Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wydarzenia literackie na Festiwalu Ars Cameralis

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-10-17 13:03

Ars CameralisW listopadzie zapraszamy na wydarzenia związane z literaturą, które odbędą się na Festiwalu Ars Cameralis, już od 20 lat prezentującym najważniejsze wydarzenia we współczesnej kulturze. Co roku przez cały miesiąc w wielu miastach Śląska (między innymi w Katowicach, Sosnowcu, Mikołowie, Chorzowie) królują: muzyka, sztuki wizualne, teatr oraz literatura. Obecnie festiwal uznawany jest za jedno z najistotniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce.

Dzisiaj przedstawiamy dwa wydarzenia na styku muzyki i literatury.

14 listopada, godz. 19.00
Uszy duszy 2. Sny Profesorów. W ubiegłym roku audycja radiowa na żywo prowadzona przez Profesora Tadeusza Sławka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Dlatego też powraca w tym roku. Tym razem Profesorowie Tadeusz Sławek i Ryszard Koziołek porozmawiają o snach, oniryzmie w sztuce, muzyce i literaturze, surrealizmie. Po rozmowie do Profesora Sławka dołączy Bogdan Mizerski i z okazji czterdziestolecia współpracy wykonają esej na głos i kontrabas poświęcony Henry'emu Davidowi Thoreau.

 

„hdt – to Henry David Thoreau, niezwykły amerykański myśliciel, przyrodnik, piechur, autor idei nieposłuszeństwa obywatelskiego. Wraz z Ralphem Waldo Emersonem, z którym łączyła go przyjaźń i wspólna przestrzeń miasteczka Concord opodal Bostonu, jeden z ojców nowoczesnej myśli amerykańskiej. Jego wydany w 1854 roku Walden (Thoreau Henry David) to niezrównany do dzisiaj zapis eksperymentu egzystencjalnego człowieka poszukującego znaczenia w świecie, w którym, jak sam pisze, większość ludzi prowadzi życie w cichej rozpaczy (przeł. Halina Cieplińska). Szuka więc hdt dobrze spełnionego życia, życia mądrego, określając je jako życie proste, niezależne, wielkoduszne i ufne. Poszukiwania te wypełniają »Walden«, pisma podróżnicze, publicystykę, 14 tomów dzienników i wszędzie, na każdym kroku, hdt – zachowując szacunek dla codziennych zatrudnień – pragnie wydobyć je spod władzy rutyny i niesprawiedliwości sankcjonowanej przez przyjęty powszechnie porządek rzeczy. W naszym eseju próbujemy »wmyśleć się« w hdt i zrekonstruować jego postawę życiową”

Tadeusz Sławek

 

15 listopada, godz. 19.00
Zeszłoroczna Nagroda Nobla dla Boba Dylana wywołała gorące dyskusje dotyczące wartości literackich tekstów piosenek. W tym roku znakomite grono: dziennikarz i krytyk muzyczny Bartek Chaciński („Tygodnik Polityka”), pisarz i tłumacz Jerzy Jarniewicz, dziennikarz i animator kultury Szymon Kloska oraz dziennikarz i publicysta Marek Horodniczy (Narodowe Centrum Kultury) poszuka odpowiedzi na pytanie czy songwriterzy tworzą literaturę? Wieczór zakończy koncert Graftmann, który udowodni, że najciekawsze zjawiska mają miejsce na obrzeżach głównego nurtu.

 

„O Dylanie słychać czasem, że to sprawny, może genialny muzyk i tekściarz, ale przecież nie poeta. Głosy odmawiające mu poetyckiego mistrzostwa to głosy tych, dla których literatura musi pachnieć papierem”.

Jerzy JarniewiczAll You Need Is Love. Sceny z życia kontrkultury

 

Oba wydarzenia odbędą się w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. 
Bilety w cenie 5 zł dostępne na portalach www.biletomat.pl, www.ticketpro.pl, www.ticketportal.pl oraz w kasie Teatru.

*

Na podstawie: materiały prasowe

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz  

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku