Dodany: 03.10.2017 10:12|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Cezary Łazarewicz laureatem Nagrody Nike 2017

Żeby nie było śladówZa najlepszą książkę roku jury 21. edycji Nagrody Nike uznało reportaż Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Cezarego Łazarewicza. Uroczysta gala, na której ogłoszono zwycięzcę odbyła się w niedzielę, 1 października 2017 roku w Warszawie.

Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza”.

Żeby nie było śladów (Wydawnictwo Czarne) to reportaż ukazujący jedną z największych zbrodni popełnionych przez władze PRL-u w latach 80.,  czyli skatowanie Grzegorza Przemyka na śmierć przez milicjantów. Łazarewicz w swojej książce relacjonuje wydarzenia od zatrzymania 19-letniego maturzysty na placu Zamkowym aż po efekty i konsekwencje zajścia, które miały miejsce później. To historia o cynizmie autorytarnej władzy, krzywdzie, ale i rodzicielskiej miłości oraz niemocy władz III RP w próbach ukarania winnych.

„Po raz pierwszy w dziejach Nike nagradzamy reportaż – reportaż historyczny. [...] To historia sprzed ponad trzech dekad, z zamkniętej epoki, ale mechanizmy w niej opisane zawsze mogą się powtórzyć. Ta książka jest wiarygodnym świadectwem tamtego czasu – podczas obrad jury w jednym byliśmy zgodni – po przeczytaniu 20 stron mamy wrażenie, że nagle znaleźliśmy się z powrotem w początku lat 80. To jest bardzo ciężkie doświadczenie. Ta książka może być też przestrogą przed tym, co może się zdarzyć, gdy wymiar sprawiedliwości traci niezależność i staje się narzędziem politycznej władzy” – powiedział w laudacji na cześć laureata Tomasz Fiałkowski, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike.

W jury tegorocznej edycji znaleźli się: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Nagroda Literacka Nike„To miała być książka o czasach, które nigdy się nie zdarzą, o tym, jak kłamstwo zwycięża. Kiedy już ją napisałem, opisując mechanizmy władzy sprzed 30 lat, to nagle zauważyłem, że są one wieczne. [...] To, co dzieje się teraz, bardzo przypomina te mechanizmy, które wydawało mi się, że już nigdy nie wrócą. [...] Mam nadzieję, że za 20 lat będzie ktoś, kto opisze dzisiejsze mechanizmy władzy i, być może, też za to dostanie nagrodę” – powiedział autor odbierając statuetkę Nike.

O autorze:

Cezary Łazarewicz urodził się w 1966 roku. Dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Współpracował z redakcjami takich czasopism jak „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój” i „Polityka”. Autor zbiorów reportaży Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie (2012), Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich (2013) oraz książki  Elegancki morderca (2015). 27 września ukazał się przeprowadzony przez Łazarewicza i Andrzeja Bobera wywiad rzeka – Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą.

Za Żeby nie było śladów autor zdobył także Nagrodę im. Oskara Haleckiego oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Reportaż ogłoszono również Książką 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków. Była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Nagroda Literacka Nike

Nagroda czytelników „Gazety Wyborczej” trafiła do Stanisława Łubieńskiego za tom eseistyczny Dwanaście srok za ogon.

Pozostali nominowani do tegorocznej Nagrody Nike to: Radka Franczak – za Serce, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za Paraliż przysenny, Stanisław Łubieński za Dwanaście srok za ogon, Jacek Podsiadło za Włos Bregueta, Monika Sznajderman za Fałszerzy pieprzu. Historię rodzinną i Krzysztof Środa  za Las nie uprzedza.

W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Bronka Nowicka za zbiór poetyckich opowieści Nakarmić kamień.

Na podstawie: materiały prasowe, www.nike.org.pl

Użytkownik: miłośniczka 03.10.2017 11:05 napisał(a):
Świetnie!
Użytkownik: carmaniola 03.10.2017 15:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Za najlepszą książkę r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Strasznie poważnie wygląda jak na takiego młodziaka. ;-) Szóstka zamieniła się w dziewiątkę (1996).
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 03.10.2017 15:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Strasznie poważnie wygląd... | carmaniola
Racja. Trochę odmłodziliśmy laureata. (-;
Dziękujemy za czujność!

Pozdrowienia
Użytkownik: carmaniola 03.10.2017 15:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Racja. Trochę odmłodziliś... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pewnie by się ucieszył. Pozdrawiam również. :-)
Użytkownik: agnesines 03.10.2017 16:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Za najlepszą książkę r... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłokowskich" - literówka w nazwisku Jabłkowskich.
Użytkownik: sowa 03.10.2017 22:31 napisał(a):
Odpowiedź na: "Sześć pięter luksusu. Pr... | agnesines
Już nie ma! (przy linkowaniu licznych nazwisk i tytułów łatwo się pomylić, niestety, dobrze, że czyjeś czujne oko zawsze to wychwyci :-D).
Użytkownik: margines 04.10.2017 00:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Już nie ma! (przy linkowa... | sowa