. Żaden z nich nie był dostatecznie zniuansowany, żeby przejąć się jego losem. Postacie były papierowe i po prostu nijakie. Z Harrym na czele.

Fabuła również mnie rozczarowała. Pisarz co chwila rzucał inne tropy, starał się gmatwać czytelnikowi wszelkie domysły, ale te tak zwane twisty fabularne były wciskane na siłę, nie były naturalną konsekwencją wyborów bohaterów. Przez to czuć było pewną sztuczność w budowaniu napięcia. A co mnie najbardziej nużyło to kończenie niemal każdego rozdziału cliffhangerem, czyli sztucznym urywaniem akcji w przełomowym momencie akcji. Takie zabiegi sprawdzają się i są stałym elementem thrillerów, jednak stosowane w tak wielkiej ilości jak to uczynił Nesbo wytracają cały swój "straszący" charakter.

Cofnę się jeszcze do innych książek tego cyklu, ale z dużą rezerwą.