Dodany: 14.11.2017 14:11|Autor:

nota wydawcy


Historia Polski, zwłaszcza najdawniejsza, siłą rzeczy napisana została przez zwycięski Kościół, przez kościelnych skrybów i funkcjonariuszy. Nie możemy bezkrytyczne przyjmować tego, w co chcieli oni, abyśmy wierzyli.

Andrzej Zieliński, autor wielu książek poświęconych historii średniowiecza, podjął wyzwanie przywrócenia pamięci o polskim królu Bolesławie II, panującym najprawdopodobniej w okresie rebelii antychrześcijańskiej w Polsce, a który w wyniku kształtowania wizji najdawniejszej Polski przez pryzmat kościelnych dziejopisów, do dziś często uznawany jest za władcę półlegendarnego.

Autor zebrał w swojej książce wszystkie bezpośrednie i pośrednie – krajowe i zagraniczne – dowody na to, że Polska miała swojego króla-apostatę, który w początkach chrześcijaństwa polskiego bardzo mocno dał się we znaki Kościołowi katolickiemu.

Panowanie króla Bolesława II Zapomnianego trwało, w zależności od źródła, kilkanaście miesięcy do trzech lat. Zginął skrytobójczo zamordowany przez nieznanego zamachowca działającego prawdopodobnie z inspiracji Kościoła.

Poza przywróceniem polskiej historii Bolesława Zapomnianego i krytyczną analizą kronik kościelnych, autor przedstawia całe ówczesne tło polityczne i religijne wydarzeń, o których bardzo jednostronnie uczymy się z podręczników szkolnych, opisuje dawne wierzenia Słowian oraz podejmuje temat podwójnego chrztu Polski – w obrządku słowiańskim oraz rzymsko-katolickim.


"Książkę czyta się niczym najlepszy polityczny kryminał – nawet osoby nie będące miłośnikami historii pochłoną ją jednym tchem, zwłaszcza że napisana jest ładną polszczyzną. Walory książki podkreśla także jej strona edytorska – skromna, ale wysmakowana, nieliczne fotografie oraz bibliografia".

"Sprawy Nauki", fragment recenzji


"Pewnie akademiccy historycy będą sarkać, ale wartka opowieść Zielińskiego brzmi prawdopodobnie. Być może autor idzie za daleko, nadając imiona postaciom, o których źródła niewiele mówią, być może szokuje odwagą analizy, ale przecież nikt nie zaprzeczy, że w oficjalnej historii Polski pierwszych Piastów brakuje czterech lat. Analizę panowania nieuznawanego dziś władcy wieńczy opis najazdu czeskiego Brzetysława. Co do jednego wszyscy są zgodni: po najeździe nastąpił reset historii Polski i razem z Kazimierzem Odnowicielem zaczęliśmy dzieje Polski od nowa".

"Focus Historia", nr 3/2012

[Racjonalista, 2011]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 122
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: