Dodany: 12.10.2017 17:44|Autor:

Książka: Skrzaty
Huygen Wil, Poortvliet Rien
Notę wprowadził(a): agnesines

„Skrzaty” stanowią encyklopedię wiedzy o stworzeniach, których na co dzień nie zauważamy, a które – jak dowodzą autorzy – zamieszkują cały kontynent (niezwykle przydatna w początkach zbierania wiedzy o skrzatach okazuje się być załączona mapa Europy z zaznaczonymi miejscami ich występowania). „Skrzaty” są pochwałą wyobraźni, a jednocześnie ukłonem w stronę folkloru i kultury ludowej – wszak to ludowe podania dowodzą istnienia tych piętnastocentymetrowych stworzeń.

Z albumu (bo taką właściwie formę ma książka holenderskich autorów) dowiadujemy się wszystkiego o historii skrzatów, ich budowie, rytuałach, sadybach, o ślubie i małżeństwie, polowaniach, kuchni. Poznajemy skrzacich przyjaciół i wrogów. Dzięki sugestywnym ilustracjom jesteśmy w stanie przyswoić wszystkie szczegóły życia naszych małych towarzyszy.

Ta niezwykła książka stanowi wznowienie pierwszej polskiej edycji, wydanej w 1990 roku i cieszącej się ogromnym powodzeniem wśród czytelników. To kultowa pozycja zdecydowanie przekraczająca granice gatunków – jej odbiorcą może stać się zarówno dorosły, jak i dziecko. Jedynym kryterium jest wyobraźnia.

[Wydawnictwo Bona, 2017]