Dodany: 10.10.2017 16:09|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Najpierw okładka! Polskie okładki książkowe z lat 1944–1970

Najpierw okładkaZapraszamy w czwartek (12 października) o godzinie 18:00 do Galerii Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku. Przy ulicy Chlebnickiej 13/16 odbędzie się wernisaż wystawy „Najpierw okładka! Polskie okładki książkowe z lat 1944–1970”. Wydarzenie organizuje prof. Janusz Górski.

Prezentujemy informację od inicjatorów przedsięwzięcia.

Polska szkoła grafiki to nie tylko plakat, ilustracja i film animowany – to także okładki książek. Projektowali je ci sami wybitni artyści, których plakaty wygrywały w najważniejszych konkursach, a ilustracje inspirowały twórców z całego świata.

Na wystawie zgromadzono nigdy dotąd niepokazywane projekty okładek Ewy Frysztak, Daniela Mroza, Ewy Salamon, Mariana Stachurskiego, Bożeny Truchanowskiej, Leona Urbańskiego, Józefa Wilkonia czy Bohdana Wróblewskiego.

Pokazywane prace, a także ich warianty i szkice, pozwalają śledzić poszukiwania artystów, podziwiać maestrię ręcznie rysowanych liter oraz porównywać projekty z gotowymi drukami.

Najpierw okładka

Źródło: materiały prasowe