Dodany: 11.10.2017 10:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Matt Rudd, „Anglicy. Przewodnik podglądacza” – patronat

Anglicy. Przewodnik podglądaczaPrezentujemy pierwszy patronat Biblionetki tego tygodnia – książka Anglicy. Przewodnik podglądacza Matta Rudda ukazała się 11 października nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor przedstawia stereotypy dotyczące Anglików humorystycznie – w bardzo „angielskim” stylu.

Polecamy także przedpremierową recenzję książki autorstwa Iwony Banach.

Mapa życia codziennego Brytyjczyków

Podświetlona kopia rzeźby Dawida Michała Anioła, perfekcyjny trawnik w pasy, pawilon do jogi tantrycznej i siedemdziesięcioparolatek w stroju Adama – to tylko niektóre elementy ogrodu angielskiego według Matta Rudda. Autor zabiera nas w podróż po życiu codziennym mieszkańców swojego kraju. Zaczyna od kanapy, niezbędnej w domu każdego prawdziwego Anglika. Po drodze odwiedza między innymi kuchnię z wieloma nieużywanymi gadżetami. Wsiada też do pociągu podmiejskiego pełnego ludzi o ponurych twarzach, którzy wciąż powtarzają, że wszystko jest okej.

W prześmiewczy i pełen sarkazmu sposób autor rysuje portret uzależnionego od curry społeczeństwa, w którym „wapniacy” uwielbiają grać w bingo, a cała reszta kultywuje weekendowe picie do oporu. Chociaż Rudd nie szczędzi złośliwości swoim rodakom i wyciąga na światło dzienne ich słabostki, to jednak Anglików wciąż da się lubić. Są przecież mad but brilliant – szurnięci, ale genialni.

„Jest to z góry skazana na niepowodzenie próba zrozumienia Anglików. Sarkastyczny opis ich zachowań, przyzwyczajeń i tęsknot utwierdza nas w przekonaniu, że to naród wybrany, tylko nie wiadomo do czego. Po przeczytaniu tej książki nie dziwią zaskakujące wybory podejmowane przez dumnych synów i córki Albionu, dotyczące zarówno ich polityki, kuchni, sypialni, jak i sposobu ubierania. To najlepsza lekcja angielskiego”.

Rafał Bryndal, dziennikarz i satyryk

„Ta książka to świetna okazja, by Anglicy mogli się z siebie pośmiać. I pokazać wszystkim, jak bardzo są szurnięci i genialni”.

Jeremy Clarkson, prezenter Top Gear

„Pełna ciepła i humoru pieśń ku czci Anglii i Anglików”.

„Sunday Times”

„Uprzedzam – będziecie się głośno śmiać”.

„Sun”

„Obcokrajowcy, niech Bóg ma ich w opiece, nie potrafią tak pisać”.

„Country Life”

„Przezabawnie ponura książka”.

„Daily Mail”

Matt Rudd

Jest dziennikarzem i redaktorem czasopisma „Sunday Times”, znanym z humorystycznych i niekonwencjonalnych tekstów. Dla dobrego materiału bez wahania podejmuje największe wyzwania – paradował publicznie w kilcie, stoczył pojedynek z meksykańskimi zapaśnikami i szpiegował własną żonę przy użyciu najnowszej technologii GPS. Razem z rodziną mieszka w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii.

Seria Mundus Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

W serii ukazują się najciekawsze tytuły zagraniczne z literatury faktu. To teksty najlepszych reportażystów i dociekliwych obserwatorów współczesnego świata. Przedstawiają oni istotne problemy, nietypowe zjawiska i nietuzinkowe postacie. Prezentowane w serii książki – niezależnie, czy dotykają trudnych i bolesnych spraw, czy raczej bawią i dostarczają rozrywki – łączy rzetelne podejście do tematu i żywy, literacki język.

Źródło: materiały wydawcy