Dodany: 22.10.2017 20:58|Autor: trzystatrzy

Książki i okolice> Pomoc

Książki filozoficzno... Narkotyczne?

Cześć,
Od dłuższego czasu nie mogę znaleźć książki, która by mnie bardziej wciągnęła. Ostatnie książki jakie mi się podobały, to Wada ukryta, dziennik rumowy i Lek i odraza w Las Vegas + w trochę innym klimacie Lot nad kukułczym gniazdem.

Swego czasu byłem bardzo zafascynowany twórczością Bukowskiego i Welscha, ale szukam czegoś innego.

Pozdrawiam, Michał

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 23.10.2017 09:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Cześć, Od dłuższego czas... | trzystatrzy
Nie do końca wyczuwam, czego potrzebujesz, dlatego skupię się na tytule tematu, czyli polecę książki filozoficzno-narkotyczne. Widziałem, że czytałeś już trochę H. Millera, choć nie przypadł Ci do gustu. Z innej beczki:

- Drzwi percepcji; Niebo i piekło (Huxley Aldous) na pewno wpasowuje się mocno w temat, Huxley był znany nie tylko z przystępnego, acz erudycyjnego podejścia do tematów filozoficznych, lecz także z eksperymentów z LSD i innymi narkotykami; uzupełnieniem tego może być Filozofia wieczysta (Huxley Aldous)
- Diabły z Loudun (Huxley Aldous) prócz tego, że jest GENIALNĄ książką, to w temat świetnie wpasowuje się apendyks autora, dotyczący naturalności w historii ludzkości doprowadzania się do stanu odurzenia i niejasności umysłu - tak przy pomocy alkoholu, jak i narkotyków, używek, medytacji
- bardzo warto poznać napisaną bez mała wiek temu dystopiczną, lecz niezwykle profetyczną Nowy wspaniały świat (Huxley Aldous) oraz huxleyowską autoodpowiedź pozytywną: Wyspa (Huxley Aldous)
- Regulamin tłoczni win (Irving John) - jeden z głównych bohaterów to lekarz uzależniony od morfiny; ale książka jest dużo głębsza, a także opowiada interesującą historię
- American Psycho (Ellis Bret Easton) no tu jest już ostra jazda, to bardzo mocna książka, przy tym ciekawie oddaje osobowość i specyfikę filozofii życiowej psychopaty
- Helter Skelter: Sprawa Mansona (Bugliosi Vincent, Gentry Curt) dziennikarski opis śledztwa w sprawie "Rodziny" Mansona - dużo o hippisach, narkotykach, sekciarstwie i wypaczaniu wizji świata
- Kilka nocy poza domem (Piątek Tomasz) trochę fantasmagoryczne, ale wciąga, wydaje mi się, że pasuje do tematyki, która Cię interesuje
- Statek (Łysiak Waldemar (pseud. Baldhead Valdemar)) tu jest dużo specyficznej filozofii, ale dobrze się czyta, Łysiak ma ostre pióro, którym potrafi dziurawić nadęte tematy
- może Cię też zainteresować coś niebeletrystycznego: Odurzeni: Historia narkotyków 1500-2000 (Davenport-Hines Richard)
Użytkownik: trzystatrzy 23.10.2017 09:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie do końca wyczuwam, cz... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ooo, ile tytułów :) dziękuję. Może opiszę co mi się najbardziej podobało w warzyw ukrytej i w dzienniku rumowym.

Te książki posiadały niezwykle luźny klimat i były nieźle pokręcone. Były tam wątki egzystencjalne, problemy różnych bohaterów na podłożu psychologicznym, akcja, która była dość standardowa, ale wg mnie opisana w bardzo nietypowy sposób. Może to wynik tego, że wszystko było podlane używkami. Czegoś takiego szukam
Użytkownik: Szeba 23.10.2017 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Ooo, ile tytułów :) dzięk... | trzystatrzy

Pierwszy autor, który mi się skojarzył to Celine Céline Louis-Ferdinand (właśc. Destouches Louis-Ferdinand) Czytałam "Śmierć na kredyt", dość już dawno, ale niektóre odjazdy pamiętam do dziś ;)

Myślę, że w podobnym tonie są pwnie ci nieobce Nagi lunch (Burroughs William Seward) i Requiem dla snu (Selby Hubert Jr) (plus film).

Mnie się bardzo podobały Trąbka do słuchania (Carrington Leonora) i Piana złudzeń (Vian Boris (pseud. Sullivan Vernon)),a więc surrealizm. Sama przymierzam się od pewnego czasu do Miłość (Nádas Péter), więc jeszcze nie wiem na pewno, ale coś mi mówi, że też pasuje do tematu.

No i może Witkacy, Gombrowicz?... Po tamtej stronie (Kubin Alfred)?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.10.2017 08:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Ooo, ile tytułów :) dzięk... | trzystatrzy
Hmm, w takim razie nie do końca trafiłem - "luźny klimat" praktycznie jest u Łysiaka i Piątka z powyższych, zakręcenie już w większej liczbie. Ale mogę za to dorzucić kilka pasujących do wzbogaconego opisu:

- na pewno Vonnegut: Śniadanie mistrzów (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr)), Rzeźnia numer pięć (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr)), Syreny z Tytana (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr))
- Bakunowy faktor (Barth John)
- Kompleks Portnoya (Roth Philip)
- Sendilkelm (Zwierzchowski Piotr (ur. 1968)) to podobno z gatunku tzw. crazy fantasy - mi się bardzo podobało :)
- Wielki marsz (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))
- Duchy na dachu: Groteski (antologia; Afanasjew Jerzy (pseud. Afanasjew z Sopotu), Bratny Roman (właśc. Mularczyk Roman), Brudziński Wiesław Leon i inni) zbiór grotesek - więc niezła jazda
- Kraina Chichów (Carroll Jonathan)
Użytkownik: szastprast 23.10.2017 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Cześć, Od dłuższego czas... | trzystatrzy
Może się spodoba "Próba kwasu w Elektrycznej Oranżadzie" ?