Dodany: 11.11.2017 17:39|Autor: wedsew

Książki i okolice> Pomoc

Książka dot. mafii w USA, polski autor, lata ~70-te?

Witam.
Szmat czasu temu czytałem książkę, której teraz w żaden sposób nie jestem w stanie namierzyć. Nie pamiętam ani tytułu, ani autora. Wiem tylko, że była naprawdę wciągająca. Oto szczegóły, które zdołałem zapamiętać:

- Bardzo szczegółowy opis dziejów amerykańskiej mafii. Od samych początków typu kowboje, Dziki Zachód, domy publiczne, drobni krętacze i dalej kolejno poprzez wszystkie ważniejsze wydarzenia i postaci. Sylwetki najsławniejszych mafiozów i bandytów (Lucky Luciano, Al Capone, Murder Inc., mnóstwo innych), kluczowe wydarzenia itp. Lekko zbeletryzowana pozycja - ale oczywiście zero fikcji-, świetnie się czytało.

- Prawdopodobnie autor był Polakiem (być może mieszkającym w USA). Głowy nie dam, ale oceniam szansę na jakieś 90%.

- Rok wydania szacuję mniej więcej w latach 70-tych lub 80-tych. Na pewno nie później, za to możliwe, że nieco wcześniej. Czytałem ją pod koniec lat 80-tych i na pewno już wtedy miała trochę lat na karku.

- Kiepskiej jakości papier, typowy dla PRL.

- Wkładki ze zdjęciami na dużo lepszej jakości papierze.

- Okładka z miękkiej tektury, wydaje mi się, że była w jednolitym brązowym kolorze.

- Pozycja dość gruba. Tak szacunkowo z 500 stron, może więcej? Na pewno nie była to pozycja do obskoczenia w jeden wieczór.

Wiem, że powyższy zestaw informacji może być dość skąpy, ale może komuś z Was się coś skojarzy? Chciałbym sobie odświeżyć tę pozycję, bo wiem, że było warto.

P.S. Wydaje mi się także (podkreślam: WYDAJE), że autor w/w książki może mieć także na koncie inną pozycję utrzymaną w amerykańskich realiach, dotyczącą zamachów. Kilku lub konkretnie jednego, na Martina Luthera Kinga. To inna pozycja, której szukam. Również lekko zbeletryzowana forma, wkładki ze zdjęciami, również znakomicie napisana książka. Tak coś mi świta, że autor mógł być ten sam. Mogę się jednak mylić oczywiście.
Użytkownik: juka 22.11.2017 21:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam. Szmat czasu temu ... | wedsew
O zamachach może coś tego autora:
Pawlak Władysław B. (Pawlak Władysław Benedykt)