Dodany: 12.10.2017 02:36|Autor: Lykos

Patricia JANEČKOVÁ

Na Patricię trafiłem przypadkiem w lipcu zeszłego roku. Chciałem posłuchać arii Olimpii, lalki, w której zakochał się Hoffmann z Offenbachowskich "Opowieści...". Otworzyło mi się wykonanie Patricii Janečkovej na koncercie noworocznym w stylu wiedeńskim w Filharmonii Ostrawskiej 7. stycznia 2016 roku https://www.youtube.com/watch?v=mVUpKIFHqZk . Od tego czasu jestem pod jej urokiem.

Wykonanie arii Olimpii (Les oiseaux dans la charmille\ Ptaki w gaju grabowym) opierało się na pomysłach znanych z innych wykonań: wniesieniu "lalki" na scenę, nakręcaniu, mechanicznych ruchach. Ale w wypadku Patricii okazało się bardzo śmieszne i świeże, bo sama wykonawczyni jest bardzo świeża: w trakcie koncertu brakowało jej prawie pół roku do 18 lat. Jednak była już dobrze ukształtowaną śpiewaczką, może nie w pełni dojrzałą, może zdarzały się jej drobne nieczystości, ale nadrabiała wszystko z naddatkiem pięknem i siłą głosu, kulturą muzyczną, a nade wszystko - naturalnością i wdziękiem. Zachowanie Patricii w trakcie wykonywania Leharowskiej arii Giuditty przypominało trochę zachowanie Anny Netrebko, ale było bardziej stonowane, mniej gwiazdorskie. Do jej "Odgłosów wiosny" trudno się przyczepić, jest po prostu piękne.

Mam nadzieję, że Patricię Janečkovą czeka świetlana przyszłość i szczerze jej tego życzę. Jest po prostu skazana na sukces. Urodziła się w Niemczech (żadne znane mi źródła nie podają dokładnego miejsca) w słowackiej rodzinie muzycznej. Gdy miała 3 miesiące, rodzice przenieśli się do czeskiej, a właściwie morawskiej Ostrawy. Ojciec gra tam do dzisiaj na kontrabasie w Filharmonii im. Janáčka. Patricia twierdzi, że śpiewa od czwartego roku życia. Pierwszy sukces - występ z orkiestrą symfoniczną - odniosła w wieku 10 lat. W wieku lat 12 wygrała konkurs Talentmania organizowany przez telewizję czeską TVNova i słowacką TV Markiza, uzyskując za wykonanie "Time to say goodbye" rekordową liczbę głosów od telewidzów.

Bardzo podoba mi się jej wykonanie arii Cherubina "Voi che sapete" z "Wesela Figara" Mozarta https://www.youtube.com/watch?v=-yvjC5_YrrM . Miała wtedy chyba 15 lat! Nie jestem fachowcem, więc moje zdanie niewiele waży, lecz zaryzykowałbym twierdzenie, że nie znam lepszego wykonania.

Patricia Janečková uczy się śpiewu w konserwatorium im. Janáčka w Ostrawie. Planuje dalsze studia za granicą. Na pewno jeszcze nie raz o niej usłyszymy.

Użytkownik: Lykos 26.12.2023 19:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Na Patricię trafiłem przy... | Lykos
Patricia już nic więcej nie zaśpiewa. Zmarła na raka piersi 1. października 2023 w wieku 25 lat.

To wielka szkoda dla muzyki. RIP.
Użytkownik: Lykos 28.12.2023 22:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Na Patricię trafiłem przy... | Lykos
To był naprawdę wielki talent. A właściwie już ukształtowana śpiewaczka, jedna z największych na świecie. Ale mogła się rozwijać dalej. Na youtubie zostało mnóstwo rejestracji Jej występów. Trochę można się zorientować ze składanki Jej poświęconej: https://www.youtube.com/watch?v=icBJoBkvg70