Dodany: 17.06.2010 11:37|Autor:

Maria Hirszowicz - profesor emeritus Uniwersytetu Warszawskiego, od 1968 roku docent na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, potem reader na Uniwersytecie w Reading w Anglii. Ogłosiła wiele artykułów i książek, w tym m.in. "Wstęp do socjologii organizacji", 1967; "The Bureaucratic Leviathan: a Study in the Sociology of Communism", 1980;" Industrial Sociology. An Introduction", 1985; "Coercion and Control in Communist Society: The Visible Hand of Bureaucracy in a Command Economy", 1986; "Spory o przyszłość", 1998; "Pułapki zaangażowania. Intelektualiści w służbie komunizmu", 2001 (nagroda "Polityki").

"Ta książka zawiera wszystko - lub niemal wszystko - czego chcielibyśmy się dowiedzieć o stanie i perspektywach świata, w jakim nam żyć wypadło, gdybyśmy tylko wiedzieli, jak pytać... Autorka zadaje w naszym imieniu wszystkie ważne pytania i udziela odpowiedzi klarownych, nie zawsze pocieszających, ale zawsze pomagających dojrzeć logikę ukrytą w bezładnych z pozoru, zagmatwanych i dalekich od przejrzystości zdarzeniach. A że nie zawsze jest to logika rozumna, to już nie Autorki wina... Jak mało która, ta książka informuje o świecie i uczy, jak o nim myśleć - i żyć".

Zygmunt Bauman

[Sic!, 2007]