Dodany: 30.10.2017 13:17|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” – premiera 10 listopada

Beksińscy - zwiastun

Prezentujemy pełny zwiastun pełnometrażowego filmu dokumentalnego BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny. Film będzie można zobaczyć w kinach studyjnych od 10 listopada 2017 roku. Jego scenariusz  powstał na podstawie bestsellerowej biografii Beksińscy. Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej..

W rozwinięciu wiadomości znajdziecie informację prasową o filmie oraz wspomniany zwiastun.

To niezwykła opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka, zrekonstruowana z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, materiałów z archiwum rodziny Beksińskich.

Światowa premiera BEKSIŃSKICH miała miejsce na tegorocznym 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym – najbardziej prestiżowym polskim festiwalu poświęconym twórczości dokumentalnej. Film startował w konkursie polskim i międzynarodowym, gdzie zdobył wyróżnienie jury. BEKSIŃSCY zagościli również na kilku innych, popularnych imprezach filmowych, jak Transatlantyk w Łodzi, Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Ińskie Lato Filmowe czy Sopot Film Festival. Wszędzie gromadzili komplety widzów, a seanse zazwyczaj kończyły się długimi dyskusjami z twórcami filmu. Co sprawia, że widzowie odbierają tę opowieść tak emocjonalnie, niczym najbardziej poruszający film fabularny?

Historia przedstawiona w filmie BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny rozpoczyna się w Sanoku, miejscu urodzenia wybitnego polskiego malarza - Zdzisława Beksińskiego i opowiada o jego skomplikowanej relacji z cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze synem, Tomkiem. Dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowano z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, pochodzących w większości ze zbiorów samych Beksińskich. Przez niemal pół wieku Zdzisław Beksiński dokumentował całkowicie prozaiczne, codzienne życie swojej najbliższej rodziny. Robił to w rozmaitej formie - pisał listy, fotografował, prowadził dziennik foniczny, kręcił amatorskie filmy. Ten szalenie osobisty, pozbawiony jakichkolwiek znamion autokreacji, rodzinny pamiętnik robi szokujące wrażenie, szczególnie gdy codzienną egzystencją Beksińskich wstrząsają problemy Tomka. Poczucie autentyzmu, którego doświadcza widz filmu, jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Marcin Borchardt, a producentem - DAREK DIKTI Biuro pomysłów (producent m.in. dokumentu TOTART czyli odzyskiwanie rozumu).

Wśród instytucji współfinansujących produkcję filmu BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gdyński Fundusz Filmowy i Program 2 Telewizji Polskiej.

Źródło: materiały prasowe

Użytkownik: tomas71 31.10.2017 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Prezentujemy p... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Miałem okazję obejrzeć ten dokument już w połowie października na przedpremierowym pokazie w katowickim kinie Kosmos. Dodatkową atrakcją pokazu było spotkanie z Anją Orthodox, wieloletnią przyjaciółką Tomasza Beksińskiego, która w żywiołowy i dowcipny ale czasem też nostalgiczny sposób, podzieliła się z widzami swoimi wspomnieniami. Serdecznie polecam ten film. Po trochę krzywdzącym i niesprawiedliwym obrazie "Ostatnia rodzina" to bardzo dobra odtrutka. Przeciwwaga pozwalająca zobaczyć Tomasza nie tylko jako furiata demolującego mieszkanie czy wyrzucającego telewizor przez okno (co podobno nigdy nie miało miejsca - patrz książka Wiesława Weissa) ale jako człowieka uśmiechniętego, żartobliwego i oddanego całkowicie swej muzycznej pasji. Wspaniała okazja zobaczyć choć fragment prawdziwego świata Beksińskich oczami Beksińskich.