Dodany: 2010-06-20 20:23|Autor: jakozak

Książka: Summerhill
Neill Alexander Sutherland

1 osoba poleca ten tekst.

cytat z książki

W psychologii nie ma mądrych. Od czasu, gdy ożywił ją geniusz Freuda, zaszła daleko; lecz pozostaje nadal nauką nową, która kreśli mapę nieznanego kontynentu. Za pięćdziesiąt lat nasza dzisiejsza ignorancja najpewniej wywoła uśmiech u psychologów.
Odkąd opuściłem szkolnictwo i zająłem się psychologią dziecka, miałem do czynienia z dziećmi wszelkiego rodzaju - podpalaczami, złodziejami, kłamcami, dziećmi moczącymi się nocą i dziećmi łatwo wpadającymi w złość. Lata intensywnej pracy z nimi przekonały mnie, że wiem stosunkowo niewiele o siłach motywujących do życia. Jednakże jestem przekonany, że rodzice, którzy zajmowali się jedynie własnymi dziećmi, wiedzą jeszcze mniej.
Ośmielam się zwracać do nich, ponieważ uważam, że dziecko staje się trudne niemal zawsze w wyniku niewłaściwego postępowania w domu.
Czym zajmuje się psychologia? Proponuję odpowiedź: "leczeniem". Lecz jaki to rodzaj leczenia? Ja nie chcę być wyleczony z tego, że lubię pomarańczowy i czarny kolor; nie chcę też być wyleczony z palenia czy tego, że lubię napić się piwa. Żaden nauczyciel nie ma prawa do leczenia dziecka z robienia hałasu na perkusji. Jedyne leczenie, które powinno się praktykować, to leczenie nieszczęścia.
Trudne dziecko to dziecko, które jest nieszczęśliwe. Jest ono na stopie wojennej z samym sobą, a w konsekwencji walczy z całym światem*.

---
* Alexander Sutherland Neill, "Summerhill", tłum. Barbara Białecka, wyd. Almaprint, Katowice 1991, s. 7.