Notę wprowadził(a): agnesines

Książka: Pożegnania (Dygat Stanisław)

Data dodania: 2017-11-14 18:36

Historia miłosna napisana z psychologiczną wirtuozerią.

W przeddzień wybuchu II Wojny Światowej Paweł, zbuntowany chłopak pochodzący z wyższych sfer, zakochuje się w fordanserce Lidce. Ojciec chłopaka, który chce go powstrzymać przed uwikłaniem w związek bez przyszłości, mezalians, wysyła go do Paryża. Ponownie Paweł i Lidka spotykają się w czterdziestym piątym roku, w majątku hrabiny, w którym wojenni rozbitkowie usiłują się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Lidka jest już mężatką, wyszła za syna hrabiny. Niebawem do miasteczka wkracza armia radziecka. Dawni kochankowie będą musieli pożegnać się nie tylko ze sobą, ale z całym poukładanym światem, który przestał istnieć…

Na podstawie tej powieści, w roku 1958 Wojciech Jerzy Has nakręcił "Pożegnania" – jeden ze swych najwybitniejszych filmów (wystąpili m.in. Maria Wachowiak, Tadeusz Janczar i Gustaw Holoubek). Film w 1959 roku zdobył nagrodę FIPRESCI na międzynarodowym festiwalu filmowym w Locarno.

Stanisław Dygat (1914-1978) – wybitny polski prozaik, autor powieści i opowiadań, felietonista, dramaturg oraz scenarzysta filmowy. Był związany z Warszawą; skupiał wokół siebie liczne środowiska twórców i ludzi kultury. W 1964 roku podpisał "List 34" – pierwszy zbiorowy protest intelektualistów przeciwko cenzurze, a w 1976 "Memoriał 101", który wyrażał sprzeciw wobec zmian w Konstytucji PRL.

[Prószyński i S-ka, 2011]