Dodany: 09.10.2017 16:27|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Dni 15. Nagrody im. Beaty Pawlak

Dni Nagrody im. Beaty PawlakW Warszawie trwają Dni Nagrody im. Beaty Pawlak, które odbywają się w dniach 7–11 października w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego, Big Book Café i Faktycznym Domu Kultury. Organizatorzy wciąż zapraszają na spotkania z nominowanymi, a także na wręczenie Nagrody 11 października (środa).

Prezentujemy szczegółową informację od realizatorów wydarzeń.

Spotkania z nominowanymi rozpoczęła Ludwika Włodek – reporterka wyróżniona za Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza (Wydawnictwo Literackie). Z Ludwiką Włodek rozmawiał Rafał Hetman, autor bloga poświęconego reportażowi CzytamRecenzuje.

W poniedziałek, 9 października, naszymi gośćmi będą autorzy nominowanych książek poświęconych Ukrainie. O godzinie 19:00, w Big Book Cafe, Rafał Hetman przeprowadzi wywiady z Krzysztofem Kopczyńskim i Anną Sajewicz o książce Dybuk. Opowieść o nieważności świata (Wydawnictwo AGORA). O 20:00 zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Szymanikiem i Julią Wizowską, których książkę Po północy w Doniecku (Wydawnictwo AGORA) doceniła w tym roku kapituła.

Wśród tegorocznych nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak znaleźli się także: Natasza Goerke – Tam (Wydawnictwo Czarne), Paweł Pieniążek – Wojna, która nas zmieniła (Wydawnictwo Krytyka Polityczna) oraz Ziemowit Szczerek – Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową (Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo AGORA).

Dni Nagrody im. Beaty Pawlak zakończą się 11 października 15. galą, podczas której poznamy tegorocznego laureata Nagrody. Czytelnicy będą też mogli uczestniczyć w dyskusji z udziałem nominowanych „Współistnienie i porozumiewanie się kultur i cywilizacji – co dzisiaj może oznaczać?” Podczas gali, która tradycyjnie odbędzie się w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie, rozstrzygnięty zostanie również konkurs na reportaż o spotkaniu kultur skierowany do początkujących reportażystów „Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego”. Wspominać będziemy Beatę Pawlak i jej twórczość.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Wydarzenia towarzyszące gali Nagrody im. Beaty Pawlak, w tym konkurs „Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego”, realizowane są w ramach programu edukacyjnego „Raj na ziemi”, który został stworzony w roku 2017, z okazji 15-lecia istnienia Nagrody. Jego celem jest stworzenie szeroko rozumianego programu edukacyjnego opartego na literaturze faktu.

Program finansowany jest przez m.st. Warszawa.

Szczegóły: http://rajnaziemi.org

Nagroda im. Beaty Pawlak

Polska nagroda literacka przyznawana każdego roku w rocznicę śmierci Beaty Pawlak za publikację na temat innych kultur, religii i cywilizacji wydaną w języku polskim w okresie od 1 lipca poprzedniego roku do 30 czerwca br. W roku 2017 Nagroda im. Beaty Pawlak zostanie przyznana po raz 15. W pozostawionym w Polsce testamencie Beata Pawlak – dziennikarka, pisarka i reportażystka – wyraziła życzenie, by powstała nagroda dziennikarska promująca ambitne teksty o świecie i idei dialogu między kulturami. W ten sposób, od 2003 roku, regularnie wypełniana jest ostatnia wola reportażystki i pisarki, która 12 października 2002 r. zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Zbierała tam kolejne materiały do książki przybliżającej nam tematykę islamu. W jednej z ostatnich wiadomości do przyjaciół napisała: „To ostatni raj na ziemi, wyspa bogów, tak mówią. Wiecznie zielona, bo ziemia tu wulkaniczna, żyzna. Palmy. Bananowce. Tarasy ryżu. Sielskość”. Ta tragiczna historia doskonale pokazuje złożoność relacji międzykulturowych. Laureatami Nagrody są m.in. Jarosław Mikołajewski, Dariusz Rosiak, Witold Szabłowski, Max Cegielski, Artur Domosławski, Mariusz Szczygieł, Beata Pawlikowska, Joanna Bator czy Andrzej Stasiuk.

Źródło: materiały prasowe