[WOS] - Wielkie Oczyszczanie Schowka

Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

Data dodania: 2017-09-19 15:33

Nadszedł dobry moment na Wielkie Oczyszczanie Schowka - nie ma co zwozić do teściów książek z półek przed przeprowadzką do nowego domu, więc uruchomiłem trochę znajomości, przekwerendowałem sieci bibliotek i zabieram się do dzieła (łącząc z akcją CSA).

Na początek pożyczki od koleżanki, ze zwykłej bbteki i z UKSW:
1. Witajcie w raju: Reportaże o przemyśle turystycznym (Dielemans Jennie) schowkowane po tekście http://miastoksiazek.blox.pl/2011/06/Zapomniec-o-raju.html
2. W cudacznym korowodzie (Huxley Aldous) to CSA
3. Pacyfiści kontra pokój (Bukowski Władimir) schowkowane ??
4. Sienkiewicz nowoczesny (Gloger Maciej) schowkowane po pierwszym polecanym przeze mnie na BNetce tekście Sienkiewicz odkłamany
5. Kant a dziobak (Eco Umberto) totalny biały kruk!

Kolejne będę dorzucał w komentarzach, także skomentuję postępy w akcji :)

Użytkownik: Artola 2017-09-20 09:08 napisał(a):

Odpowiedź na: Nadszedł dobry moment na ... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Powodzenia! Trzymam kciuki za jak najskuteczniejszą "dietę odchudzającą" :)
Przy okazji "Witajcie w raju" wrzucam do swojego schowka, zaintrygowała mnie. A miałam nic nie schowkować;)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-09-20 09:21 napisał(a):

Odpowiedź na: Powodzenia! Trzymam kciuk... | Artola Pokaż rodzica

Dzięki!
Przejrzyj w takim razie mój schowek, staram się zapisywać powody schowkowania - może coś jeszcze wpadnie w oko - takie szatańskie kuszenie ;)

Użytkownik: Artola 2017-09-20 11:17 napisał(a):

Odpowiedź na: Dzięki! Przejrzyj w tak... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Pewnie nie oprę się pokusie...Na razie zajrzałam do Twojego Czytatnika i wyłowiłam Pozostać przy zdrowych zmysłach: Jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia (Persaud Raj). Oczywiście zaschowkowałam:/ Ale widzę już, że nie będzie łatwo ją zdobyć, w bibliotekach brak, a ceny na Allegro oszałamiające... Do schowka Twojego też nie omieszkam zajrzeć:)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-09-20 11:45 napisał(a):

Odpowiedź na: Pewnie nie oprę się pokus... | Artola Pokaż rodzica

Objętość tej czytatki z Persauda jest taka, że ona sama w sobie może robić za książkę ;) Zrobiłem ok. 80 zdjęć szajsfonem i potem "zOCRowałem". Paradoksalnie - ja ją znalazłem w najbliższej mi obecnie (odległością) bbtece (w Wawie przy Anielewicza 2)!

Zapraszam :)

Użytkownik: Artola 2017-09-20 11:55 napisał(a):

Odpowiedź na: Objętość tej czytatki z P... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Właśnie czytatkę w większości przeczytałam i cytaty bardzo mnie zachęciły do książki. Czy to są takie perełki w morzu opisów? Warto czytać resztę, czy wystarczy skupić się na tych cytatach?

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-09-20 12:10 napisał(a):

Odpowiedź na: Właśnie czytatkę w większ... | Artola Pokaż rodzica

Wg mnie bardzo warto czytać resztę - jedynym minusem książki jest jej duża objętość. Ja wypisałem tylko najciekawsze dla mnie cytaty, starając się ograniczać ich ilość (naprawdę!). Możliwe, że Ty znajdziesz tam coś, czego nie spisałem, a dla Ciebie może być interesujące i istotne. Książka jest bardzo rzeczowa, tyle że Persaud postarał się omówić kwestie dotyczące naprawdę maksymalnej ilości zagadnień tyczących radzenia sobie z problemami życiowymi - a także trochę miejsca zużył na przekonywanie o tym, że warto podchodzić do spraw psychologicznych zdroworozsądkowo oraz że nie ma sensu latać z byle problemami do psychoterapeutów, bo można owe problemy rozwiązać samemu - o ile to w ogóle są problemy (np. "próby trwałego utrzymywania podniesionego nastroju są zwykle skazane na niepowodzenie z powodu wbudowanych w nasz system emocjonalny mechanizmów, za sprawą których przywykamy z czasem do wszelkich pozytywnych zmian w naszym życiu i w rezultacie przestają dostarczać nam takiej satysfakcji jak na początku;").

Użytkownik: Artola 2017-09-20 12:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Wg mnie bardzo warto czyt... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Dzięki!

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-09-26 22:05 napisał(a):

Czas na pierwszy update i pierwsze uzupełnienie!

Przeczytany nr 1., jutro kończę nr 2. i zabieram się za nr 5.

Zapisałem się dziś na Koszykową i dobrałem:

6. Historia żywności (Higman B. W. (Higman Barry William))
7. Niewidzialna religia: Problem religii we współczesnym społeczeństwie (Luckmann Thomas)
8. Muzyka sfer: O muzyce, nauce i naturalnym porządku wszechświata (James Jamie)

ucieczka do przodu - dziś zakupione:

Serce wojny (Goodkind Terry)
Pokolenie Ikea: Kobiety (Piotr C. (pseud.))

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-10-10 15:07 napisał(a):

Updacik:

Zmęczyłem 5. i zrobiłem czytatkę Traktat semiotyczny, teraz czytam arcyciekawą 4.!

Dokonałem też pewnego rodzaju ucieczki do przodu, kupując ze schowka:
Przesłanie symboli w mitach kulturach i religiach (Lurker Manfred)
W królestwie Monszatana: GMO, gluten i szczepionki (Rotkiewicz Marcin)
Bez znieczulenia: Jak powstaje człowiek (Rigamonti Magdalena, Dębska Marzena, Dębski Romuald) - dla żony (ale i dla mnie)

oraz dobierając:
Wyspa (Huxley Aldous) która domagała się wznowienia - i oto jest!
Ratunku! Moje dziecko mnie wykończy: Poradnik dla zmęczonych rodziców (Laditan Bunmi)
Camille, moja ptaszyna (Daull Sophie)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-10-28 11:53 napisał(a):

Ciężko mi idzie z tymi updatami, chyba dlatego, że chcę najpierw porobić ewentalne czytatki, no ale dać tam:

przeczytane 4. na 5.5 (czytatka w robocie), 3. na 5.0 (czytatka Użyteczni idioci), z CSA Bóg rzeczy małych (Roy Arundhati) na 3.0, oraz z uzupełnienia 8. na 5.0 (czytatka także w robocie).

Uzupełnienie:

9. Wyspa na prerii (Cejrowski Wojciech) bo i tak chciałem przeczytać, choć nie było w schowku - z takiej "listy podręcznej"
10. Możliwe sny (Stefko Jolanta) zainteresowany listą 10 książek, które ukształtowały misiaka (10 najważniejszych książek)

Użytkownik: Anna125 2017-10-29 18:22 napisał(a):

Gratulacje! Życzę powodzenia :D
Próbuję zmierzyć się z podobną książkową sprawą z jednej linii. Przedpole mam już w dużej mierze oczyszczone.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-11-23 14:39 napisał(a):

Przeczytałem 6.,7. i 9. (3.5, 6.0 i 4.5 odpowiednio), a wypożyczyłem:

11. Ciemne typki: Sekretne życie znaków typograficznych (Houston Keith)
12. Kazanie o upadku Rzymu (Ferrari Jérôme)
oraz - nie dla siebie, ale też przeczytam:
13. Amisze: Fenomen wychowania endemicznego (Dejna Dagna)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-12-01 23:59 napisał(a):

Jestem z siebie dość zadowolony dziś: kupiłem na Targach Książki Historycznej 4 książki, płacąc w sumie mniej niż okładkowa cena najdroższej z nich (to pierwsza z listy poniżej - znów ucieczka do przodu, czyli wykupywanie schowka, zamiast wyczytywania):

- Libido dominandi: Seks jako narzędzie kontroli społecznej (Jones Eugene Michael)
- W cieniu krzyża: Kabel opatrzności (Mackiewicz Józef (pseud. Lutosławski Roman lub Romanowska Felicja))
- Pamflety (Bastiat Frédéric)
- Wojna światów w popkulturze (Adamski Łukasz)

Prócz tego przeczytałem w międzyczasie 10.(na 5.0) i 13. (na 4.5), zacząłem dziś 11., oraz odebrałem rezerwację (tak dawną, że o niej zapomniałem!):

14. Umysł matematyczny: Co łączy matematykę, metafory i ewolucję? (Hohol Mateusz, Brożek Bartosz)

Użytkownik: Monika.W 2017-12-06 08:53 napisał(a):

Odpowiedź na: Jestem z siebie dość zado... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

I jak ten Umysł matematyczny?
Przeczytałam kilka książek Brożka z teorii prawa - i nie byłam zachwycona. Ciekawa jestem, co teoretyk prawa może pisać o umyśle matematycznym.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-12-06 09:27 napisał(a):

Odpowiedź na: I jak ten Umysł matematyc... | Monika.W Pokaż rodzica

Na razie czeka w kolejce - teraz biorę się za "Kazanie..." Ferrariego :)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-12-12 11:29 napisał(a):

Odpowiedź na: I jak ten Umysł matematyc... | Monika.W Pokaż rodzica

Przeczytałem - takie wrażenia (na 4.0):

Książka dużo bardziej o neuronauce, mózgu i uczeniu się - matematyki na lekarstwo, jak już to głównie jej filozofia. W dużej mierze polemika z ideami zawartymi w "Where Mathematics Comes From: How the Embodied Mind Brings Mathematics into Being" autorstwa Lakoff George i Rafaela Núñeza. Wykazują, że umiejętności matematyczne są nie tylko wrodzone bądź dziedziczone, ale istotny wpływ na rozwój matematyki miała także ewolucja kulturowa i kulturowe dziedziczenie. Interesujący rozdział o matematyczności świata. W sumie dla mnie nie rewelacje, moje pojmowanie miejsca matematyki w rzeczywistości świata jest spójne z tym, co opisują :)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-12-05 15:55 napisał(a):

No i ostatecznie wypożyczyłem:

15. Logika i argumentacja: Praktyczny kurs krytycznego myślenia (Kisielewicz Andrzej)

oraz do CSA Kochanek Lady Chatterley (Lawrence David Herbert) (ma jedną z bardziej obleśnych okładek, której nawet nie da się znaleźć w necie - chyba LSW się jej nawet wstydzi, wygląda jak z taniego pornosa).

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2017-12-21 16:10 napisał(a):

Przeczytałem 12. oraz 14. (na 4.5 raz 4.0 odpowiednio) oraz Lawrence'a, czytam 15., a przy okazji uciekłem do przodu kupując ostatnio Nazywam się Charlotte Simmons (Wolfe Tom), zaś właśnie odebrałem kolejne pozycje do akcji:

16. Pejzaż moralny: W jaki sposób nauka może określać wartości (Harris Sam)
17. Heretycy i inkwizycja w średniowieczu (Oberste Jörg)
18. Inkwizycja i bracia św. Dominika: Słuszne prześladowanie (Ames Christine Caldwell)
19. Psychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny (antologia; Volkoff Vladimir, < praca zbiorowa / wielu autorów >)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-01-23 08:30 napisał(a):

Przeczytałem:
15. na 5.0.
17. na 4.5 a 18. na 5.0 - jeden temat, szykuję jedną czytatkę.
Czytam 19. i jest z lekka porażające - szczególnie, gdy się spojrzy na dzisiejszą scenę światową i rodzimą (nie ulega wątpliwości, że Polska jest jedną ze stref wpływu i obiektem ataków dezinformacyjnych z różnych stron)...

Trochę się zmęczyłem tymi "fachowymi" dziełami, więc wypożyczyłem (tak ze schowka, jak i do CSA oraz z "bocznej" listy):

20. Drzewo białej morwy (Cather Willa Sibert) (schowek po Książki o pionierach "zdobywających" Dziki Zachód)
21. Smętarz dla zwierzaków (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (przedłużając Rok 2017 z S. Kingiem :) Kto się przyłączy? zgodnie z deklaracjami uzupełnienia braków)
22. Gubernator (Warren Robert Penn) CSA
23. Krystyna córka Lavransa (Undset Sigrid (Undset Sygryda)) (takoż CSA + ta książka intryguje mnie od ładnych paru lat)
24. Morze (Szelenbaum Katarzyna) i Kosmos (Szelenbaum Katarzyna) (na próbę 2 pierwsze z 5 tomów cyklu Wielki Północny Ocean - dawno temu wprowadzałem 4. i 5. jako nowości, zaintrygowały mnie bardzo, w końcu chcę popróbować. Na BNetce nieczytane, ale na tym ohydnym LC jest wiele opinii, przy czym nawet nieprzychylne mnie zachęcają ;) ).

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-02-27 15:18 napisał(a):

19. skończyłem - na 5.5 i akurat dziś wrzuciłem obszerną czytatkę: Propaganda i dezinformacja
21. takoż na 5.5 i również jest czytatka: Stephen King - król memento mori
Kończę 23. z trudem - to 3 potężne tomy. Ale ocena także niska nie będzie.

No i ucieczka do przodu - zakupiłem byłem:

- Elegia dla bidoków (Vance J. D. (Vance James David))
- Freud i pseudonauka (Cioffi Frank)
- natchniony http://carlkingdom.com/10-myths-about-introverts kupiłem Introwertyzm to zaleta czyli Jak prosperować w ekstrawertycznym świecie (Laney Marti Olsen)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-03-13 14:25 napisał(a):

20. zaliczone (na 4.0), 23. takoż (na 5.0 z czytatką Krystyna i inne PRAWDZIWE postaci), czytam 22.

Oddając trudno było czegoś nie wziąć:

25. Umarł mi: Notatnik żałoby (Iwasiów Inga)
26. spoza schowka, ale kiedyś mnie zaintrygował Dżender domowy i inne historie (Klimko-Dobrzaniecki Hubert (Dobrzaniecki Hubert))

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-04-20 08:45 napisał(a):

22. na 6.0! 25. na 4.0, 26. na 5.0.

Lekko ponad 3 tygodnie zajęło mi przeczytanie cyklu Wielki Północny Ocean, zaczętego w nr. 24. - całość cyklu oceniam na 5.0 (czemu? temu: Ocean, który spala od środka ).

Wypożyczyłem:

27. Demokrator (Gociek Piotr)
28. do powtórki Co gryzie Gilberta Grape'a (Hedges Peter)
29. Przepiórki w płatkach róży (Esquivel Laura)

i tę ostatnią zaczynam, ale coś czuję, że mam kaca czytelniczego po Szelenbaum...

Użytkownik: Marylek 2018-04-20 09:23 napisał(a):

Odpowiedź na: 22. na 6.0! 25. na 4.0, 2... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Te "Przepiórki" próbowałam kiedyś czytać, ale nie przebrnęłam, hehe. Nudne to było dla mnie i porzuciłam. A taka wychwalana książka! Ciekawam, co Ty powiesz.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-04-20 11:39 napisał(a):

Odpowiedź na: Te "Przepiórki" próbowała... | Marylek Pokaż rodzica

Nie przewiduję żadnego zachwytu. Nie wiem, ile przyjdzie mi otrząsnąć się po Szelenbaum...

Użytkownik: Anna125 2018-04-20 20:09 napisał(a):

Odpowiedź na: Nie przewiduję żadnego za... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Mi z kolei "Przepiórki...", koniec końców, się spodobały, aczkolwiek na początku miałam mieszane odczucia . Pomysł bardzo ciekawy, no i literatura hispanojęzyczna, a do niej mam dużą słabość. Wyraziście napisana, konsekwentnie (a za to zawsze cenię), poza tym ciągle jeszcze pamiętam sceny z tej książki.
Kiedy czytałam miałam wrażenie, że Elizabeth Gibert mogła zaczerpnąć z niej inspirację
Jedz, módl się, kochaj (Gilbert Elizabeth)
Teraz jedzenie, jego przygotowanie jest domeną obu płci, jest modą, jak fitness, zainteresowaniem, pasją. Wtedy, tam było symboliczne, było ceremonią, znakiem.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-04-23 09:34 napisał(a):

Odpowiedź na: Mi z kolei "Przepiórki...... | Anna125 Pokaż rodzica

Niestety, książka mnie zmęczyła i nie zaciekawiła; dokończyłem "z obowiązku". Ale to naprawdę może być zasługa kaca czytelniczego.

W moim domu rodzinnym to ojciec gotował głównie - i robił to naprawdę świetnie :)

Użytkownik: Anna125 2018-04-23 21:43 napisał(a):

Odpowiedź na: Niestety, książka mnie zm... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Fajnie, że dokończyłeś :). Znam taki obowiązek - ciążący. U mnie najlepiej gotowała babcia, była zawodowcem. Sporo czasu spędziłam w babcinej kuchni i ponoć moją ulubioną dzieciecą zabawą było trzaskanie garnkami i pokrywkami. Do gotowania słabo sie garnę lecz magia zapachów i warzenia pozostała chyba w pamięci, zwłaszcza, że namiętnie kupuję drewniane łyżki nie wiedzieć dlaczego :).

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-05-11 22:55 napisał(a):

28. na 5.0, 29. słabo - na 3.0 - a teraz na tapecie pożyczka zlotowa, czyli:

30. Masa krytyczna: Jak jedno z drugiego wynika (Ball Philip)

Przybyły (wraz z moim zapisem do żoliborskiej bbteki):

31. Rozważna i romantyczna (Austen Jane)
32. Osiem cztery (Nahacz Mirosław) (nie ze schowka, ale od dawna chciałem jego coś przeczytać)
33. Chwast (Banach Iwona)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-06-04 09:25 napisał(a):

Odpowiedź na: 28. na 5.0, 29. słabo - n... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Po 33 pozycjach tymczasowo zawieszam akcję - pora trochę odkurzyć własną półkę!

Przeczytane więc:
27. na 4.5 z czytatką W Gorodopolis o czytaniu - BESTSELLERY
30. i 31. obie na 4.5
32. na 4.0 z czytatką Migawka pokolenia Y
33. na 5.0 takoż z czytatką Contra spem spero

Pozdrawiam wszystkich kibicujących akcji :)