Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

George Saunders laureatem Nagrody Bookera 2017

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-10-18 10:29

2 osoby polecają ten tekst.

Nagroda Bookera 2017Znamy tegorocznego laureata najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii – Nagrodę Bookera 2017 otrzymał amerykański pisarz George Saunders za swoją pierwszą powieść Lincoln in the Bardo.

George Saunders znany jest jako mistrz krótkiej formy, w Polsce w tamtym roku ukazał się tom jego opowiadań Dziesiąty grudnia. Pisarz pochodzi z Teksasu, na co dzień wykłada literaturę na Uniwersytecie w Syracuse (stan Nowy Jork).

Powieść Lincoln in the Bardo to historia śmierci 11-letniego syna Abrahama Lincolna, Williego – chłopiec zmarł tuż przed wybuchem wojny secesyjnej. 

W lutym 1862 roku – dwa dni po śmierci – Willie Lincoln został pochowany w marmurowej krypcie na cmentarzu w Georgetown. Tej samej nocy, pogrążony w żałobie, Abraham Lincoln przybywa samotnie do krypty, by spędzić czas z ciałem swojego syna. Lincoln in the Bardo – w stylu i formie – to przejmująca opowieść o śmierci, żałobie oraz potędze dobra i zła. Staje się jednocześnie eksploracją głębszego znaczenia życia.

To głęboko oryginalna powieść, „dała początek opowieści uduchowionej, nader inteligentnej i niezwykle wzruszającej” – powiedziała Lola Young, przewodnicząca jury Nagrody Bookera.

Nagroda Bookera została ustanowiona w 1969 roku, otrzymuje ją anglojęzyczny pisarz za najlepszą książkę ubiegłego roku. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich, już samo znalezienie się wśród finalistów uważane jest za wielki zaszczyt. Autorzy nagrodzonych tytułów otrzymują nie tylko 50 tys. funtów, lecz także nieocenioną pomoc w promocji swojej twórczości na świecie. Pozostałymi finalistami w tym roku byli Paul Auster, Emily Fridlund, Mohsin Hamid, Fiona Mozley i Ali Smith.

Na podstawie: The Man Booker Prize, momo, mtom, jb, PAP 

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz